merswaal 'Klagen tegen Tennet kansloos' 7 Burgemeesters sluiten zich aan bij Direct Duidelijk Deal De burgemeesters van Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal ondertekenden gisteren een akkoord om ambtenarentaal duidelijker te maken. Ambtelijke taal, er is vaak niet doorheen te komen. In de ge meenten Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal beseffen ze dat ook. Daarom ondertekenden de drie burgemeesters gisteren de Direct Duidelijk Deal (DDD). Burge meesters Loes Meeuwisse (Noord-Beveland), Petra van Win gerden (waarnemer in Reimers- waal) en Fons Naterop (waarne mer in Kapelle) sloten zich daar- mee aan bij de landelijke cam pagne om overheidsinstellingen duidelijker te laten communice ren. Het moet namelijk allemaal een tikje begrijpelijker worden. En dat is soms best nodig. Want wie weet er bijvoorbeeld wat precies wordt bedoeld met 'een participatietra ject met stakeholders over de su- boptimale verkeerssituatie'? De Direct Duidelijk Deal wil overheden helpen die duidelijk heid te verkrijgen. ,,We beginnen in 2022 onder meer met het oplei den van medewerkers tot schrijf- coach'', meldt een voorlichtster namens de drie gemeenten. ,,Daarnaast krijgen onze mede werkers schrijftrainingen en wil len we ervoor zorgen dat de be wustwording over communicatie toeneemt.'' Er is dus hoop voor iedereen die bij een 'integrale aanpak' direct een motorrijder met integraal helm voor zich ziet; of bij een om gevingsvisie denkt aan een soort verrekijker om de wijde omgeving te kunnen zien. De filosofie van DDD is dat meer gedacht moet worden vanuit de lezer of luiste raar. ,,We willen een persoonlijke benadering kiezen en ervoor zor gen dat de taal die we gebruiken, begrijpelijk is. Met behulp van schrijftips, een checklist, training en goede voorbeelden uit de prak tijk kan iedereen zijn communica tie verbeteren.'' Stijf van het jargon Dat wordt nog een hele omslag, want politiek en ambtenarij staan stijfvan het jargon. Het is niet moeilijk om een lange lijst met woorden te maken die je met de regelmaat van de klok hoort of leest als je er wat vaker mee te ma ken hebt. Daarop staan dan bij- voorbeeld startnotitie, richtingge vend koersdocument, oplegnoti tie, ontwikkelvisie, borgingsvoor- stel, pilot en anterieure overeen komst. 'Integraal' is wel een van de meest gebruikte ambtenarijwoor den. Volgens Van Dale betekent het 'voltallig' of 'geheel'. Maar zou den de gebruikers dat zelf nog wel allemaal weten? Met 'kaderstel lende voorwaarden voor de reali satie van de accommodatie' wordt gewoon bedoeld wat minstens in en aan een gebouw moet en mag CIntegraal' is een van de meest gebruikte ambtelijke woorden. Volgens Van Dale betekent het 'voltallig' of 'geheel' komen. En als een raadslid of wet houder het heeft over 'een sympa thiek voorstel', bedoelt hij eigen lijk 'je zoekt het maar uit met je zooitje, we gaan het lekker toch niet doen'. De medewerkers van de drie Be- velandse gemeenten kunnen dus hun borst natmaken. Maar met de hulp van Netwerk Begrijpelijke Overheid, de organisatie achter DDD, hebben ze wel de steun van het ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrela ties, en van de Nederlandse Taal unie, plus nog zeventig andere or ganisaties in Nederland en België. Tot slot, voordat iemand er wak ker van gaat liggen: 'een participa tietraject met stakeholders over de suboptimale verkeerssituatie' wil niet veel meer zeggen dan dat er met de buurt is gesproken over wat er beter moet op het onveilige kruispunt. Staatsraad Polak zit als voormalig voorzitter van de Afdeling be stuursrechtspraak achterop de fiets van netbeheerder TenneT en de overheid, vindt de eigenaar. ,,Het toeslagenschandaal heeft be wezen dat de Raad van State proce derende burgers niet serieus neemt en de kant van de overheid kiest'', zegt hij. Zijn procedure te- gen de netbeheerder bij de voor- zieningenrechter van de Raad van State ziet hij als kansloos. ,,TenneT zet eindeloos dure ad vocaten in. TenneT is verkapte overheid en mag alles." De inwo ner van 's-Gravenpolder probeert te voorkomen dat TenneT aan weerszijden van zijn landgoed een mast neerzet als onderdeel van de hoogspanningsverbinding Zuid West 38okV. Daartussen komen hoogspanningskabels te hangen. Kinderen Ze komen nog net niet boven het huis, maar wel boven de tuin waar kleine kinderen van het gezin spe len, zegt de man. De straling van hoogspanningskabels zou mo gelijk de kans op het ontstaan van bloedkanker bij kinderen kunnen vergroten. TenneT wil zo snel mogelijk be ginnen met de werkzaamheden. Daarom heeft de minister van In frastructuur en Waterstaat de landgoedbezitter een gedoogplicht opgelegd. Daarmee kan de netbe heerder op zijn terrein aan het werk. Er moeten ook bomen wor den gerooid of gekortwiekt. Het wrakingsverzoek tegen Po lak werd gisteren afgewezen. De rechter behandelde vervolgens het verzoek om een voorlopige voor ziening. Uitspraak daarover volgt. - Cerberus Persbureau SPECIAALZAAK BE WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Klare taal uit gemeentehuis - direct duidelijk s/ De Direct ,r®rtDUf, dA tod*B' De burgemeesters Fons Naterop van Kapelle (links), Loes Meeuwisse van Noord-Beveland (midden) en Petra van Wingerden van Reimerswaal hebben de Direct Duidelijk Deal ondertekend. fotos gemeente kapelle, gemeente noord-beveland, gemeente reimerswaal Willem Adriaansens Kapelle/Kruiningen 'S-GRAVENPOLDER/DEN HAAG De eigenaar van een landgoed in 's-Gravenpolder die een paar dikke stroomkabels boven zijn grond gaat krijgen, zag gisteren in Den Haag geen andere optie dan voorzieningenrechter Jaap Polak van de Raad van State te wraken. ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60