13 Dune part 2 'speelser' Lethal Weapon 5 gens de kunst om het originele Ghostbusters-recept te vinden en dit opnieuw tot leven te wekken. Daar horen bijvoorbeeld ook ouderwetse effecten bij'', legt Reitman uit. Enkele monsters liet hij bewust, want net als in 1984, niet uit de computer rollen. Het is vrij ongewoon om anno 2021 ouderwetse poppen te zien op het witte doek. ,,Dat je echt die ogen ziet rollen. Het hoort er gewoon bij.'' Het resultaat is niet alleen nostal gisch van aard, het gaat volgens hem ook óver nostalgie. ,,In zekere zin gaat het over mensen die zijn opgegroeid met Ghostbusters, de afgeleide teken films zagen, met het speelgoed speel den. Die zelf een Ghostbuster wilden zijn. En dat je op een zekere dag in de kelder van opa snuffelt op zoek naar verstopte geheimen en je zo'n 'pro ton pack' vindt. In de jaren 80 zagen jongeren de film met hun ouders. Nu kunnen die jongeren van toen er met hun eigen kinderen heen.'' Expert Ivan Reitman, inmiddels 75, zou praktisch elke dag op de set aanwezig zijn geweest. Dat was, geeft zoon Jason toe, lang niet altijd even com fortabel. ,,Niemand wil van zijn ou ders horen dat het beter moet'', lacht de schrijver-regisseur. ,,Maar ik mocht een film maken naast mijn grote verhalen vertellende held, de persoon die ik meer vertrouw dan wie dan ook. En dé Ghostbusters- expert van de wereld natuurlijk. Ik voelde zijn wind in mijn zeilen. Hij is enorm trots op de film en er is niks mooiers dan dat. Hij is mijn belang rijkste recensent.'' Was er iets waar vader Reitman tij dens het maken van Afterlife kritisch op was? ,,Papa wilde meer slijm.'' Met een trotse grijns: ,,Ik kon er niet ge noeg in stoppen om hem blij te ma ken.'' Regisseur Jason Reitman voelde tijdens de opnames van Ghostbusters: Afterlife constant de hete adem van zijn vader, verantwoordelijk voor het iconische origineel uit 1984, in zijn nek. ,,Niemand wil van zijn ouders horen dat het beter moet.'' oals de meeste cineasten in Hollywood geeft ook Jason Reitman (foto, be kend van Juno en Up in the Air) zelden prijs aan welk project hij werkt. Zeker niet als dat project een nieuw hoofdstuk in de Ghostbusters-serie betreft, een film waarvan hij al zijn hele werkende le- ven roept die so wieso niet te zullen maken. Reitman kreeg de vraag hon derden keren: stapt u in de voetsporen van uw vader? Het ant woord was steevast: 'Nee!' De nieuwe meest- gestelde vraag aan de zoon van Ivan Reitman, die in 1984 met Ghostbusters een klassieker voor de eeuwigheid afleverde, is natuur lijk waarom hij nu tóch overstag ging? ,,Ik vond het altijd te intimide rend. En ik wilde mijn fans, maar vooral mijn vader niet teleurstellen'', aldus de 44-jarige Canadees die tij dens een promotietour onlangs in Amsterdam neerstreek. ,,De grootste uitdaging was het juiste verhaal zien te vinden.'' Dat vond hij naar eigen zeggen tij dens een droom over een jong meisje met zo'n welbekend 'proton pack' op haar rug. Voor de leken: dit betreft een soort draagbare kerndeeltjesver sneller die, aangesloten op een wa pen, een 'plasma-lasso' laadt om bo- vennatuurlijke entiteiten mee te van gen. Een uitvinding van Egon Spengler, een van de oorspronkelijke Ghostbusters. ,,Ik kende dit meisje niet, tot het kwartje viel. Dit is na tuurlijk de kleindochter van Egon!'' Reitman gaf vaak als argument om géén Ghostbusters te willen doen dat hij zich liever stort op 'kleine, per soonlijke' films. ,,Wat ik uiteindelijk wilde vertellen, was simpelweg hoe het is om het kind van een Ghostbus- ter te zijn. En ik ben het eigenlijk zelf ook. Toen ik eenmaal mijn persoon lijke weg naar binnen vond, voelde ik de noodzaak het tóch te maken." In het diepste geheim kwam After life tot stand. De hoge heren en da mes van Sony Pictures Entertain ment lazen Reitmans script zelfs in een afgesloten en beveiligde ruimte, zo gaat het verhaal. ,,Het was vervol- Ghostbusters: Afterlife Liefdevolle nostalgietrip speelt wel erg op safe GO DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 FILM Dune-maker Denis Villeneuve (foto) vertelt in een interview met Deadline dat het vervolg op zijn sciencefic tion-epos minder ernstig van toon zal zijn. ,,We kun nen, nu de intro ductie rond is, speelser zijn en ook filmisch meer lol bele ven.'' De opna mes van Dune: Part Two gaan volgende zomer van start, zodat de film in okto ber 2023 in de bioscoop draait. FILM Na meer dan 23 jaar komt er een vervolg op de actiekomedie Lethal Weapon. Regisseur van de vijfde film is de 65-jarige ac teur Mel Gibson (foto), ook een van de hoofdrol spelers, meldt The Sun. ,,Ri- chard Donner, de man die alle Lethal-films re gisseerde, zei tegen me: Als ik sterf, regisseer jij de film''', aldus Gibson. Sigourney Weaver, Bill Murray, Harold Ramis, Dan Aykroyd en Ernie Paul Rudd en Carrie Coon in de nieuwe Ghostbusters. foto Columbia pictures Hudson in Ghostbusters II. foto kippa G Trevor (Finn Wolfhard), Phoebe (Mckenna Grace) en Podcast (Lo gan Kim) staan voor hun voertuig de Ecto-1 en kijken wat angstig in de verte in afwachting van wat ko men gaat. foto Columbia pictures Gudo Tienhooven 'Ik wilde de fans, maar vooral mijn vader niet teleurstellen' AVONTUUR/FAMILIEFILM Regie: Jason Reitman. Hoofdrollen: Mckenna Grace, Carrie Coon, Paul Rudd en Bill Murray Een eerdere poging om Ghostbursters, de filmklas sieker uit de jaren 80, te re animeren, staat inmiddels te boek als een van de meest gehate films uit het vorige decennium. Deze versie uit 2016 was in derdaad geen voltreffer, maar met de keuze om de titelhelden eens door stoere vrouwen te laten spelen, zou je ook kunnen zeggen dat het in elk geval iets origi neels probeerde. Het is in meerdere opzichten begrijpelijk dat schrijver en regisseur Jason Reitman nu in Afterlife zo op safe speelt. De in 2016 boos vertrokken Ghostbusters-fans moesten weer aan boord worden ge trokken. Dat het toch niet helemaal aanvoelt als een ordinaire bingokaart vol herken- ningsmomenten is een van de grootste verdiensten van deze film, waarin de dochter van de overleden oud- Ghostbuster Egon Spengler met haar kinderen naar de verlaten boerderij van haar vader in Oklahoma verhuist. De liefde voor het Ghostbus- ters-universum is voelbaar authentiek. Het is allemaal wel veiligheid troef, en dat valt wel extra op in een tijd perk waarin zoveel films en series al druipen van de nos talgie. In dat opzicht is Ghostbus- ters: Afterlife ook niet heel veel meer dan een gemid delde aflevering van Stran ger Things. - G.T.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41