Boegbeeld Van Gaal kan vragen over Qatar niet blijven afschuiven maanden klaarstomen voor het WK in Qatar 21 misvatting. Het gaat altijd om de intentie waarmee je speelt. En om spelprincipes'', legde Van Gaal al vaker uit. Tegen toplanden wil Oranje, dat niet meer tot de voetbalelite be hoort, zich in 2022 zo goed mogelijk wapenen. Europees kampioen Ita lië bijvoorbeeld, liep zich afgelopen week nog stuk op een 5-3-2 van Noord-Ierland. Met grote conse quenties, want door de 0-0 in Bel fast moet de Europees kampioen de WK-play-offs in. Een parallel trekken met hoe Ne derland 5-3-2 speelde bij het afgelo pen EK gaat alvast niet op. Van een 'wingback' als Patrick van Aanholt nam Van Gaal in de zomer al me teen afscheid. Een fitte Stefan de Vrij speelt altijd bij hem (en komt in de pikorde voor Matthijs de Ligt), want die moet samen met Virgil van Dijk zorgen dat de laatste linie altijd druk vooruit geeft op de bal. De Vrij was daarin al een meester bij het WK van 2014, toen Van Gaal Oranje ook in een 5-3-2-formatie liet spelen. Onder Frank de Boer speelde Davy Klaassen op het EK nooit en nu wel. En voorin zal deze bondscoach niet gaan voor een combinatie van Wout Weghorst en Memphis Depay als basisspelers. Natuurlijk kan ik nu nog niet zeggen met wie we het WK gaan spelen. Kijk naar Virgil van Dijk. Een zware knieblessure en weg was zijn EK De bezetting voorin is en blijft de grootste puzzel. Buiten Depay telt Oranje daar geen zekere basisspe lers en geen enkele vleugelaanval ler is al Europese subtop. Die vleu gelspitsen brengen wel flexibiliteit mee, ze kunnen ook in een concept met twee spitsen uit de voeten. Of in een speelwijze met een aanval lende driehoek. Types als Gakpo, Danjuma, Malen, Lang en Berg- wijn. Maar om gewicht in de schaal te leggen tegen de toplanden zullen ze komend jaar allemaal nog moe ten doorgroeien. Voor nu leidt Van Gaal in elk geval geen WK-favoriet. 4. Staf Het technisch viermanschap van Van Gaal, Danny Blind, Henk Fra- ser en Frans Hoek staat. Drie van hen zijn al jaren op elkaar inge speeld en deden samen ook al een WK. Richting de eindronde van volgend jaar wordt de staf uitge breid en versterkt met specialisten. Mensen met technologische kennis en scouts om tegenstanders te be kijken, bijvoorbeeld. ,,Bij het WK 2014 was ik op den duur manager van een gezelschap van zestig man, inclusief spelers. Dan ben je mana ger van een middelgroot bedrijf', zei Van Gaal destijds. En dat wordt straks dus ook weer zo. OPINIE Sjoerd Mossou Het liep dinsdagavond al tegen middernacht, toen het thema onvermijdelijk ter sprake kwam in de Guus Brox-zaal van het Maasgebouw. Hoe gaat het Nederlands elftal, net geplaatst voor het wereld kampioenschap, straks om met de mensenrechtensituatie in Qatar? En specifieker nog: wat wordt de rol van Louis van Gaal in dat zwaarbeladen geheel? De bondscoach van Oranje hield zijn antwoorden bovenal formeel. Complexe politieke thema's horen niet op het bordje van de spelers en een trainer te liggen, betoogde Van Gaal, spre kend tot de vaderlandse sport pers via een videoverbinding vanuit zijn rolstoel. De KNVB heeft daar secretaris generaal Gijs de Jong voor aange wezen, stelde de coach. ,,Het is niet goed om over dit onderwerp met acht monden tegelijk te gaan praten'', aldus Van Gaal. ,,Wij moeten ons met topsport bezig houden, niet met politiek.'' Onbedoeld had dat antwoord ook iets ironisch. Want afgelopen vrijdag in Podgorica had dezelfde Van Gaal nog uitgebreid premier Mark Rutte de maat genomen over het Nederlandse corona- beleid. De bondscoach is vrijwel nooit te beroerd om uit te wei den en ongezouten zijn mening te geven. Maar toen Qatar ter sprake kwam, schoof Van Gaal het onderwerp strategisch voor zich uit. Woordvoering Formeel en nuchter beschouwd is dat natuurlijk best uit te leg gen. Elk zichzelf respecterend bedrijf bakent zijn woordvoering af, zoals de KNVB dat ook pro beert te doen. Gijs de Jong heeft vele malen meer kennis van de situatie in Qatar, en van de mo gelijkheden en onmogelijkheden binnen het voetbalpolitieke do mein, dan Van Gaal. De KNVB heeft een duidelijke koers gekozen in zijn visie op Qatar. De bond heeft altijd fel ge ageerd tegen de toewijzingspro- cedure van het toernooi, maar gelooft óók dat het WK een aan zet kan zijn tot verandering. ,,Heisa maken klinkt misschien goed, maar het gaat de mensen daar niet helpen'', zei De Jong daar eerder al over. ,,Als KNVB willen we er alles aan doen om de situatie voor arbeidsmigran ten duurzaam te helpen verbete ren. Een strategie die ook een or ganisatie als Amnesty Internatio nal al jaren voorstaat. Wij gelo ven oprecht in verandering en werkelijke verbetering.'' Impact Toch kan een boegbeeld als Van Gaal het onderwerp niet een jaar lang van zich af blijven schuiven. Als de KNVB werkelijk impact wil maken in Qatar, dan kan het onmogelijk om zijn spelers en hun beroemde trainer heen, met het gigantische publieke bereik dat zij hebben. Van Gijs de Jong ligt in de rest van de wereld niemand wakker, oneerbiedig gezegd. Wat Van Gaal straks op een persconferen tie op het WK zegt, bereikt me teen een miljoenenpubliek. Door zich straks principieel en actief uit te spreken, wat ook in lijn met de KNVB-koers prima kan, houdt Van Gaal indirect óók zijn spelers uit de wind. Iedere voetballer die zich durft uit te spreken is meer dan welkom, hoe meer hoe beter zelfs, maar Van Gaal heeft gelijk: het is oneerlijk een dusdanig complex politiek onderwerp op het bordje van voetballers te blijven schuiven. Maar Van Gaal zelf is nu zeven tig jaar. Het WK wordt zijn laat ste klus, zijn prachtcarrière is straks compleet, hij is financieel en - veel belangrijker nog - gees telijk onafhankelijk. De bonds coach hoeft echt niet een jaar lang als een activist op de barri caden te gaan staan, maar opzij kijken naar Gijs de Jong is straks in Qatar geen optie meer. De man die zich over werkelijk alles durft uit te spreken, kan niet voorbij aan het bloed, de perver siteit en het onrecht van dit WK. KEN ZIJ NOG KANS? staf houdt altijd oog voor jong ta lent dat ineens als een speer gaat. En internationals die voorheen al korter of langer bij Oranje zaten, zoals Rick Karsdorp, Joël Veltman of Anwar El Ghazi, die worden ook gevolgd. Maar zij zullen uitzonder lijk moeten presteren of geluk moe ten hebben dat op bepaalde posities een blessuretsunami ontstaat. ,,Want natuurlijk kan ik nu nog niet zeggen met wie we het WK gaan spelen'', zei Van Gaal dinsdag avond na de zege op Noorwegen in de Kuip. ,,Kijk naar Virgil van Dijk. Ineens een zware knieblessure. En weg was zijn EK.'' Belangrijk: in leeftijdsopbouw oogt de boel bij Oranje aardig op orde. Er zijn geen spelers die over een jaar tegen hun voetbalpensioen zullen aanhikken. Van de vaste kern zijn Van Dijk, Blind, De Vrij, Wijnaldum en Berghuis tijdens het WK vroege dertigers. Frenkie de Jong, Klaassen, Dumfries, Depay, Bijlow en Danjuma zijn dan mid denkader, tussen 24 tot 29 jaar. Spe lers als Gravenberch, Lang, Rensch, Timber, Malen en zelfs De Ligt zijn tijdens het toernooi in Qatar nog steeds pas 23 jaar ofjonger. 3. Speelwijze Als Nederland zich in Montenegro al had geplaatst voor het WK, was het idee geweest om Noorwe- gen-thuis al als eerste oefenduel te benutten. Om te experimenteren met de formatie en de speel wijze. Want Van Gaal wil op weg naar het WK bouwen aan een flexi bel Oranje. Een ploeg die altijd 4-3-3 kan spelen, maar ook op an dere manieren, omdat de selectie daarvoor geschikt is in combinatie met tegenstanders die soms om een andere aanpak vragen. ,,5-3-2 of 5-2-3 hoeft helemaal niet defensief of negatief te zijn. Dat is een GO DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 - Louis van Gaal Louis van Gaal dinsdag achter KNVB-directeur Nico-Jan Hoogma (l) en rvc-voorzitter Jan Albers. foto anp Rick Karsdorp (26), rechts back, AS Roma. Interlands: 3. Laatste keer: 2017. foto pim ras Joël Veltman (29), verdediger, Brighton. Interlands: 28. Laatste keer: 2021. foto pim ras Anwar El Ghazi (26), aanvaller, Aston Villa. Interlands: 2. Laatste keer: 2015. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21