WERK Waarom we bang zijn door de mand te vallen Kasteelmanager Online vergaderen vormt voor veel thuiswerkers Nog steeds verdienen vrouwen minder dan mannen A interir>ediair 18 Je brein op het werk Ook na corona zullen veel mensen deels thuis blijven werken. Hoe houd je de samenwerking soepel als het niet meer vanzelfsprekend is om je collega's elke werkdag in het echt te zien? en je het boek De zwarte zwaan van Nassim Nicholas Taleb?' vraagt een keurige heer op leef tijd na mijn lezing over denk fouten. De afgelopen anderhalf uur heeft hij een beetje achter overgeleund met armen over el kaar zitten luisteren. Niks van wat ik vertel lijkt nieuw voor hem. En nu komt hij ook nog vertellen welke boeken ik vergat te lezen. Tenminste, dat gevoel heb ik. Want ik heb dat boek niet gele zen. Het staat op mijn alsmaar uitdijende leeslijst met boeken over denkfouten. Hoeveel ik ook lees, het lijkt nooit genoeg. Terwijl het zweet me uitbreekt, klamp ik me inwendig stevig vast aan de randen van een denkbeeldige mand: bang er doorheen te vallen. Een troost: ik ben niet de enige die prima werk levert, maar toch bang is ontmaskerd te worden. Hoeveel mensen precies aan dit impostor syn drome of bedriegerssyndroom lijden, is niet bekend. Zeker is dat ik heel wat van deze types in mijn omgeving heb. Niet vreemd, in onze maatschappij draait alles om presteren en uit blinken. Het is niet gauw goed. Ben je een beetje onzeker of op gevoed door ouders die veel na druk legden op scoren, dan ben je er waarschijnlijk gevoeliger voor. Man of vrouw, hoog- of laagopgeleid, dat maakt niet zo veel uit. Het heeft te maken met het Dunning-Krugereffect waar ik al over schreef: wie weinig weet, is zelfverzekerd over zijn kunnen. Maar wie veel weet over zijn vak, weet ook precies wat hij nog niet kan en vergeet simpelweg dat dat hij veel meer weet dan gemiddeld. Hoe kom je nu van dat rotge voel af? Sommige mensen leg gen de lat heel hoog: als ze nog veel beter worden, dan kunnen ze niet door de mand vallen. Maar wanneer is het genoeg? Een andere optie is vermijden: niet meer willen presteren, dan kan het ook niet misgaan. Alle bei niet zulke lekkere oplossin gen. Ik probeer tegenwoordig beter naar complimenten te luisteren. Anderen weten blijk baar veel beter wat je allemaal kunt en weet. Fijne mails van lezers en opdrachtgevers be waar ik zorgvuldig. Zo kan ik ze lezen als ik mezelf weer eens af vraag of ik wel geschikt ben voor mijn werk. Wat doet een Wat vind je het leukst aan je baan? De pandemie heeft voor veel veranderingen ge zorgd in hoe we samen werken, ziet Jobbeke de Jong, organisatiepsycho loog en opleider van teamcoaches. ,,Tijdens de eerste lockdown zag je dat teams samen de schouders eron der zetten en veel efficiënter gingen werken ondanks de online vergade ringen. Eerst dacht men: alles vanuit huis en digitaal: dat kan helemaal niet. Maar het ging voor de meeste bedrijven en medewerkers juist hartstikke goed'', zegt De Jong, te vens auteur van een boek over sa menwerken: Competente mensen in Incompetente teams. Een gezamenlijke vijand in de vorm van een pandemie zorgde in eerste instantie voor een hechtere band onder collega's. ,,Er ontstond een gevoel van: het is rot voor ieder een, maar wij gaan er met zijn allen voor.'' Met de komst van opeenvol gende lockdowns werd thuiswerken sleets.'' Met name online vergaderen vormt voor veel thuiswerkers een obstakel in de samenwerking. De 'Hoe maak je de juiste keuze in wat je digitaal doet en wat toch beter face to face kan?' Jong: ,,Je kunt geen echt oogcontact maken met elkaar, je ziet gespreksge noten naar andere schermen kijken, sommige camera's staan uit: dat voelt onveilig. Als jij aan het woord bent en je collega's zijn ondertussen met andere dingen bezig, slaat je brein op tilt. Je denkt: ze vinden er niets aan, andere dingen zijn belang rijker dan wat ik te zeggen heb.'' Overstap soepeler dan gedacht Corine Bok (58), communicatie adviseur bij een overheidsinstan tie, heeft thuis een fijne, rustige werkplek, vertelt ze. ,,Dat scheelt enorm om goed je werk te kunnen doen. Collega's met jonge kinde ren hadden meer moeite om zich te concentreren. Mijn gepensio neerde man vindt het vooral ge zellig dat ik thuis ben.'' Dat het met de hele organisatie mogelijk zou zijn zo snel over te stappen op thuiswerken, had Bok van tevoren niet verwacht. ,,Het was een openbaring. We werden door de situatie gedwongen samen te wer ken op afstand en dat ging sneller dan we ooit hadden kunnen beden ken. Er werd strakker vergaderd, veel gestructureerder en bleefer ook ruimte over om even persoonlijke verhalen te delen.'' Een mix van werken op kantoor en thuis ervaart Bok als het meest prettig: twee dagen op kantoor waar ze op een vaste dag met haar team aanwezig is, de rest van de dagen werkt thuis en dus digitaal samen. ,,Het belangrijkste voordeel van el kaar weer zien is het snelle schake len, even bij iemand binnenlopen, koppen bij elkaar en dan weer ver der.'' Maar toch verloopt het overleg met collega's niet altijd even soepel, merkt ze. ,,Hoe maak je de juiste keuze in wat je samen digitaal doet en wat toch beter face to face kan?'' Belangrijke besluiten in dezelfde (online) ruimte Een online meeting is prima voor informatieoverdracht, zegt De Jong. ,,Als het doel is mensen op de hoogte te stellen van bepaalde beslissingen of wat er aan zit te ko men, dan is elkaar online spreken voldoende.'' Het is voor informa tieoverdracht ook geen probleem als het ene deel van de vergade raars in een zaal op kantoor zit en het andere deel aansluit via een vi deoverbinding. Dat is echter anders als samen werking het doel van de meeting is. ,,Als jullie bijvoorbeeld samen een besluit moeten nemen is het aan te raden dat je allemaal in de zelfde ruimte zit, dus allemaal on line of allemaal bij elkaar. Het gaat er namelijk om dat je de context deelt.'' Als een deel van de vergaderaars in dit geval online aanwezig is en de rest samen op kantoor zit, dan kan er ruis op de lijn ontstaan. ,,In een an dere context kan dezelfde informatie bij beide groepen anders binnen ko- DONDERDAG 18 NOVEMBER 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt CARINE VAN KETWICH VERSCHUUR (54) is kasteelmanager van bij Kasteel Doorwerth van Geldersch Landschap Kasteelen. Wat houdt jouw functie in? ,,Ik exploiteer het kasteel en landgoed. Het is een bedrijf, dat ik draaiende moet houden.'' ,,De samenwerking om deze plek aan volgende generaties door te kunnen geven.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Kunnen we nog wel goed samenwerken? CHANTALVAN WEES - CORINE BOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18