L 3 BIOGRAFIE EXPERTS LOVEN DE KRACHTIGE WOORDEN VAN PRINSES AMALIA In het boek dat Claudia de Breij schreef over Amalia doet de prinses tal van uitspraken die nog lang geciteerd zullen worden. Met deskundigen beschouwen we er drie. iMAL 'Duidelijke mening over censuur' De woordvoerders in de Tweede Kamer reageren uiteenlopend over Ama- lia's uitspraak dat ze als staatshoofd niet zou teke nen voor een censuurwet. „Verstandig dat ze zo'n duidelijke mening over censuur heeft'', zegt PvdA-Kamerlid Barbara Kathman. D66-Kamerlid Joost Sneller daarentegen voelt met haar mee, maar 'deze stelling illustreert dat een ceremonieel ko ningschap nodig is'. Dat Amalia haar moeder als regentes wil mocht haar vader onverhoopt wegval len, kan ook op gemengde reacties rekenen. ,,Daar gaan de Staten-Generaal over'', zegt VVD-Kamer- lid Rudmer Heerema. Laura Bromet (Groen Links) steunt Heerema. ,,Maar ik zou mijn fractie adviseren sterk rekening te houden met de voor keur van Amalia.'' - Jan Hoedeman 'Soms wordt het me allemaal te veel, school, vrienden en dan praat ik met iemand. Als ik er behoefte aan heb, maak ik een afspraak. Even je hart luchten, en dan ben ik weer voor een maand klaar.' Ooit zit ze op de troon, nu neemt de toekomstige koningin regelma tig plaats op de divan van een 'pro fessional', zoals ze dat zelf noemt. „De timing van deze uitspraken is zo goed'', meent hoogle raar neuropsy chologie Erik Scherder. ,,Juist nu er zo veel onderzoeken verschijnen over de psychische problematiek onder jongeren, door de coronacrisis. Normale om gangsvormen vallen weg, jonge ren zien elkaar minder vaak en de len daardoor ook minder met el kaar. Dat kan je somber stemmen, je laten afvragen waarom je wat minder perspectief voor jezelf ziet. Dan is het zo krachtig dat een an dere, bekende jongere zich zo uit spreekt. De kracht zit 'm er vooral in dat zij uit een gezin komt dat een aantal zorgen niet kent, op fi nancieel vlak bijvoorbeeld. Maar de prinses laat zien dat ook leden van zo'n familie soms psychische bijstand nodig kunnen hebben. Het siert haar enorm dat ze dat deelt via dit boek.'' 'Wie weet, puur hypothetisch, over tig jaar, moet ik ooit wetten ondertekenen over censuur. Dat zou ik niet kunnen. Ik zou niet iets kunnen ondertekenen dat de vrij heid van meningsuiting weg zou nemen. Dat kan niet voor mijn ge weten.' Een groot deel van Nederland was na de Nationale Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam van af gelopen 4 mei onder de indruk van de voordracht van Amara van der Elst (19). Zelf heeft de 'spoken word'-artiest waardering voor bo venstaande uitspraak van prinses Amalia in het portret dat Claudia de Breij over haar schreef. Want, zegt de in Den Haag geboren en in Rotterdam woonachtige Amara van der Elst: ,,De vrijheid van me ningsuiting is zo belangrijk, zo'n bizar privilege in de westerse we reld ten opzichte van veel andere landen. Dus ja: ik ben het er 100 procent mee eens, er zou geen wet mogen bestaan die tegen de wet van meningsuiting ingaat. Tegelij kertijd word ik ook moe van men sen die stellen dat ze in dit land niets meer mogen zeggen. De fo cus zou meer moeten liggen op wat we wil len zeggen, in plaats van wat we mogen zeg gen. Dus ik hoop dat prin ses Amalia ook op durft te staan als de vrijheid van meningsuiting wordt mis bruikt om anderen pijn te doen. Dat hoeft ze wat mij betreft niet met wetten te doen, maar ik hoop wel dat ze haar stem en privileges gebruikt om het voor die mensen op te nemen. Natuurlijk voel ik verwantschap met Amalia. Alleen al door onze voornamen, die van mij is per on geluk wel eens verbasterd tot Amalia. We zijn allebei in het Bro- novo-ziekenhuis in Den Haag ge boren, maar we maken vooral deel uit van dezelfde generatie, bewe gen door dezelfde tijd. Dat schept een band.'' Romantisch als ze (Amalia, red.) is, vindt ze het mooi als jongens niet lomp zijn, maar een beetje galante manieren hebben, en het valt haar op dat Duitse jongens dat over het algemeen wat beter begrijpen dan Nederlandse. In haar woning in Wenen veert Reinildis van Ditzhuyzen op. De deskundige op het gebied van eti quette, koningshuis en Duitse adel en cultuur is 'zó blij' met deze uit spraak van prinses Amalia. ,,Ze heeft volkomen gelijk'', zegt Van Ditzhuyzen. Dit valt mij ook al decennia op. Amerikanen en Ne derlanders zijn zo bot. Of eerlijk, als je het positief wilt benaderen. En door al haar internationale contacten kan Amalia dat ook goed vergelij ken, natuurlijk. Zij ziet ook hoe belangrijk het is om een goede eerste indruk te maken. En door meteen te zeggen wat je denkt, maak je meestal juist een slechte beurt. Wat ik alleen jammer vind van Claudia de Breij: het heeft niets met romantiek te maken. Meer met een realistisch beeld van normale omgangsvormen. Neder landers bedoelen het vaak goed, maar denken niet door. Wij zijn kooplui, gaan overal recht op ons doel af. Ik was eens op een congres met Nederlanders en Duitsers. Aan het begin stelde de voorzitter, dat was een Nederlander, voor dat iedereen elkaar zou tutoyeren. De Duitsers in paniek, want dat kan helemaal niet. Zij zaten daar met collega's tegen wie ze altijd Sie, u, zeggen. Nederlanders denken daar vaak veel te makkelijk over. Een ander voorbeeld: een Nederlandse ambassadeur in een Arabisch land vertelde me ooit dat hij twee Hol landse ondernemers over de vloer had, die zaken wilden doen met de inwoners van het land. De ambas sadeur had er nog zo op gehamerd dat zij tegen die Arabieren heus niet zo direct konden zijn als tegen hun landgenoten. Goed, ze gingen aan tafel voor het diner, één van de Nederlanders leunt naar voren en zegt tegen de Arabische gasten: zeg, die sultan hier, is hij een homo of niet? Daarop zijn die mannen opgestaan en weggelo pen. Zo onbegrijpelijk. Dus alleen maar prachtig dat dit de toekom stige koningin nu al opvalt.'' jhT GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 'Het siert haar enorm dat ze dat deelt via dit boek' i Schmale Ter gelegenheid van haar 18de verjaardag is er een biografie over prinses Amalia verschenen. Ze koos zelf de coverfoto. foto anp Den «^•5*33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3