Nieuw stukje maritieme techniek: zelfvarend pontje Schoolleiders: 'Waar gaat dit naar toe?' Niet ingeënt? Dan vertrekken! Nina Geeraert ontslagen in Gent Bladblazer ondervuur Milieulobby wil ban op lawaaimachine Honderden Zeeuwse kinderen zitten thuis vanwege coronabesmettingen op hun basisschool. Steeds meer klassen moeten in quarantaine. Het aantal positieve tests onder leerlingen en leerkrachten blijft stijgen. Schoolleiders maken zich zorgen. Ook op basisschool Het Kompas in Oost-Souburg grijpt het virus de laatste dagen om zich heen. Twee van de zeventien groepen zitten thuis, drie leerkrachten zijn posi tief getest. ,,In één groep zijn negen besmettingen", zegt directeur Joost Luteijn. „Personeelsleden zijn echt ziek, maar kinderen hebben soms geen of heel lichte klachten. Dat is het verraderlijke." Luteijn maakt zich zorgen. ,,Waar gaat dit naartoe? We houden de school wel draaiende, als het moet. Onderwijsassistenten en zorgcoör- dinatoren springen bij. Maar al die wisselende mensen voor de groe pen: dat komt de onderwijskwali teit niet ten goede. Digitale lessen hebben we snel op de rit, maar on line onderwijs is lang zo goed niet als fysiek onderwijs." Het Kompas neemt alle moge lijke voorzorgsmaatregelen. Na schoolse activiteiten zijn geschrapt. ,,Er zijn geen typelessen, Spaanse lessen en muzieklessen meer. We laten zo min mogelijk ouders en ex ternen binnen. Vergaderingen gaan online. We vragen ouders met klem om kinderen thuis te houden als ze lichte klachten hebben." Ook an dere basisscholen laten op advies van de GGD geen ouders en exter nen binnen, en letten extra op hygi ene en ventilatie. Als in een klas twee of meer besmettingen zijn, gaat de hele groep in quarantaine. Klassen naar huis Op alle basisscholen loopt het aan tal besmettingen op. Op 5 van de 26 scholen van de Bevelandse scho- lengroep Albero zitten klassen thuis, zegt bestuurder Pim van Kampen. In Zeeuws-Vlaanderen moest een derde van de scholen al één of meerdere klassen naar huis sturen, zegt Ellen de Neef, lid van het college van bestuur van scho lenkoepel Elevantio (39 basisscho len). ,,En het is nog niet klaar", vreest ze. ,,We proberen het onder wijs zo goed mogelijk te laten draaien. Leraren werken extra en vangen extra groepen op. Het is pas november. Ik vraag me af: hoe lang houden we dit nog vol?" De Neef wil niets liever dan de scholen open houden. ,,Het is een dilemma. Als je ziet hoeveel energie het kost, en hoe het personeel wor stelt, dan vraag ik me afwat er beter is. Het is een hele moeilijke afwe ging. Als je de scholen sluit, dupeer je een hele groep leerlingen én hun ouders." 2794 positieve testen De cijfers in Zeeland schoten de af gelopen week omhoog. 2794 Zeeu wen testten positief, 877 meer dan de voorgaande week. Er werden meer tien- en elfjarige kinderen po sitief getest. ,,Er zijn 74 tienjarigen en 60 elfjarigen positief getest. De week ervoor was dat ongeveer de helft minder. Het aantal testen in deze leeftijden is ook flink toegeno men, wat vaak betekent dat meer coronapositieven gevonden wor den", aldus de GGD Zeeland. Nooit eerder testte GGD Zeeland zoveel mensen: 15.509, 50 procent meer dan de week daarvoor. ,,De grens is in zicht. Niet alleen als het gaat om de testen die wij kunnen afnemen, maar ook de capaciteit in de laboratoria die de monsters ana lyseren is een bepalende factor", zegt Ilona Schinkelshoek van de GGD Zeeland. Reimerswaal lager Opvallend is dat tussen 8 en 14 no vember in Reimerswaal het aantal besmettingen wel afnam. De cijfers per gemeente: Middelburg: 340 po sitieve testen (voorgaande week 232). Daarna volgen Terneuzen 319 (203), Goes 314 (244), Hulst 292 (115), Vlissingen 265 (148), Reimers- waal 261 (307), Tholen 218 (145), Borsele 197 (138), Schouwen-Duive- land 180 (123), Veere 162 (88), Sluis 122 (74), Kapelle 97 (77), en Noord-Beveland 27 (23). I pzc.nl e-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl donderdag 18 november 2021 Zeeland Vlissingen foto dirk-jan gjeltema Op de kade bij de Machinefa briek, onder de oude hijskraan van de Schelde, is gisteren een project gepresenteerd dat uniek is voor de scheepsbouw in Vlis- singen. Er werd een doodge woon scheepje getoond dat de komende twee jaar wordt omge bouwd tot een zelfvarend pontje. Aan de ontwikkeling, die in totaal zo'n 1,6 miljoen euro kost, draagt Europa 1.174.846 euro bij. Gedeputeerde Harry van der Maas overhandigde de cheque aan projectleider Jochem Non- hebel van Damen Naval. Voor het project slaan overheid, be drijfsleven en kennisinstituten de handen ineen. ZEELAND 5 ZEELAND5 ZEELAND8 Corona is terug op school G Opvallend is vooral de stij ging van het aantal besmet tingen onder kinderen. foto JEFFREY GROENEWEG/ QPHOTO Cornelleke Blok en Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29