PODIUMAGENDA Conducteur op zoek naar Vlissingse Boaz c Geluidsoverlast en natuurschade 18 t/m 25 november 8 Zodra de blaadjes vallen, hoor je hem: de brullende bladblazer. Weg ermee, vindt onder meer de Partij voor de Dieren. Zo simpel is het niet, zegt de gemeente Goes. Martin Imanse, medewerker van de Goese plantsoenendienst, maakte gisteren de kerktuin van de Geerteskerk in Kloetinge blad- vrij. ,,Van de monumentale bo men in de kerktuin komt veel blad af. We blazen ze op hopen, waarna een grote machine ze opslobbert. Het blad wordt gecomposteerd." Imanse beaamt dat de tweetakt blazer erg luid is. Hij draagt dan ook een gehoorbeschermer. Toch krijgt hij - en ook de gemeente - zelden klachten. ,,Aan het begin van de middag waren we bezig vlakbij een kinderdagverblijf. Ze vroegen ons later terug te komen omdat de kindjes net sliepen. Dat doen we dan natuurlijk." Aangeharkt park Natuurbeschermingsorganisaties en ook de Partij voor de Dieren zijn niet wild van de bladblazer. Niet alleen maken de tweetakt bladblazers een hels kabaal, het is in veel gevallen beter om bladeren te laten liggen. ,,Wat ons betreft stoppen we met het wegblazen van bladeren, in elk geval in tuinen en gemeentelijke plantsoenen", zegt Robbert Trompetter van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf). ,,Ik snap wel dat mensen graag door een aangeharkt park wande len, maar juist rottend blad voedt de bodem en zorgt er voor dat er weer nieuw leven ontstaat." Trompetter begrijpt wel dat ge meenten straten en trottoirs schoon blazen, want bladeren kunnen bij regen het wegdek ver anderen in een ijsbaan. Ook ver- :X' V, stoppen ze dikwijls rioolkolken. Wannes Casteleijns van Het Zeeuwse Landschap staat er onge veer hetzelfde in. ,,Het opruimen van bladeren is meestal ongunstig voor de natuur. Maar soms wil je ze wel opruimen. Want te veel voedingsstof zoals stikstof kan slecht zijn voor sommige planten." De Vogelbescherming wil het liefst een ban op de blazer. Onder bladerhopen gaat een waardevolle wereld schuil van kleine beestjes, zoals insecten waar weer het leven van winterkoninkj e s, roodborstj e s en heggenmussen van af hangt. Ook egels vinden schuilplaatsen tussen rottende bladeren. Onkruid De gemeente Goes laat weten dat ze niet in het wilde weg blaast. Rottend blad zorgt voor nieuw leven ,,We zetten bladblazers in, in stra ten en op trottoirs vanwege de ver keersveiligheid en de afwatering, met name op plaatsen waar veeg- machines niet kunnen komen. Bladeren die in de goot belanden, verstoppen vaak rioolkolken. Laat je bladeren op trottoirs achter, dan groeit daar makkelijker onkruid." Dat Goes ook in plantsoenen bladblazers inzet, heeft een reden. ,,Bladeren kunnen we niet te lang op gras laten liggen, omdat anders het gras onder het blad verstikt. In plantenvakken en bosplantsoen laten we zo veel als mogelijk blade ren liggen, om zo ruimte te geven aan het natuurlijke proces." De gemeente Vlissingen voert nagenoeg hetzelfde beleid als Goes. Op begraafplaatsen laat ze in de herfst bladeren 'vanuit esthe tisch oogpunt' weg blazen. Voor de rest laat ze bladeren zoveel mo gelijk ongemoeid. De meeste bladblazers zijn tweetakt machines. Ze zijn ver vuilend en luidruchtig. Zowel Goes als Vlissingen wil graag over stappen op elektrische bladblazers en kettingzagen. ,,Alleen zijn de huidige modellen nog niet sterk genoeg voor alle klussen." Conducteur Irene Verhaagen ontmoette op het station in Dordrecht een 12-jarig jongetje dat na schooltijd altijd de trein pakt om te kunnen ontspannen. Nu wil ze hem graag een hart onder de riem steken, maar ze kan hem niet vinden. Ze weet dat hij Boaz heet en in Vlissingen woont. Irene stond vrijdag op station Dor drecht te wachten toen ze de 12-ja- rige Boaz spotte. ,,Hij keek door de openstaande deur naar de cabine van de trein. 'Als je nergens aanzit, mag je gerust even binnenkijken hoor', zei ik." Toen de trein vertrok zag ze dat hij ook een filmpje had gemaakt. ,,Ik vroeg hem of het een mooi filmpje was geworden en zo raakten we aan de praat." Alleenreizend jongetje Het jongetje vertelde dat hij na schooltijd altijd gaat treinen om te kunnen ontspannen. ,,Ik begreep dat het privé wat onrustig voor hem was en dat hij daarom graag in de trein zit en daar filmpjes van maakt. Als het goed is, heeft hij ook een YouTube-kanaal." Gegre pen door het verhaal van de alleen- reizende jongen besloot de con ducteur hem op sleeptouw te ne men. ,,We zijn door de trein gelo- pen en hij vertelde dat hij later ook conducteur wil worden." Op zijn zestiende zou hij aan die opleiding kunnen beginnen. Irene ziet hem wel zitten als collega: ,,Ik gaf hem mijn nummer en zei dat hij aan zijn ouders moest vragen of het goed was dat we contact hielden." Helaas heeft Irene niets meer van de treinende Boaz gehoord. Hoewel ze zijn naam, woonplaats en leeftijd weet, kan ze hem toch niet vinden. Ben of ken jij de 12-jarige Boaz uit Vlissingen, stuur ons dan een bericht zodat we de twee met elkaar in contact kunnen brengen. Donderdag 18 11 Daniël Arends 2 voorstellingen op één avond: Thuis praat ik bijna nooit God is mijn rechter Terneuzen zeelandtheaters.nl Geef me de 5 Goes zeelandtheaters.nl Jenny Brigitte Middelburg zeelandtheaters.nl Helmert Woudenberg Zierikzee theatersaanzee.com Vrijdag 19 11 I Ellen Shae Terneuzen porgyenbess.nl Mijn man begrijpt me niet Terneuzen zeelandtheaters.nl Nienke Plas Middelburg zeelandtheaters.nl Maikel Harte Renesse theatersaanzee.com Coen Verbraak Veere grotekerkveere.nl Zaterdag 20 11 Atlantic Trio met Maarten Koningsberger Noordgouwe kmsd.nl Michiel de Ruyter de musical Muziektheater Zeeland Middelburg zeelandtheaters.nl Stichting Dansz Goes zeelandtheaters.nl Tribute to the Cats Band Terneuzen zeelandtheaters.nl Maikel Harte Kapelle kapellecultureel.nl Ocobar speelt Clapton Ritthem theatersaanzee.com Zondag 21 11 Voordracht, sopraan en quatre mains Simon Mulder, Meneka Senn, Tobias Borcboom&YukikoHasegawa Vlissingen concertenvlissingen.nl Café des Chansons Charlotte Haesen, Tobaldi strijkkwartet Terneuzen porgyenbess.nl Dinsdag 23 11 Adrie de Kraker, lezing Terneuzen porgyenbess.nl Woensdag 24 11 Hoog spel Middelburg zeelandtheaters.nl Maikel Harte Heinkenszand theatersaanzee.com Residentie Broeder Dieleman Veere grotekerkveere.nl Donderdag 25 11 No Bodies Compagnie 21 Middelburg zeelandtheaters.nl Snelle Terneuzen zeelandtheaters.nl Maikel Harte Ritthem theatersaanzee.com Deze podiumagenda werd podium mede mogelijk gemaakt door: ^Zeeland Kijk voor alle culturele evenementen op zeeuwsecultuuragenda.nl DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 GO Wordt bladblazer in de ban gedaan? Frank Balkenende Goes Martin Imanse (l) en Ronald Lamers, blazen bladeren weg in Kloetinge. foto johan van der heijden - Robbert Trompetter, Zeeuwse Milieufederatie VLISSINGEN - Janneke Koster 1 1 KUNSTEN Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36