Eekhoorns op Walcheren? mm Van de drie gemeentelijke lijkschouwers in Zeeland vertrekken er twee 8 B§ Forensisch arts Sjef Vrencken in het mortuarium: ,,De lat om dit werk te mogen uitoefenen, ligt heel hoog.'' foto lex de meester Zeeland heeft zwaar behoefte aan extra forensisch artsen. Van de huidige drie gaan er twee weg. ,,Er móet wat gebeuren'', zegt Sjef Vrencken, forensisch arts van de GGD Zeeland. De Inspectie Gezond heidszorg en Jeugd (IGJ) heeft gisteren een rapport uitge bracht waarin de vrees wordt uitgesproken voor een tekort aan forensisch artsen voor gemeenten. Veel van hen gaan met pensioen en er is te weinig nieuwe aanwas. In Zeeland is de nood zelfs heel hoog. ,,We doen het in Zeeland al tien tot vijftien jaar met drie mensen'', zegt SjefVrencken, forensisch arts bij de GGD Zeeland. ,,De provincie is relatief rustig, maar forensische geneeskunde speelt altijd zeven dagen per week, 24 uur per dag en 365 dagen per jaar. Crimineel Zee land houdt zich niet aan kantoor tijden, dus je moet heel vaak be reikbaar zijn en paraat staan. Als je maar met drie personen bent, ben je dus vaak aan de beurt. Dat is best belastend, en dan heb ik het nog niet eens over de aard van het werk. Je moet op onhandige tijden werken en je maakt soms bijzon dere en emotioneel beladen din gen mee. Je bent niet continu aan het werk, maar moet wel vaak stand-by staan.'' Afscheid Van de drie forensisch artsen die nu in Zeeland werken, nemen er binnen een paar maanden twee af scheid. Een gaat met pensioen, de ander stopt met het werk. Vrenc ken (62) blijft op zijn post. Vrencken en zijn collega's wor den opgeroepen als ergens sprake is van mogelijk een onnatuurlijke dood. Zij moeten dan de oorzaak van het overlijden vaststellen. De Je maakt soms bijzondere en emotioneel beladen dingen mee in Kloetinge woonachtige Vrenc- ken somt op: „Euthanasie, suïci des, mogelijk natuurlijke overlij- dens, fatale verkeersongevallen, bedrijfsongevallen, huis-, tuin- en keukenongevallen. Heel vaak ge beurt het dat ouderen zijn geval len, bijvoorbeeld een heup breken, en pas later komen te overlijden. Ook dan worden we opgeroepen. En soms moeten we naar misdrij ven.'' Arrestantenzorg Naast voor lijkschouwingen wor den de forensisch artsen ook inge zet voor arrestantenzorg, letselbe- schrijvingen bij mishandelingen, zedendelicten en bloedproeven. Om het landelijke tekort weg te werken, moeten opleiding, finan ciering, werving en registratie van forensisch artsen voor gemeenten in de toekomst onder de loep wor den genomen, zo schrijft de in spectie in het rapport. ,,De lat om het werk van forensisch arts te mogen uitoefenen, ligt landelijk heel hoog, terwijl je in de praktijk niet aan de eisen kunt voldoen'', vertelt Vrencken. ,,Wat dat betreft, is het probleem in Zeeland niet uniek, maar hier is de situatie wel héél nijpend.'' Bij de GGD Zeeland loopt mo menteel een wervingscampagne voor nieuwe aanwas. Vrencken is al regelmatig benaderd door geïn teresseerden. ,,Het loopt niet storm'', geeft hij toe, ,,maar er zijn wel serieuze sollicitaties, zodat we goede hoop houden op een door start. Het gaat dan om artsen die nog niet zijn opgeleid tot forensisch arts, maar die we met een oplei ding op maat wel op korte termijn kunnen inzetten. Er móet wat ge beuren, want we hebben dringend vers bloed nodig. Het zijn voor ons spannende tijden.'' NATUURJOURNAAL Met enige regelmaat ploppen er verhalen op over eekhoorns op Walcheren. De bossen van de Manteling lijken een ideaal biotoop, dus die verhalen zonder meer terzijde schuiven doe je in eerste instantie niet. Maar anderzijds: hoe zouden eek hoorns hier moeten komen door de onbeboste polders van Noord en Zuid- Beveland, of -nog on waarschijnlijker- over de Storm- vloedkering, terwijl er overigens ook van Schouwen vrijwel geen enkele serieuze waarneming be kend is. De claims van waarne mingen op Walcheren lopen dan ook altijd op niets uit. Totdat ik bij het opruimen van wat oude paperassen op een oud artikeltje uit De Wete, het lijfblad van de Heemkundige kring Wal cheren stuitte. Het was een arti keltje uit 1977, dus kan het geen kwaad om de Walcherse eek hoorns weer eens voor het voet licht te halen. Want ze zijn er wel degelijk ooit geweest, hoewel nog steeds vast staat dat ze er nooit op eigen kracht gekomen zijn. De auteur wist zich echter met stelligheid te herinneren dat om streeks 1925 wel degelijk eek- hoorns in de Manteling leefden. In 1978 kwam het verlossende woord van een boswachterszoon, die haarfijn wist hoe de vork in de steel zat. Kwaadwillenden Op de buitenplaats Vredelust in Serooskerke stond aan het begin van de vorige eeuw een volière, waarin ook eekhoorns gehouden werden. Rond 1910 ontsnapten de diertjes, al of niet geholpen door kwaadwillenden. De eekhoorntjes kwamen zo terecht in de Mante ling en waren daar jarenlang te zien. Ze plantten zich voort en er ontstond een mooie populatie. Maar het feit dat eekhoorns graag op zijn tijd een eitjes kapen uit de nesten van vogels was de jachtge- rechtigden van toen niet naar de zin. Daarom werd er na verloop volop op de diertjes gejaagd en de laatste waarnemingen dateren van rond 1927. Achteraf kon ik de Wal- cherse eekhoorns overigens ook terugvinden in onze Zeeuwse zoogdieratlas uit 2008. Daar bleek dat zelfs ook op land goed Ter Hooge ten westen van Middelburg ooit eekhoorns zijn losgelaten. Maar die hebben moge lijk bij gebrek aan geschikt leefge bied vanzelf het loodje gelegd. Het blijft vooralsnog onwaarschijnlijk dat zich spontaan eekhoorns op Walcheren zullen vestigen. En het opnieuw introduceren is om aller lei redenen geen goed idee! WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 GO Extra forensisch artsen nodig Eldridge Pentury Vlissingen - Sjef Vrencken, forensisch arts Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland - Chiel Jacobusse ▲De eekhoorn, hij was er ooit wel op Walcheren. foto chiel jaco busse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40