njoyhotels.nl Hoe a*. Alles inclusief op vakantie dicht bij huis in 2022? Vraag nu gratis de nieuwe Enjoyhotels brochure 2022 aan! www.enjoyhotels.nl - 020-225 48 81 5 Ei van haar schoonmoeder kan door de koppige Nederlandse schoon dochter niet in een restaurant worden gevierd en Van Beersum heeft kaartjes voor theatervoor stellingen moeten verkopen door het 2G-beleid. 'Het is allemaal te overleven, zolang ik weet dat er een einde aan komt', schrijft ze. 'Maar dat weten we niet. Daar lig ik wel wakker van.' Terug in de rij bij de Impfbox. Daar heeft niet iedereen medelij den met het lot van de niet-gevac- cineerden. Ziekenhuisverpleeg- kundige Bruno bijvoorbeeld, die staat te wachten op zijn derde prik. ,,Ik zie in het ziekenhuis elke dag wat het effect is van zoveel men sen die het vaccin niet hebben ge nomen. We hebben nog maar een paar bedden vrij, echt dramatisch. Dus ja, ik vind het 2G een goed idee." Verderop staat Iris, een vrouw van middelbare leeftijd. Ook zij steunt het regeringsbeleid. ,,Ik zie ook wel dat het tot ver deeldheid leidt. Maar volgens mij is dit gewoon nodig." Protest Iris en Bruno vertolken de mening van de meerderheid van de Oos tenrijkers. Luidruchtig protest blijft uit, al heeft de rechts-popu- listische FPÖ voor zaterdag een demonstratie aangekondigd. Een bijeenkomst waarbij partijleider Herbert Kickl ontbreekt. Hij heeft corona. Verder ondergaat het Al penland het 2G-regime vrij gela ten. Op het pleintje voor het Bun- deskanzleramt - het Oostenrijkse Torentje - was gisterochtend geen kip te zien. Niemand die met luid spreker of spandoek betoogt dat regeringsleider Alexander Schal- lenberg subiet moet vertrekken. Ondernemers maken met neu trale teksten melding van het nieuwe 2G-beleid en voeren het kalmpjes en gedecideerd uit. Dat valt ook Anoek van Beersum op. ,,De yogastudio waar ik altijd kwam, schreef op Facebook sim pelweg dat vanaf nu 2G geldt. Niet dat ze het jammer vinden voor de mensen die daardoor niet meer kunnen komen." Het persoonlijk leed van de in Vlissingen opgegroeide Van Beer- sum is goed voorstelbaar. Toch lijkt het al bijna een verloren strijd. ,,De volgende stap hier is 2G-plus", zegt Frank van der Heijden, een andere Nederlander in Wenen. ,,Dus dat je gevacci neerd én getest moet zijn om deel te kunnen nemen aan het sociale leven. Let op, dat gaat gebeuren." Van der Heijden is directeur bij een drankenfirma. Daar mogen werknemers alleen nog verschij nen als ze gevaccineerd zijn, gene zen van corona of getest. 3G dus. ,,Ook dat is regeringsbeleid. Tot nu toe gaat dat zonder problemen", zegt de Noord-Limburger, die maandagavond zijn derde prik haalde. ,,Omdat de vaccins ge woon werken, ook al verliezen ze op termijn aan effectiviteit. Zelfs gevaccineerd kun je het virus nog doorgeven, zo blijkt. Dus ik snap dat ze een verplichte test willen toevoegen. Ik zou ervoor zijn. Ik zie dat als mijn verantwoordelijk heid nemen. Iets wat niet-gevacci- neerden niet doen." Winkelier René Westendorp, hij groeide op in Twente, onder schrijft die stelling. ,,Kijk eens om je heen", zegt hij vanachter de toonbank. ,,Alle winkels zijn open. Hier tegenover in Café Hummel kun lekker je koffie drinken. Ja, je moet je coronabewijs laten zien. Maar wat willen niet-gevaccineer- den dan? Dat alles deze winter weer dichtgaat? Komen ze hier dan ook rekeningen voor mij beta len als ik dreig failliet te gaan? Ik geloof het niet, hè? Het vaccin wordt nu al maanden toegediend en het werkt zonder dat mensen er veel last van hebben. Het wordt tijd dat ongevaccineerden over hun hart strijken en toch de prik halen. Dan kunnen we verder." Minderheid Van Beersum heeft 'helemaal geen problemen' met mensen die zich laten inenten. Andersom mist ze die tolerantie. ,,Ik word uitgeslo ten van alles, behalve boodschap pen doen en werken. Ik weet voor het eerst in mijn leven echt hoe het voelt om tot een minderheid te behoren. En dat is niet prettig." Zo strompelt Oostenrijk, het eerste 2G-land van Europa, de winter tegemoet. De lichtjes op de kerstmarkt branden, in de cafés is het knus en gezellig. Het zijn per fecte plaatjes, die zo op een an sichtkaart kunnen. Pas als je de kaart omdraait, zie je dat de ach terkant vol scheuren zit. Met gespierde retoriek halen kritische Kamerleden uit naar het kabinetsplan om ongevaccineerden buiten de deur te houden in de horeca. Maar een meerderheid houdt een piepklein paadje open. Het demissionaire kabinet kan voorlopig door met de huidige co- ronakoers. De noodrem van afge lopen weekend kon gisteravond rekenen op genoeg steun. ,,Het vi rus gaat nu op zo'n grote schaal rond dat je er een grote klap op moet geven", zei premier Mark Rutte tijdens het coronadebat. Het was voor veel fracties dan ook lastig steggelen over de nood zaak tot ingrijpen, met alleen al tijdens het debat een zorgwek kende stroom coronanieuws. Het RIVM turfde een nieuw weekre- cord van ruim 110.000 nieuwe be smettingen. De GGD's hikken aan tegen hun maximumtestcapaci- teit, een voorbode voor meer on heil in de ziekenhuizen. ,,Het aantal besmettingen is ho ger dan ooit", zei VVD-Kamerlid Aukje de Vries. ,,Dus ik snap dat het kabinet helaas niet anders kan." Zelfs de PVV herhaalde niet meer het mantra 'gooi het land weer open'. Maar wat volgt er dan na die korte klap? Daarover verschillen de opinies. Het laaghangend fruit is met de mondkapjes, de corona pas en het thuiswerkadvies wel geplukt. Het kabinet mikt nu op grofweg twee sporen. Allereerst moet de coronapas op veel meer plekken gaan gelden. In kleding winkels, bij de kapper en in de sauna, maar ook op kantoor en in het ziekenhuis, eventueel ook nog in het mbo en hbo. En dan is er nog het meer omstreden 2G-pro- tocol, inmiddels gemeengoed in diverse Duitse deelstaten en Oos tenrijk. Volgens die regels mogen alleen nog genezen en (volledig) gevaccineerde mensen (2 G's dus) ergens naar binnen. Vooralsnog hebben alleen de VVD en D66 hier oren naar. ,,Wij willen geen winter met lock- downs", zei D66-Kamerlid Jan Pa- ternotte. ,,2G is een noodgreep voor het moment dat we moeten kiezen tussen sluitingen voor ie dereen, ofeen tijdelijke beperking voor degenen die onvoldoende beschermd zijn." Een reeks oppositiepartijen - de PVV en Forum voor Democratie, maar ook de SP en PvdD - haalde uit naar de 2G-voorstanders. Die zouden discrimineren, een twee deling veroorzaken, de polarisatie aanjagen. Gevraagd naar alterna tieve oplossingen serveerden vrij wel alle partijen bekende recep ten: extra ic-capaciteit, beter ven tileren, meer vaccineren, betere naleving van de basisregels, straf fere handhaving en sneller de boosterprikken zetten. De ministers knikten van ja en amen, maar er is meer nodig om de coronagolf de kop in te druk ken, menen zij. Toch is de Kamer nog niet overtuigd dat 2G het juiste antwoord is. ,,We worstelen hiermee", zei CDA-Kamerlid Joba van den Berg. ,,2G is ingrijpend." Definitief afserveren durfden di verse fracties de 2G-optie even min. alles inclusief vakanties vOOT ZO P J GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 is gewoon nodig' Kamer steunt de noodrem Niels Klaassen Laurens Kok Den Haag «tfoyhotefs 4 Geen boekingskosten Geen toeslag 1-persoonskamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5