zijn burgemeester in Brabant 7 E Paspoort Paspoort Marian Witte Judith Keijzers- Verschelling Joyce Vermue ziet het met eigen ogen. Ze komt nog regelmatig in de havenstad. Haar ouders en zus wonen er. ,,Ter- neuzen moet zijn sterke punten eens wat meer durven te benadruk ken. Zo'n grote haven, daar komen de mensen voor. Daarnaast is het zaak om in kaart te brengen waarom al die jongeren na hun studie bui ten Zeeland niet terugkeren. Aan de Scheldeboulevard in Terneuzen zijn jaren geleden heel veel flats ge- bouwd. Die trokken vanuit de Randstad veel pensionado's, die bijna allemaal al een band met de stad hadden. Je zal ook jonge men sen aan je moeten binden. Dat is in gewikkeld, want de aantrekkings kracht van steden is op jongeren heel groot. Al heeft corona ook ge bracht dat er meer waardering is ge komen voor rust en ruimte.'' Marian vult haar aan. ,,Die ruimte is een kwaliteit, maar valt of staat wel bij een goede infrastructuur. In Geertruidenberg speelt dat ook; ook hier zijn niet alle openbaar-ver- voerverbindingen optimaal. In dat soort zaken moet je investeren om jongeren vast te houden. En inder daad, durf te benadrukken wat je hebt. Zo'n sluizencomplex en ka naal als Terneuzen heeft, dat vind je in Nederland verder alleen maar in Rotterdam. Ik moet in dit soort kwesties vaak aan Tilburg denken. Tilburg had het imago van een 'le lijke stad'. Maar kijk eens wat ze van het gebied rond het spoor en de Pi- ushaven hebben gemaakt! Dat is echt heel fraai. Dat is gelukt door stug vol te houden. Als je niet veel oude historische gebouwen hebt, doe het dan anders. Dat vraagt lef.'' Die paar bootjes Soms besef je ook niet meer wat je hebt, omdat het zo gewoon is, weet Marian. „Vanuit mijn kamer in de Beatrixstraat zag ik de grote sche pen zo door het Kanaal Gent-Ter- neuzen gaan. Toen ik nog maar net in Etten-Leur woonde, nam een meisje mij mee naar de Leurse Ha ven. Daar lagen een paar bootjes te dobberen, maar in verhouding stelde dat helemaal niets voor. Ove rigens is Geertruidenberg een bin- nenvaartgemeente. Ik ken die we- Echt, ik vind het schandalig dat die marinierskazerne er uiteindelijk niet kwam. Dat heeft Zeeland zóveel schade berokkend reld natuurlijk vanwege mijn verle den in Terneuzen. Bij bezoekjes aan mensen die zestig jaar getrouwd zijn, komt mij dat regelmatig van pas.'' Marian schenkt nog eens koffie bij. Hé, verrek! Aan haar pols glimt een Zeeuwse knop. Je krijgt het meisje wel uit Zeeland, maar Zeel and na ruim dertig jaar nog steeds niet uit het meisje. ,,Ik ga nog steeds 'om' brood, hoor. Als ik Zeeuws hoor, heeft dat toch meteen extra mijn aandacht. Over die kwestie met de marinierskazerne (die uit eindelijk niet naar Vlissingen kwam, red) heb ik mij bijvoorbeeld ontzettend verbaasd. Echt, ik vind het schandalig dat-ie er uiteindelijk niet kwam. (Judith veert op: ,,Eens!'') Dat heeft Zeeland zóveel schade berokkend. En dat we moe ten betalen voor de Westerschelde- tunnel? Ook schandalig! Econo misch is Zeeuws-Vlaanderen een belangrijk deel van Nederland, maar ik heb het idee dat dit nogal eens wordt vergeten.'' Weg van jou Zo, dat is eruit. Soms moet je het ook gewoon maar eens durven zeg gen, toch? Marian: ,,Heb je de film Weg van jou (over een Rotterdamse die voor werk in Terneuzen wordt gestationeerd, red) gezien? Dan laat de hoofdrolspeelster bij de tolpoor- tjes haar paspoort zien. Mijn moe der was er in eerste instantie kwaad over. Wa dienk'n ze noe toch van ons, riep ze.'' De scène was bedoeld als zelfspot, maar toch raakte het de trots van de moeder van Marian. Trots. Dat zijn Judith en Marian ook. Op hun huidige gemeenten, maar zeker ook op hun afkomst. Ze zijn en blijven begaan met hun ge boortegrond. ,,Als Erik van Mer- rienboer advies nodig heeft, mag hij altijd bellen hoor!'', grapt Judith. Bijvoorbeeld om eens te sparren over het bruisend houden van de winkelcentra. De gemeenten Oir- schot en Geertruidenberg kampen lang niet met zoveel leegstaande winkelpanden als Terneuzen. Ju dith: ,,Ik was laatst in de Noord straat in Terneuzen. Dat achterste stuk, bij het ABC-complex, daar staat wel heel veel leeg, hè. Oh, is dat een politiek item geworden? Terecht, het centrum van Terneu- zen is in mijn ogen veel te langge rekt. Maak het compacter en zorg dat je er kwaliteitszaken aan toe voegt. Speciaalzaken, zoals bijvoor beeld Zaamslag Van Westen Man nenmode heeft. Daarover gespro ken, weet je waar ik al-tijd voor naar Terneuzen blijf gaan? Voor mijn bril. Hoe lang ik ook al in Bra bant woon, voor mijn bril ga ik nooit vreemd. Daar blijf ik voor naar de zaak van Henno Cysouw gaan.'' Marian kijkt haar eens be denkelijk aan. ,,En wat als-ie eens scheef op je neus staat?'' Judith: ,,Geen grap, ook dan rijd ik naar Terneuzen.'' VL WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 voelt nog steeds als 'tuus' Geboren: op 26 november 1975 in Terneuzen. Opge groeid in de Beatrixstraat. Politieke partij: geen, Marian Witte is een partijloze burge meester. Tot haar burge meesterschap was ze ver bonden aan Ge meente belangen Ooster hout. Opleiding: Eerst leerlinge van de Prins Willem van Oranjeschool, daarna nog een jaartje Zel- denrustcollege. Vervolgens vertrok het gezin Witte naar Etten-Leur. Marian Witte stu deerde van 1994 tot 1999 po liticologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Ze was van 1999 tot 2002 werkzaam als beleidscoördinator bij Sa menwerkende Instellingen Ouderenzorg in Roosendaal. Van 2002 tot 2010 werkte ze als beleidsmedewerker, pro grammamanager en teamma nager bij de gemeente Til burg. Burgemeester van Geertrui- denberg (21.500 inwoners) sinds oktober 2019. Witte was van 2001 tot 2010 ge meenteraadslid van Ooster hout. Daarna werd ze daar wethouder (2010-2019), met onder meer Bouwen en wo nen, Natuur en groen, Mobili teit en Sport in haar porte feuille. Geboren: op 19 juni 1978 in Terneuzen, opgegroeid in de Bellamystraat en Zaanstraat. Politieke partij: CDA Opleiding: Na basisschool De Zeemeeuw haalde Judith Keijzers in 1996 haar vwo-di- ploma op het Zeldenrustcol- lege in Terneuzen. Van 1996 tot 2000 studeerde ze fiscaal recht aan de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg. Van 2000 tot 2006 was ze belastingadviseur. Burgemeester van Oirschot (een kleine 19.000 inwoners) sinds 2017. Was heel even de jongste vrou welijke burge meester van Ne derland. Voordat Keijzers burge meester werd was ze gemeenteraadslid (2002-2006) en wethouder (2006-2010) van Son en Breugel. Daarna werd ze op nieuw gemeenteraadslid. Van 2011 tot 2014 was Keijzers actief in de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Van 2014 tot 2017 was ze wethouder van Waalwijk, met onder meer ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in haar por tefeuille. Naast Judith Keijzers-Ver- schelling en Marian Witte zijn er nog twee Zeeuws- Vlaamse burgemeesters in Noord-Brabant actief. Karei van Soest groeide weliswaar niet op in Terneuzen, maar is er wel geboren. Hij is sinds 1 sep tember waarnemend burge meester in Boxmeer. De in Oostburg geboren Joyce Ver mue (foto) is sinds juli 2019 burgemeester van de ge meente Zundert. - Marian Witte, burgemeester van Geertruidenberg Bi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62