'Schandalige rakettest van Russen' Joe Biden en lachen elkaar virtueel toe Hoofdverdachte van grote corruptiezaak doet 8 Als verdachte in een corruptiezaak in de haven van Vlissingen werd Joop M. doelwit van een grote, strikt geheime operatie, waarin een undercoveragent zichzelf het leven benam. Op de dag dat daar een kritisch onderzoeksrapport over verschijnt, vertelt hij zijn kant van het verhaal. WASHINGTON In een videomeeting in de nacht van maandag op dinsdag deden Xi Jinping en Joe Biden hun best via vriendelijk contact een mili taire crisis te voorkomen. Voor de digitale topontmoeting hadden de Amerikaanse president en de Chinese leider om te begin nen eikaars vlaggen uit de kast ge haald. In de Roosevelt Room van het Witte Huis verscheen Xi ver volgens op twee schermen. De twee presidenten zwaaiden naar el kaar, via hun schermen. „Misschien moet ik formeler beginnen, maar jij en ik zijn nooit zo formeel met el kaar omgegaan'', zei Biden. De twee mannen hebben er veel vergaderuren opzitten en reisden samen door China, toen ze beiden nog vicepresident waren. ,,Ik ben blij mijn oude vriend te zien'', luidde de vertaling van Xi's eerste Biden luistert naar Xi. foto afp woorden. ,,China en de VS moeten de communicatie en samenwer king uitbreiden'', zei Xi. ,,Ik sta klaar om met u samen te werken, meneer de president, om consen sus te bereiken, actieve stappen te zetten en de Chinees-Amerikaanse relaties in een positieve richting vooruit te bewegen.'' Biden sprak van 'duidelijk en eer lijk zijn waar we het oneens zijn' en zei tegelijk 'samen te werken bij ge zamenlijke belangen'. - Karlijn van Houwelingen 'Schandalig!' 'Gewetenloos!' Amerikaanse bestuurders reageren woedend op een Russische test met een raket die het internationale ruimtestation ISS en zijn bemanning in groot gevaar brengt. Hans van Zon Rotterdam De Russische rakettest sloeg in meerdere opzichten in als een bom. De raket, afgeschoten vanaf de aarde, deed wat hij moest doen: hij blies een afgeschreven satelliet op. De kunstmaan verkruimelde in honderdduizenden stukjes. Maar het ruimtepuin, met vijftienhon derd grotere stukken, brengt het in ternationale ruimtestation ISS en een groot aantal satellieten van an dere landen in gevaar. Als die ge raakt worden, kunnen zij grote schade oplopen. Met nauwelijks ingehouden woede meldde de directeur van Nasa, Bill Nelson, dat in het ISS de alarmbellen afgingen. De beman ning verruilde het ruimtestation voor de Sojoez-ruimtecapsule die aan het ISS vastzit, omdat het ruim tepuin gevaarlijk dichtbij kwam. Daar moesten ze urenlang blijven zitten. De capsule bracht de drie bemanningsleden, onder wie nota bene twee Russische kosmonauten en de Amerikaanse astronaut Mark Vande Hei, naar het ISS. Nelson noemt de Russische test 'schandalig en gewetenloos'. Hij krijgt bijval van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony J. Blinken: ,,Deze proef is roekeloos uitgevoerd.'' De gevolgen van de nieuwe wolk ruimtepuin kunnen desastreus zijn. Grotere stukjes kunnen een groot gat slaan in het ISS waardoor het onbewoonbaar en dus onbruik baar kan worden. ,,En ook de drie bemanningsleden aan boord van het Chinese ruimtestation Tiang- ong lopen risico'', aldus de Nasa-directeur. Zowel de Russi sche als de Chinese regering heb ben nog niet gereageerd op de boze reacties uit Washington. Bill Nelson zegt dat twee van zijn belangrijkste medewerkers, Joel Montalbano (verantwoordelijk voor het ISS) en Bob Cabana (de Deze proef is roekeloos uitgevoerd - Antony J. Blinken, Amerikaanse minister derde man van de ruimteorganisa tie), momenteel in Moskou zijn en 'het voorval aan de orde zullen stel len'. De test met de antisatellietraket zet extra druk op de toch al oplo pende spanningen tussen Rusland en de VS, mede veroorzaakt door de opbouw van een grote Russische troepenmacht aan de grens met Oekraïne en de mogelijke betrok kenheid van Vladimir Poetin bij de vluchtelingencrisis aan de grens van Belarus met Polen en Litou wen. Volgens Amerikaanse bestuur ders laat de rakettest nu zien dat het Kremlin afkoerst op een wapen wedloop in de ruimte. Koen Voskuil Hessel de Ree Zevenbergschen Hoek Twijfels had hij de hele tijd al, over die flamboyante man die begin 2020 zijn buurman werd. Neem nou die BMW 7-serie. Twee maten te groot, zelfs tussen de vrijstaande huizen in Zeven- bergschen Hoek. Peter Bakker, zoals de zonnebankbruine man zich voorstelde, was sowieso de enige in de straat met chauffeurs. ,,Het plaatje klopte gewoon niet", zegt Joop M. ,,Maar dan dacht ik weer: wie ben ik nou? Het is on denkbaar dat ze zo'n enorme po- litieoperatie optuigen voor mij." Na een jaar voorarrest is Joop M. (46) nu voorwaardelijk vrij. Hij wordt verdacht van betrok kenheid bij twee cocaïnetrans porten van in totaal 1300 kilo, en witwassen. In afwachting van zijn strafproces draagt hij een en kelband. In het bijzijn van zijn advocaten Michel van Stratum en Esther Blok vertelt hij over de grote undercoveroperatie die plotseling ophield toen Peter Bakker zichzelf in april van dit jaar van het leven beroofde. De interesse in Joop M. ont staat als de politie via afluisterap paratuur twee mannen ene 'Ze bra' hoort noemen, van wie de politie later denkt dat hij het is. Ze beschrijven M. als een drugs handelaar met corrupte contac ten in de haven van Vlissingen. Ook gekraakte EncroChat-be- richten wijzen op een groot ha- venlek. Een Team Aanpak Cor ruptie wordt opgericht om dat lek op te sporen. Joop M., die zelf elke betrokkenheid bij corruptie in de haven ontkent, is verdachte nummer één. Als de woning naast Joop M. te koop wordt gezet, grijpt de poli tie haar kans en koopt in januari 2020 de woning. Een ervaren un dercoveragent is de zogenaamde koper. De politieman zit aan het einde van zijn termijn bij het un dercoverteam Werken Onder Dekmantel. De facade in Zeven- bergschen Hoek is zijn laatste klus. Peter Bakker (niet zijn echte naam) doet zich voor als een lou che zakenman, met connecties in Colombia, Portugal en Duits land. Ook zegt hij transporten te kunnen regelen via havenplaat sen als Valencia en Algeciras. Op een verjaardagsfeestje verschij nen er mensen in dure auto's met buitenlandse kentekenpla ten: Andorra, Liechtenstein, be kende witwas-enclaves. ,,Hij zei dat hij goed was in het verplaat sen van goederen en geld", zegt Joop M,,Hij wekte de indruk dat hij vooral illegale zaken deed. Wat ik alleen vreemd vond, was dat we geen gemeenschappelijke Joop M. wordt verdacht van betrokkenheid bij twee cocaïnetransporten van in totaal 1300 kilo, en witwassen. kennissen hadden in die wereld. Hij had geen referenties." Er valt Joop M. meer op. Zo oogt de nog prille relatie tussen Peter en zijn Belgische vriendin Mar griet wel erg koeltjes. Als zij na twee weken thuiskomt, zien Joop en zijn partner door de lamellen hoe zij hem een vluchtig kusje geeft. ,,Dat past niet bij een begin nende relatie. Dan duik je toch de slaapkamer in?" En er is meer: M. zoekt zijn buurman op in het ka daster en ziet dat die in Antwer pen is geboren. ,,Mij vertelde hij dat hij in Nederland was geboren. Je weet toch wel je geboorte plaats?" Mimiek M. herinnert zich de keer dat Peter Bakker zich - achteraf beschouwd - even in de kaart liet kijken. ,,Ik had die serie Undercover uitgeke ken, dus ik vroeg hem op de man af: Heb jij Undercover ook gezien? Zijn gezicht vertrok meteen. Er ge beurde iets met zijn mimiek." Peter Bakker zet de deur intus sen wagenwijd open voor crimi nele activiteiten. In de garage heeft hij een speciale bitcoinmachine neergezet. ,,Hij vroeg me of ik wilde helpen tillen. Ik vond het raar, want dat ding woog niets en zijn chauffeur Berry was er ook. Later stond hij erop om het ding te laten zien. Ik heb er geen verstand van, maar je kon er volgens hem geld mee op een creditcard of een usb-stick zetten." Advocaat Michel van Stratum mengt zich in het gesprek. De bit- coinmachine noemt hij 'een vorm van uitlokking'. Volgens het zoge heten Talloncriterium mag de po- WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 GO 'Deze geheime politieactie kent eigenlijk alleen maar verliezers' 5= m-i vu vi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8