H 4 CORONA In Wenen doen ze niet aan Sinterklaas. De kerstmark ten zijn er al opgetuigd. Zo ook in het Rathauspark in het centrum. 'Frohe Weih- nachten', schreeuwen licht gevende letters boven de kramen met lekkernijen en prulla ria. Die boodschap geldt vast voor iedereen, maar de markt kan enkel worden betreden door een deel van de Weners. Een man op een fiets houdt even halt bij twee con troleurs bij het toegangshek. ,,Nur zwei G (alleen 2G)?" vraagt hij. Er volgt een bevestigende knik: al leen mensen die genezen van co rona of gevaccineerd zijn, mogen passeren. De man schudt zijn hoofd en druipt af. 50 meter verderop, onder de rook van het imposante Weense stadhuis, staat een lange rij. Die is niet voor de kerstmarkt, maar voor de Impfbox (vaccinatiebox), waar inwoners van de Oostenrijkse hoofdstad zonder afspraak terecht kunnen voor een prik. Een van de wachtenden is Viktor Otott. Hij is hier niet omdat hij zo graag het vaccin wil, vertelt hij. ,,Maar om dat een normaal leven onmogelijk wordt zonder prik. Je komt ner gens meer binnen. Ik had nooit verwacht dat de regering zo'n ra dicale maatregel zou invoeren.'' Lockdown Welkom in Oostenrijk, het land waar ze niet praten over 2G, zoals in Nederland, maar het nogal rück- sichtlos invoerden. Sinds maan dag geldt er zelfs een lock down voor de naar schatting twee miljoen ongevaccineerden die het Waar Nederland fel discussieert over 2G, is het in Oostenrijk al keiharde realiteit. Hoe is dat? Een verslag uit hoofdstad Wenen, waar je als niet-gevaccineerde nog geen koffie kunt drinken in het café. ,,Ik lig er wel wakker van." land telt. Ze mogen alleen de straat op om naar hun werk te gaan (al leen met negatieve coronatest), voor hoognodige boodschappen, voor belangrijke gebeurtenissen als een uitvaart, of voor hun li chaamsbeweging. Op de Weense straten is daar weinig van te merken. Winkels zijn open, trams zitten vol, restau ranttafels zijn bezet. Je ziet het niet, dat een deel van de Oosten rijkers met forse beperkingen te maken heeft. Maar je merkt het wel, zodra je ergens binnenstapt. In Café Tirolerhof, waar mannen met grijzende haren de tussen krantenstokken ingeklemde dag bladen tot zich nemen, krijg je van de in het zwart gestoken obers Ik word uitgesloten van alles, behalve van boodschappen doen en werken geen wiener melange met Sacher- torte voor je je vaccinatiebewijs laat zien. 's Avonds bier en schnit zel in het sfeervolle Gasthaus Pöschl? QR-code verplicht. Onge- prikt slapen in een hotel? Vergeet het maar. En ook René Westendorp, de trotse eigenaar van de Neder landse specialiteitenwinkel Echt Lekker, vraagt eerst om een inen- tingsbewijs als de verslaggever zijn zaakje aan de Josefstadter Strafte binnenstapt. ,,Er loopt veel politie rond, ze zijn echt intensief aan het controleren", zegt de Ne derlander, die onder meer kaas, poffertjes en pindakaas verkoopt. Die controle is voor hem als on dernemer vervelend, maar verder begrijpt Westendorp dat zulke in grijpende maatregelen genomen zijn. ,,Ze hebben zelfs te laat inge grepen. Het aantal besmettingen gaat echt door het dak. En aange zien niet-gevaccineerden daar in veel grotere mate aan bijdragen, is het logisch dat je je op hen richt.'' Anoek van Beersum is een van die niet-gevaccineerden. De Ne derlandse, die sinds twintig jaar in Oostenrijk woont, ergert zich wild aan de manier waarop de Oosten rijkse regering haar richting de prik probeert te bewegen. ,,Eerst probeerden ze je op een positieve manier te stimuleren, maar nu wordt het snoer steeds strakker aangetrokken. Wat denken ze nou: dat ik onder dwang een prik laat zetten?" Nee dus. De in Wenen woon achtige Van Beersum piekert er niet over. Dan maar een geman keerd leven. Hoewel ze er tijdens het interview luchtig over doet - ,,Ik ben nu gewend aan het leven thuis" - mailt ze later een lijstje met veranderingen in haar leven door 2G. Ze kan niet met vrienden naar de kerstmarkt, de verjaardag België verplicht prik voor zorgpersoneel Ongevaccineerden geweerd uit stadions Virusziekte onder merels lijkt weg Katwijker vast voor bedreigen Rutte Chris van Mersbergen Wenen WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 GO 2G in Oostenrijk: 'Ik vind, dit - Anoek van Beersum, Nederlandse in Wenen Boven: controle van de coronapas bij winkels in Wenen. Onder vlnr: een rij voor de prikbus in Salz burg, René Westendorp, Anoek van Beersum en Frank van der Heijden. fotos afp, hoefinger, privé, reuters. BRUSSEL De Belgische regering heeft een akkoord bereikt over de regels voor de verplichte vacci natie van zorgpersoneel. On gevaccineerd zorgpersoneel wordt ontslagen. Iedereen die zich uiterlijk 1 april volgend jaar niet heeft laten prikken, moet vertrekken. Wie voor 1 januari niet is ingeënt, kan worden ge schorst. De Belgische premier Alexander De Croo keert zich wel tegen een vaccinatieplicht voor iedereen. Zijn minister van Volksgezondheid bepleit zo'n verplichting nu de epidemie weer is opgevlamd. De Croo vreest dat die averechts werkt. DÜSSELDORF De Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen is overstag en gaat ongevaccineerden weren uit on der meer restaurants en voet balstadions. De beperkingen voor niet-gevaccineerde volwas senen gelden voor de hele vrije- tijdssector, aldus premier Wüst. Ze gaan volgende week in. Dan hebben uitsluitend gevaccineer- den en genezen coronapatiën ten (de zogenoemde 2G-regel) nog toegang tot bijvoorbeeld kerstmarkten. Bij een bijzonder hoog besmettingsgevaar, bij voorbeeld met carnaval of in dis cotheken, komt nog de eis van een negatieve test. ZEIST Het Usutu-virus, waaraan heel veel merels zijn bezweken, lijkt te zijn verdwenen uit Nederland. In 2021 is nog geen enkele merel gevon den die het virus onder de leden had. Het Usutu-virus dook in 2016 voor het eerst op en breidde zich uit over heel Nederland. Het virus heeft grote invloed gehad op de aantallen merels in Nederland, al dus Vogelbescherming Nederland. De merelpopulatie is zich sinds 2019 enigszins aan het herstellen, nadat de aantallen jarenlang alleen maar afnamen. Maar echt goed gaat het nog steeds niet met de tuinvogel, aldus de Vogelbescher ming. Nu het virus waarschijnlijk is 2022 wordt het Jaar van de merel. foto anp verdwenen, moet er dus ook iets anders aan de hand zijn, denken vogelkenners. De Vogelbescher ming en Sovon, het kennisinstituut over het voorkomen en de ontwik keling van vogels, gaan volgend jaar nader onderzoek doen naar de gezondheid van merels en hun leefomstandigheden. 2022 is uit geroepen tot Jaar van de merel. TWITTER Een 53-jarige man uit Katwijk zit vast voor het bedreigen van demissionair minister-presi dent Mark Rutte en gezond heidsminister Hugo de Jonge. Hij is vrijdag aangehouden en blijft vastzitten tot zijn rechts zaak op 24 november, meldt het Openbaar Ministerie. De Katwijker plaatste op 2 novem ber een foto op Twitter van twee lijkzakken naast een auto in het bos, met daarbij de tekst 'Sorry mensen! De persconfe rentie gaat niet door van avondHij plaatste het be richt een half uur voor de co ronapersconferentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4