Thuiswerken in coronatijd heeft goed effect op borstvoeding 3 ,,Voor veel werkende moeders was het een enorme opluchting dat ze een paar maanden langer thuis konden blijven bij hun baby", aldus Lydia de Raad van La Leche League in Zierik- zee. Borstvoedingsorganisatie La Le che League (LLL) ondersteunt vrou wen die borstvoeding geven. Lydia de Raad: ,,Pre-corona zag je dat het af- haakpunt voor borstvoeden tussen de zesde en de twaalfde week lag. Dan be ginnen moeders te denken aan de te rugkeer naar de werkvloer. Heb je in die periode een kind dat 's nachts loopt te spoken ofeen borstontsteking of het kolven gaat niet lekker, dan zeg je al snel: 'laat maar, ik stop ermee'. Je weet van tevoren dat er op het werk geintjes gaan komen over flesjes melk in de koelkast, over afkolven. Veel vrouwen zeggen dan: ik begin er niet aan. Dan heb ik dat gedonder niet." Moeder-kind-geluk Moesten de kersverse moeders eerst na drie maanden terug naar de werk vloer, nu kwamen daar zomaar een paar maanden thuiswerken bij. Goed voor de band tussen moeder en kind, fijn voor de borstvoeding. Die onver stoorde maanden moeder-en-kindge- luk blijken, nu de moeders toch weer aan het werk moeten, ook voor proble men te zorgen. Negen maanden na de eerste lockdown beleefde Zeeland een kleine geboortegolf. Dylan, het zoon tje van Jolien van Cranenburgh uit Veere, werd in september 2019 gebo ren. „Werkweken van 80 uur waren toen geen uitzondering. Ik ben zzp'er en vaar groepen rond met een zeil boot, geef zeillessen, ben personal trainer en lifecoach. Tussendoor was ik ook nog havenmeester. Een hectisch leven." Toch gaf Lisa borstvoeding. Dylan accepteerde ook flesjes afge- kolfde melk, die haar man Tim kon ge ven. 's Ochtends en 's avonds voedde Jolien zelf. ,,In mei, Dylan was toen zes maanden, werd ik zwanger van mijn tweede. Lisa werd in februari 2021 ge boren. Door corona kwam bijna alles stil te liggen. Ik kon heel veel thuis zijn, gezellig met de kleintjes." Jolien en haar man Tim gaven Lisa vanaf het begin ook flesjes met afge- kolfde melk. Die weigerde ze halsstar rig. De geur van mama's borst en haar warmte ontbraken. En mama was toch in de buurt. Vijftot zeven keer per dag wilde ze aan de borst. Toen het toeris tenseizoen op gang kwam en de be perkingen teruggedraaid werden, werd dat een probleem. Jolien: ,,Lisa was het er niet mee eens dat ik zoveel weg was en kwam dan om in te halen Het voedrecht is al in 1919 in de wet vastgelegd 's nachts wel zes keer. Te weinig slaap, hard werken, heen en weer sjezen; het was niet meer te doen. Halfseptember raakte ik overspannen. Ik begin nu een beetje bij te komen, vooral omdat het seizoen voorbij is. Ik hoop dat Lisa deze winter van de borst af gaat, an ders heb ik volgend seizoen een pro bleem. Ik vraag me wel af: hoe doen andere werkende moeders dat? Hoe meer ik overdag afbouw, hoe meer ze 's nachts komt halen." Echt coronading ,,Mamahonger wordt dat ook wel ge noemd", knikt Lydia de Raad begrij pend. ,,Heel herkenbaar, echt een co- ronading. Dat zou er zonder borstvoe ding ook zijn geweest hoor. Zo rond de acht tot tien maanden begint de schei dingsangst. Als moeder dan de deur uit stapt, kan dat een enorme angst ge ven. En door corona is de band tussen moeder en kind sterker geworden." Maar hoe doen die andere moeders dat dan? Lydia de Raad: ,,Als je in loon dienst bent moet je eigenlijk nog tij dens je zwangerschap al contact opne men met de afdeling personeelszaken en overleggen hoe je dat gaat doen met de borstvoeding. Het voedrecht is al in 1919 in de wet vastgelegd. Daar staat onder meer in dat je onder werktijd mag voeden, dat er een kolfruimte moet zijn en een plek waar je de melk gekoeld kunt bewaren enzovoorts." Als de borstvoeding lekker op gang is, zo rond de vijfde week, kun je al oefe nen met flesjes geven, tipt De Raad. ,,Neem het kleinst mogelijke speentje en doe het spelenderwijs, als de baby niet hongerig is. Lukt het niet, geen paniek: er zijn andere opties. Kleine, zachte bekertjes. Ofvergeet het speen tje en zet het flesje tegen het onder lipje. Ga er maar vanuit dat je baby als j e van je werk komt, veel bij je zal wil- Ik vraag me wel af: hoe doen andere werkende moeders dat? len zijn. Niet alleen om te drinken, maar uit mamahonger. Eigenlijk is het iets prachtigs, dat corona de band tus sen moeder en kind zo versterkt heeft. Maar onze maatschappij vraagt van vrouwen dat ze werken, omdat onze economie ze nodig heeft, én dat ze kinderen krijgen. Dan moeten werk gevers ook maar zorgen dat vrouwen die twee taken kunnen combineren. Steun als maatschappij vrouwen in hun rol als moeder. In Scandinavië heeft dat tot veel hogere borstvoe- dingscijfers geleid." Langervoeden Ook het Voedingscentrum merkte dat corona effect had op borstvoeding, vertelt Karen van Drongelen. Zij is als projectmanager Gezond Starten en Opgroeien bij het Voedingscentrum betrokken bij het onderzoek Borst voeding in coronatijd. ,,We hoorden van onder meer verloskundigen, kraamverzorgenden en mensen uit de j eugdgezondheidszorg dat meer vrou wen borstvoeding gaven en dat ze dat ook langer deden." Voor het onder zoek werden 2073 vrouwen onder vraagd. Deze vrouwen - gemiddeld 32 jaar oud, 62 procent voor het eerst moeder geworden - bevielen tussen maart 2020 en april 2021. Middenin de coronacrisis dus, waarin thuiswerken de norm werd. Maar liefst 89 procent koos voor borstvoeding. ,,In 2018 was dat 69 procent", aldus Van Drongelen. „Weliswaar was dat onderzoek anders opgezet en daardoor niet exact verge lijkbaar, maar een stijging is er zeker." Ook bleef 14 procent langer borstvoe ding geven. Redenen daarvoor waren: minder sociale verplichtingen (52 pro cent), meer thuiswerken (51 procent), meer thuis zijn in vrije tijd (50 pro cent), minder hoeven kolven (42 pro cent) en meer ontspanning en rust er varen (40 procent). Onzekerheid Twee procent van de vrouwen in het onderzoek stopte juist eerder. In de cruciale eerste weken, als de borstvoe ding voor moeder en kind nog nieuw is, zaten deze vrouwen alleen met al hun vragen en onzekerheid. Lange tijd mochten lactatiekundigen, de borst voedingsspecialisten, niet langsko men om advies en steun te geven. Ly- dia de Raad van La Leche League bena drukt het belang van contact met lot genoten. ,,Wij kunnen ook heel veel via Zoom of Skype, om het drinken van het kindje te beoordelen. Op Borstvoedingstelefoon.nl en op de website Borstvoeding.nl staan tele foonnummers van onze vrijwilligers." Corona lijkt een gunstige invloed te hebben op het geven van borstvoeding door werkende moeders. GO DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 Veere Jolien van Cra nenburgh met haar baby Lisa en zoontje Dylan: ,,Hoe meer ik overdag afbouw, hoe meer ze 's nachts komt ha len." FOTO BOAZ TIMMERMANS - Lydia de Raad, Borstvoedings organisatie La Leche League - Jolien van Cranenburgh, moeder van Dylan en Lisa Baby heeft mamahonger, leg maar uit aan je baas Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3