Moedige Adele klinkt als Amy Winehouse Leerlingen de dupe van 'f lauwekul'-lessen op school NIEUW ALBUM Letterlijk en figuurlijk is er een last van Adele afgevallen. De zangeres ging na haar scheiding door een diep dal, maar ze is terug. Weer gelukkig in de liefde, met een nieuw album, maar ook een schuldgevoel rijker. Vergeet Coldplay, vergeet Ed Sheeran en ver geet zelfs ABBA, dat om een heel andere reden voor zoveel op winding zorgde. Naar geen plaat keek heel de wereld zo uit als naar de nieuwe van Adele. De 33-jarige Britse zangeres lanceert vrijdag, van wege corona later dan gepland, haar album 30, na voorgan gers 19,21 en 25 in lijn met haar klimmende leeftijd. Het wordt gezien als schei dingsalbum, iets dat maar ten dele klopt. Lang niet alle lied jes gaan over het zware besluit dat zij in 2019 nam en waar mee ze haar eigen leven op z'n kop zette, maar ook dat van haar ex-man Simon Konecki (47) en hun zoontje Angelo (9). Omdat zij zelf sinds haar derde kind is van gescheiden ouders, vindt ze vooral dat laatste vreselijk. ,,Als kind be loofde ik aan mezelf dat ik la ter mijn gezin nooit zou op breken'', vertelde ze aan de Amerikaanse talkshowhost Oprah Winfrey. ,,Ik kan nog steeds moeilijk omgaan met het idee dat ik het leven van mijn zoontje heb ontwricht omwille van mijn eigen ge luk.'' Haar huwelijk met Kon- ecki was geen hel, maar geluk kig was Adele niet. Letterlijk en figuurlijk zat ze niet lekker in haar vel. De combinatie van alleen staande moeder met een carrière viel haar zwaar en als beroemdheid kon ze nergens komen zonder filmende tele foontjes. Ze zocht haar toe vlucht in wijn, wat haar deed denken aan het alcoholpro bleem van haar vader, die af gelopen voorjaar overleed. Met hulp van haar beste vrienden richtte Adele zich tijdens de pandemie op. Ze werd een frequent bezoeker van de sportschool en verloor in twee jaar zo'n 45 kilo. „Ei genlijk gaat het album over de scheiding van mezelf'', zei ze tegen Oprah. ,,Ik heb geleerd van mezelf te houden en stond weer open voor de liefde.'' Die vond ze dit jaar bij de Ameri kaanse sportmanager Rich Paul (40), die al is voorgesteld aan Angelo. C De hartepijn om haar zoontje voel je mee op het album - Alexander van Eenennaam Basisscholen gebruiken te veel 'flauwekul-methodes' waardoor kinderen niet goed leren lezen, schrijven en rekenen, stelt rege ringspartij CDA. Scholen moeten daarom worden verplicht alleen nog les te geven met wetenschap pelijk bewezen methodes. Dat veel lesmethodes niet deu gen, stelt ook hoogleraar Anna Bosman, directeur van het instituut Pedagogische Wetenschappen en Onderwijskunde aan de Radboud Universiteit. Volgens haar worden lesmethodes te weinig getoetst op de vraag of ze werken. ,,Als ouders zouden weten hoe het er op school aan toegaat, zou er een revolutie uitbreken'', zegt Bosman. ,,Leren doe je door klassikaal te oefenen: voordoen, nadoen, samen doen, al leen doen. Maar systematisch oefe nen gebeurt te weinig. Te veel lera ren volgen slaafs allerlei nieuwe boekjes die op de markt worden ge bracht. Uitgeverijen hebben een commercieel belang om telkens nieuwe boeken uit te brengen, dan moeten kinderen ineens woordjes omcirkelen of letters omdraaien. Maar je leert spellen door uit je hoofd woorden op te schrijven. Dat gebeurt te weinig.'' Uit onderzoek blijkt dat veel kin deren die van de basisschool af ko men slecht kunnen lezen, schrijven en rekenen. De Inspectie voor het Onderwijs meldde dit jaar dat een kwart van de leerlingen aan het Als je een goede leraar bent, hebben je leerlingen geen bijles nodig eind van groep 8 niet het minimale niveau schrijfvaardigheid haalt. Ze kunnen geen korte, eenvoudige teksten schrijven. Ook met lezen gaat het slecht: een kwart van de 15-jarigen kan geen brief van de overheid lezen. Bij rekenen haalde in 2017 minder dan de helft van de basisschoolleerlingen het streefni veau. Het CDA pleit er vandaag bij de behandeling van de onderwijsbe groting voor dat scholen alleen nog wetenschappelijk bewezen lesme thodes mogen gebruiken. ,,Dat kin deren steeds slechter presteren komt niet doordat er iets in het wa ter zit'', zegt CDA-Kamerlid René Peters. Hij wijst erop dat het ver- schil tussen kansen die kinderen krijgen steeds groter wordt doordat er volgens hem slecht wordt lesge geven. Steeds meer ouders zoeken hun toevlucht in commerciële bij lessen. In 2019 gaven huishoudens zo'n 320 miljoen euro uit aan pri vaat onderwijs. Bosman: ,,Alleen hoogopgeleide ouders kunnen dat doorgaans betalen. Maar als je een goede leraar bent, hebben je leer lingen geen bijles nodig.'' Ook de toename van kinderen met dyslexie wijt Bosman aan slechte lesmethoden. ,,Waarom vraagt niemand zich af of ze goed leren lezen op school?'' Ze pleit voor een betere Pabo-opleiding. - Hans van Soest Adele is weer Amsterdam Alexander van Eenennaam GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Liefhebbers van Adele zullen moe- Album - Pop 30 - Adele In haar hele loopbaan blinkt Adele (33) al uit in het overbrengen van gevoel via haar stem. Dat belooft wat voor haar vierde studioalbum, aangezien de Britse haar slechtste periode net achter zich heeft liggen. Op 30 geeft ze zich bloot op een zeer verrassende manier. Met een album dat zeker in dit vluchtige streamingtijdperk niet makkelijk landt, toont Adele zich moedig en onafhankelijk. De scheiding van haar man Simon Konecki (2019) is een voorname in spiratiebron voor 30. Dat hun zoon tje Angelo daarvoor verder moet als kind van gescheiden ouders, be zorgde Adele een schuldgevoel. Die hartepijn klinkt door op het album. De al bekende single Easy on me, waarin ze haar ex en zoontje vraagt om begrip, is klassiek Adele, maar is op 30 nou net de vreemde eend in de bijt. ten wennen aan een compleet an dere stijl. Vaak verbergt de zangeres haar stem, die meer dan ooit in dienst staat van de liedjes. De be kende uithalen zoals ook op Easy on me blijven grotendeels achterwege, wat ervoor in de plaats komt is ronduit boeiend. Adele gaat muzi kaal meer dan een halve eeuw terug in de tijd. Ze zwerft tussen crooners, Motown-soul en gospel, met bijbe horende orgeltjes en achtergrond koortjes. Op meerdere nummers klinkt ze net als Amy Winehouse, die ook zo mooi gepijnigd kon zingen. Adele toont veel lef door allesbe halve te kiezen voor veilige, com merciële radioliedjes. Ze maakt een statement door het album te ope nen met het gedragen gezongen Strangers bij nature en in My little FOTO'S GETTY IMAGES, SONY MUSIC love geluidsopnames te gebruiken van zichzelf, huilend, en van momen ten waarop ze met haar zoontje de scheiding bespreekt. Niet alles is perfect (Cry your heart out, Oh my God en Can I get it zijn middelmaat), maar 30 herbergt en kele formidabele nummers. De heer lijke soulballad I drink wine bijvoor beeld, een beschouwend lied waarin Adele's stem weer wel beter uit komt. Hold on is een instantklassie- ker als het gaat om verwerking van tegenslag. Gestut door terugke rende toetsaanslagen op de piano beschrijft Adele haar innerlijke strijd. Het begint kaal, maar bouwt fraai op en mondt uit in een hoopvolle gos pelhymne inclusief kerkkoortje. Toch wint niets het van To be loved, een kwetsbare ballade met alleen piano waarin ze haast van zich af- schreeuwt. Haar wanhoop komt door de speakers heen, je oren staan in rechtstreeks contact met de grond van haar hart. Dichterbij Adele's pijn kom je niet. DEN HAAG/NIJMEGEN Scholen moeten worden ver plicht betere lesmethodes te ge bruiken, wil het CDA. Dat zo veel kinderen slecht kunnen lezen, schrijven en rekenen komt door dat verkeerd wordt lesgegeven. - Anna Bosman, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7