'Ik wil alle risico's vermijden' Asielzoekers half jaar in lege Marinekazerne 'Ik vergeet vaak te ontbijten' 3 JOHN EN SHARIDA KOMEN NAUWELIJKS OP KANTOOR WESTDORPE Op kantoor heeft arbeidsdeskundige John Smael (60) uit Westdorpe al ruim an derhalf jaar niet gewerkt. Als onderdeel van zijn werk voert hij wel gesprekken op locatie. Maar in één ruimte met een groep collega's? Dat deed hij zelfs niet toen er afgelopen zo mer minder besmettingen wa ren. ,,Ik wil alle risico's vermij den", zegt John. ,,Ik val zelf in de risicogroep: ik heb diabetes, overgewicht en ik ben pas nog gedotterd." Dertien treden Eerst werkte John in een huisje in zijn tuin, maar nu het najaar is aangebroken heeft hij een kantoor op de bovenverdieping van zijn huis ingericht. .Ik hoef maar dertien treden en vijf me ter te lopen naar mijn kantoor. Ik heb er een kast en een bureau en twee beeldschermen. Ik zit prima. Ik kan in alle rust mijn uren maken." Het heeft ook nadelen. ,,Ik heb alle dossiers thuis. Soms kom ik in de verleiding om op zaterdag ook nog een uurtje wat te doen. Je moet je grenzen bewaken." GRAAUW Sharida Roodhuizen- Van Laere (27) uit Graauw baalt. Vorige maand kon ze weer een paar keer per week naar Dow in Terneu- zen, waar ze werkt als analist op de financiële afdeling. ,,Naar het werk gaan voelde ineens als een uitje. Ik vind het leuk om auto te rijden en mensen te zien. En nu zit ik weer thuis. Dat vind ik niet fijn." Elke morgen stapt Sharida zó uit bed haar werkkamer in. ,,Ik kan niet meteen ontbijten als ik wak ker word. Als ik naar kantoor ga, dan neem ik yoghurt mee. Maar als ik thuis werk, kom ik niet eens be neden voor ik achter mijn compu ter kruip. Dan denk ik: ik haal straks wel ontbijt beneden. Vaak vergeet ik het dan helemaal, en heb ik om elf uur nog niks gegeten." Het werk slokt haar thuis veel meer op. ,,Ik begin om acht uur en ik werk makkelijk tot zes of zeven uur 's avonds door. Ik neem ook minder pauzes. Dan denk ik: ik ben toch al thuis, die paar minuten extra maken niet uit. Mijn werk is nooit klaar, dus als ik 's avonds geen verplichtingen heb, werk ik soms nog door." Eenzaam Sharida mist het contact met haar collega's. ,,Ik vind het thuiswerken eenzaam. Je spreekt collega's al leen in meetings. J e hebt het alleen over het onderwerp van de verga dering, maar je vraagt niet hoe het met iemand gaat. Dat doe je toch makkelijker bij het koffieappa raat." Haar werkgever komt mede werkers daarin wel tegemoet. ,,Er zijn online koffiebreak-sessies. Dan kun je even half uur met col lega's praten. Zo heb je toch nog een beetje het gevoel dat je bij een team hoort." mensen in een ruimte zit. Daar werd ik heel erg moe van. Ik werk thuis veel productiever. Ik merk dat ik echt wordt meegezogen in mijn werk. Ik moet er echt op letten om pauze te nemen." Het liefst zit Margreet in haar woonkamer, in de binnenstad van Middelburg. ,,Ik heb een groot raam en ik zit lekker dichtbij de keuken. Zalig vind ik het. Mijn werk-privé- balans is gewoon veel beter. Ik kan tussen de middag bijvoorbeeld even gaan wandelen." Het contact met collega's mist ze niet. ,,Ik mail zo weinig mogelijk. Als ik een vraag heb aan een collega, dan bel ik. Zo spreek ik ze toch re- gelmatig. En dan hoor ik het ook als iemand een huis heeft gekocht of een kind gekregen heeft. Weet je, die praatjes op kantoor kosten ook enorm veel tijd. Daardoor kom je lastig echt aan werken toe." De asielzoekerscentra in Nederland zitten overvol, terwijl toeloop van vluchtelingen uit onder meer Af ghanistan sterk toeneemt. De door stroom van statushouders naar re guliere huisvesting verloopt niet erg soepel, zodat het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) alle gemeenten in Nederland op roept noodopvanglocaties beschik baar te stellen. Om Vlissingen mee te laten helpen aan het 'oplossen van deze maatschappelijke en hu manitaire noodsituatie' hebben burgemeester en wethouders toe stemming gegeven de verlaten Ma rinekazerne in te richten als op- vanglocatie. Bewaking Het college van B en W heeft met het COA afgesproken alle (juridi sche) procedures voor het gebruik van de Marinekazerne als noodop vang snel te regelen. Per 1 januari 2022 mogen maximaal 350 asielzoe kers in de kazerne neerstrijken. Ze kunnen tot uiterlijk 1 juli volgend jaar blijven. Niet alleen de opvang en huisvesting, maar ook de inrichting van de Marinekazerne, de begelei ding en bewaking van vluchtelingen op het kazerneterrein vallen onder verantwoordelijkheid van het COA. Het COA moet ook de (gezond- heids)zorg voor de te huisvesten asielzoekers regelen, benadrukt de Vlissingse burgemeester Bas van den Tillaar. ,,Met nieuwe corona-uit- We willen die druk niet verder verhogen braken staat de lokale gezondheids zorg bijzonder onder druk. We wil len die druk niet verder verhogen en hebben het COA daarom opgedra gen de gezondheidszorg van de asielzoekers zelf te regelen. De eigen gezondheidsdienst van het COA zorgt er ook voor dat landelijke coro narichtlijnen worden nageleefd." Openbaar gebouw Van den Tillaar voegt daar aan toe dat Marinekazerne 'een gewoon openbaar gebouw' is, waar bewo ners in en uit mogen lopen. Het COA zorgt - behalve voor de veilig heid van tijdelijke bewoners op het kazerneterrein - ook voor veilige ontsluitingswegen van de Marine kazerne. ,,De politie handhaaft zo nodig in de openbare ruimte buiten het kazerneterrein, want daar heeft het COA geen zeggenschap." Het COA verwacht dat in de eer ste week van januari 350 tijdelijke bewoners in de Marinekazerne zijn gehuisvest. Het gebouw moet per 1 juli weer leeg worden opgeleverd. Verlenging van de opvangtermijn zit er niet in, meldt burgemeester Van den Tillaar desgevraagd. De Marinekazerne is 3,5 jaar geleden ontruimd om plaats te maken voor een nieuwe marinierskazerne. Na dat duidelijk werd dat die niet komt, is besloten het terrein aan North Sea Ports over te dragen en het havenbedrijfwil er na de zomer mee aan de slag. Bijeenkomst Voordat asielzoekers aan de Vlis- singse Buitenhaven komen wonen, houden gemeente en COA, waar schijnlijk half december, nog een informatiebijeenkomst voor inwo ners en ondernemers. al anderhalf jaar thuis donderdag 18 november 2021 John Smael werkte in de zomer lekker in het tuinhuis, maar hij is nu door de kou naar de eerste verdieping van zijn huis verkast. foto anne hana Sharida Roodhuizen-Van Laere werkt liever niet thuis, maar kater Karim is zeer tevreden met de situatie. foto anne hana Kijk op de site bij /video Zij werken nog steeds thuis Maximaal 350 asielzoekers mogen de voormalige Marineka zerne in Vlissingen vanaf 1 ja nuari gebruiken als noodopvang. De opvang is tot 1 juli volgend jaar beschikbaar. René Hoonhorst Vlissingen - Bas van den Tillaar, burgemeester Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31