'Eilandmarketeer' kan aan de bak Trompetkaikkokerworm is groot risico voor de watersport 7 Het is een 'prachtig beestje', maar niet als-ie in de buurt van havens komt. De trompetkalkkokerworm rukt op. Bij watersportvereni ging Herkingen, aan de noordkant van de Grevelingen, hebben ze al jaren last van de worm die complete riffen van kalkbuisjes maakt. Maar het dier tje laat zich op steeds meer plaat sen zien. Oók in de Oosterschelde. De club uit Herkingen onderzoekt hoe wijd verspreid het probleem is. En hoopt op hulp van de over heid. Het is geen probleem waar ze bij WSV Herkingen graag mee te koop lopen. En toch trekt het be stuur aan de bel. ,,Dit is niet meer een probleem van ons alleen", merkt voorzitter Harmen van Dorsser op basis van meldingen van mensen met boten uit Zierik zee en Colijnsplaat. Heel intens ,,We moeten nu kijken hoe groot het probleem precies is. Om te zien of we elkaar als watersporters kunnen helpen, maar ook om ons te laten horen richting overheid. Er is een uitheemse soort heel in tens aan het groeien. Daar moet iets aan worden gedaan." Alle wa tersportverenigingen rondom de Oosterschelde en de Grevelingen zijn aangeschreven en er zijn en quêtes uitgezet. Bij Mulder Yachtservice in Zie- rikzee kennen ze de worm inmid dels ook als de beste. ,,We komen het verschrikkelijk veel tegen. Al een aantal jaren, maar we zien het nu wel explosief toenemen", zegt medewerkster Nancy de Klerk van het Zierikzeese scheepsonder- houdbedrijf. De worm zorgt voor hardnek kige aangroei op schepen. Dat le- vert schade op en kan zelfs onvei lige situaties opleveren. Verstop ping van het koelwatersysteem of een blokkade van je boegschroef kan tot kortsluiting leiden en er, in het ergste geval, voor zorgen dat je geen voortstuwing meer hebt. Hoe te bestrijden Van Dorsser: ,,Het is een groot ri sico voor de watersport in de Oos- terschelde en in de Grevelingen. Er is echt inzet nodig vanuit overhe den om na te gaan onder welke condities dit dier goed gedijt en hoe dit te bestrijden is voor de wa tersport." Op eigen houtje hebben de wa tersporters uit Herkingen al een hoop actie ondernomen. Zij scha kelden bureau Gimaris in, dat nu Het lijkt zich nu vooral te concentreren rondom havens waar een zoetwateruitlaat zit al bijna een jaar lang onderzoek doet naar het onderwaterleven in de Herkingse haven en zo nauw keurig in kaart brengt hoe de trompetkalkkokerworm daar de dienst uitmaakt. Het onderzoek is nog niet klaar, maar van de tussenrapportage wordt niemand vrolijk. Het ge vreesde beestje lijkt in Herkingen dominant aanwezig, al zijn er wel verschillen tussen locaties binnen de haven. Vooral in de buurt van het (zoetwater)spuipunt van het gemaal in de dijk lijkt het dier tje het prima te kunnen uithou den. Het zoutgehalte in de haven fluctueert sterk door de inlaat van zoet water via het gemaal. Maar omdat de trompetkalkkokerworm het kalkkokertje waarin-ie zit kan afsluiten heeft het dier daar wei nig last van, in tegenstelling tot veel andere onderwaterbeestjes. Meer onderzoek Ook de hoeveelheid voedingsstof fen in het water varieert. Meer on derzoek is hard nodig, zegt Van Dorsser. ,,Maar het dier lijkt zich nu vooral te concentreren rondom havens waar een zoetwateruitlaat zit." RENESSE Ruurt Van der Wel is de allereerste 'eilandmarketeer' die voor de nieuwe Stichting Eilandmarke- ting Schouwen-Duiveland (SESD) aan de bak gaat, om de regio naar een nog hoger niveau te trekken. De hele wereld moet weten dat het hier goed wonen, werken en recre- eren is. Aan Van der Wel de taak onder de bevolking een groter draagvlak te scheppen voor het toerisme en de welvaart van het ei land verder uit te bouwen. Gemikt wordt ook op nieuwe inwoners en daarmee meer personeel. Hoofdprijs De 39-jarige inwoner van Goes is momenteel regiomanager van brancheorganisatie Hiswa-Recron voor Zeeland en Zuid-Holland en voorzitter van de ondernemers vereniging in zijn woonplaats. Die taken legt hij neer wanneer hij op 1 januari overstapt naar de SESD. Hij werkte langere tijd voor de VVV en heeft als citymarketeer zijn sporen verdiend in Bergen op Zoom. In die functie sleepte Van der Wel in 2019 een landelijke tro fee in de wacht met de resultaten die werden bereikt. ,,Nu krijgt hij met Schouwen-Duiveland de hoofdprijs", aldus SESD-voorzit- ter Ed Troost. Van der Wel benadrukt dat de SESD 'slechts één schakeltje in het geheel is' en de focus eilandbreed móet zijn. ,,We zijn afhankelijk van elkaar om er het beste uit te kunnen halen. Het zijn de inwo ners en bedrijven die dit eiland als merk uniek maken. Daarop moe ten we verder bouwen." SPECIAALZAAK SD WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Het is een gevreesd beestje Esme Soesman Zierikzee - Harmen van Dorsser, voorzitter WSV Herkingen De kracht van Schouwen-Dui- veiand is groot. ,,De afwisseiing van bos, strand, iandbouw met pittoreske dorpjes en stedeiijke bebouwing. Eigeniijk aiies is er hier. De basis is ijzersterk", zegt Ruurt van der Wei. ,,Wij wiiien voorai ook meer faciiiteren dat iedereen aan eikaar verteit hoe ieuk het hier is." - Marcel Modde ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl De Nieuwe Haven in Zierikzee en de aangroei van trompetkaikkokerworm onder een boot (inzetje). foto marieke mandemaker/watersportvereniging HERKINGEN Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58