12 Vier redenen om uit te gaan Flamencodans Bariton Coen Verbraak VEERE In een reeks van vier literaire activi teiten in de Grote Kerk in Veere komt vrijdag journalist en programmamaker Coen Ver braak naar Zeeland. Hij praat met PZC-ver- slaggever Jan van Damme over zijn laatste boek en documen tairereeks De Mo- lukkers in Neder land - Een vergeten geschiedenis. In het voorjaar van 1951 kwamen 12.500 Mo- lukkers per schip naar Nederland. Ze zouden hier maar tij delijk blijven. Gaan deweg werd duidelijk dat ze niet zouden te rugkeren naar hun thuisland. Vrijdag om 20.00 uur in de Grote Kerk in Veere. Ellen Shae TERNEUZEN Tijdens de lockdown in 2020 bracht de Zeeuws-Vlaamse singer-songwri ter Ellen Shae haar derde album Caged Bird uit. De nieuwe plaat werd niet alleen in Nederland positief ontvangen, ook in België, Duitsland en Italië worden liedjes van Shae op de radio gedraaid. Vrijdagavond komt ze met een complete band en de Amerikaanse producer Rich DePaolo naar Terneuzen. Haar nieuwe album is grotendeels autobiografisch, zo schreef ze o.a. een liedje over de vermoorde vrouw die in haar woonplaats Westdorpe is gevonden. Vrijdag 20.00 uur in Porgy en Bess in Terneuzen. Arthur Ebeling Trio LIEDJESPROGRAMMA BRIGITTE KAANDORP EN JENNY AREAN Twee onverwoestbare comédiennes staan samen ruim 100 jaar op de planken. Brigitte Kaandorp is al meer dan 40 jaar actief, Jenny Arean zelfs al 60 jaar. Met hun liedjesprogramma Gedeelde Smart staan ze vanavond samen in Schouwburg Middelburg. Koningin van het Nederlands Ca baret, zo wordt Brigitte Kaandorp genoemd. En nu staat ze uitgere kend op het podium met de Keize rin van het Vaderlandse Chanson, Jenny Arean. ,,Ik bewonder die vrouw al jaren", vertelt Kaandorp. ,,Ik noem Jenny de Edith Piaf van de Lage Landen. Als zij zingt, trekt ze de hemel voor je open. Als be ginnend artiest dacht ik: als ik ooit met haar op de planken zou staan." Het heeft wat jaren geduurd, maar nu gaat die droom in vervulling. ,,Ik vind Jenny één van de beste vertolkers van het Nederlandsta lige lied, misschien wel dé beste. Ze heeft een dijk van een stem en gooit zich honderdtien procent in het vertellen van een lied. In de loop der jaren bouwde ze een prachtig repertoire op, altijd met goede schrijvers en componisten. Liedjes als Zing dan, Cimetière, De mooie dingen. Maar ook een klas sieker als 't Is over, van Harry Ban- nink en Annie M.G. Schmidt. Ik heb dat lied nooit beter horen ver tolken dan door haar." Arean kijkt terug op een lange, succesvolle carrière. Ze speelde be gin jaren zeventig de hoofdrol in de NCRV-serie Het meisje met de blauwe hoed: haar doorbraak bij het grote publiek. Verder speelde ze in tal van theaterproducties en werkte ze samen met o.a. Robert Long, Frans Halsema, Adèle Bloe- mendaal en Joost Prinsen. Sinds 1985 is ze bijna jaarlijks te zien op toneel. Is het niet in een musical, dan wel in een theatershow. Ook Kaandorp trekt al jarenlang volle zalen, sinds ze in 1983 het Came- rettenfestival won. Haar populari teit is grotendeels te danken aan haar absurdistische cabaretstijl. Kaandorp en Arean lijken tegen polen, de één misschien een or kaan in augustus, de ander meer een merel in mei. Toch is er veel dat ze bindt, bijvoorbeeld de ge deelde liefde voor het verhalende kleinkunstlied. ,,Vanuit die geza menlijke passie zijn we vertrok ken. Je zou het niet zeggen, maar Jenny is bijna tachtig jaar. Ze bruist nog van de energie. Ze zal niet zo snel meer in haar eentje op tournee gaan. Dat had kunnen be tekenen dat we haar nooit meer live zouden horen. Eeuwig zonde leek me dat, dus ik dacht: ik haal haar op en ik neem haar gewoon mee, dan gaan we samen." Dat heeft geresulteerd in de liedjesvoorstelling Gedeelde Smart. ,,Jenny en ik hebben allebei een zwak voor smartlappen, vandaar de keuze voor deze titel. Het gaat in de show om twee vrouwenle vens, en smart is daar hoe dan ook altijd onderdeel van. Al was het maar omdat we allebei kinderen hebben gebaard en ook het nodige liefdesverdriet kennen." Eindelijk op de planken Arean zingt vanavond in Middel burg hoogtepunten uit haar lange loopbaan, Kaandorp verzorgt hu morvolle liedjes en conferences. ,,We zochten een tijdje naar de meest optimale vorm voor ons al lebei", bekent Kaandorp. ,,Ik ben meer de spreekstalmeester en Jenny is onverslaanbaar als ze zingt. Zij zingt haar epische liede ren en ik stel daar mijn wat min der serieuze repertoire tegenover. Niet dat ik geen serieuze liedjes heb, maar er moet wel tegenwicht zijn. We hebben ook veel aan dia logen gewerkt, ik heb dagen bij Jenny aan de keukentafel gezeten. Nu we eindelijk op de planken staan, is het voor ons allebei leuk en ontspannen om te doen. We dragen de voorstelling samen." Vanavond 20.00 uur, Schouwburg Middelburg, Jenny Brigitte met Gedeelde Smart. JPDeKlerk MIDDELBURG Flamenco Biënnale Neder land komt naar Middelburg. Omringd door Spaanse topmusici uit de flamenco en jazz onderzoekt Ana Morales op zeer persoonlijke wijze de (flamenco)grond onder haar voeten. Met eigentijdse be wegingen maakt ze in haar nieuwste cre atie een persoonlijke en hedendaagse nieuwe flamenco- dans. Met de traditie als anker danst en balanceert ze in deze onzekere tijden vol overtuiging op het slappe koord. Haar boodschap: Met elkaar vinden we een nieuw evenwicht. Vrijdag om 20.00 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. NOORDGOUWE De internationaal be faamde bariton Maarten Koningsberger komt, samen met het Atlantic Trio, za terdag naar Noordgouwe. Ze brengen een Weens pro gramma met lie deren van Schu bert, Beethoven, Mahler en Strauss. Het trio speelt daarnaast de Notturno van Schubert. Het Atlantic Trio verzorgde in 2015/2016 de CD met werken van Charles Beckand (de grootvader van Tijl Bec- kand) in de serie Aangenaam Klassiek en behaalde daarmee dubbel Platina. Maarten Koningsberger is al jaren een internationaal vermaarde liedzanger. Zaterdag om 20.00 uur in de Driekonin- genkerk in Noordgouwe. DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 GO UNIEKE MIX Jenny Arean (links) en Brigitte Kaandorp spelen in Middelburg de voorstelling Gedeelde Smart. FOTO: PATRICIA STEUR 'We bezingen twee vrouwenlevens, en smart hoort daarbij' Hans Puik Middelburg Arthur Ebeling heeft zich ont wikkeld tot een authentieke en veelzijdige gita rist, zanger en componist. Hij bespeelt zijn ge liefde Gretsch als geen ander en zijn muziek is een unieke mix van rhythm and blues, rockabilly en country. Za terdag om 16.30 en 20.30 uur te zien in Podium Razzmatazz in Oost-Souburg. ZEELANDICANA r De Middelburgse singer-songwri ter JP DeKlerk brengt al jaren muziek die ge worteld is in Zeeland, maar grenzeloos klinkt. Hij maakte eerder furore met zijn JP The Seeger Ses sion Band en noemt zijn mu ziek 'Zeelandi- cana'. Hoe dat klinkt, is zater dag vanaf 20.30 uur te ervaren in Theater de Weg wijzer in Nieuw en St. Joosland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40