SUmu Veere wil toch zonneparken op het land 7 Inwoners stadje Veere bepalen zelf wie auto vrij mag stallen In Veere begint volgend jaar een proef waarbij inwoners zelf bepalen wie van hun relaties een gratis parkeervergunning krijgt. f H ijkt mij een heel goede proef. Met die woorden rea geert secretaris Nico I van Rijswijk van de Stadsraad Veere op de parkeer- proef die volgend jaar wordt uitge voerd in zijn stadje. Inwoners kun nen per huishouden twee gratis bewonersvergunningen aanvra gen zodat ze zelf kunnen bepalen wie van hun relaties gratis mag parkeren in Veere als ze zelf één of geen auto hebben. Het voorstel voor die proef is af komstig van de fracties van CDA en DTV en is omarmd door de an dere politici. Het zorgt er volgens de beide fracties voor dat het zeker voor alleenstaanden veel makkelij ker wordt om bezoek te krijgen van een specifieke vriend, vrien din of familielid. Het kan een ma nier zijn om vereenzaming te voorkomen, aldus CDA-fractie- voorzitter Leen Meijers. Gekoppeld aan kenteken De gemeente Veere voerde dit jaar het betaald parkeren in langs de kust, te beginnen in Domburg, Veere en Zoutelande. In de eerste twee kernen was er al langer be taald parkeren. Om inwoners tege moet te komen, konden zij een parkeerkaart aanvragen zodat be zoek gratis kon parkeren. Met de invoering van het nieuwe parkeer- regime zijn die kaarten afgeschaft en kunnen bezoekers gebruikma ken van een visite-app of een app die speciaal bedoeld is voor man- telzorgers. Maar CDA en DTV vin den dat het nog makkelijker kan. Door elk huishouden het recht te geven zelf te bepalen wie in aan merking komt voor een gratis par- keervergunning. Die bewoners vergunningen worden wel gekop peld aan een kenteken zodat er geen misbruik kan worden ge maakt. En de vergunningen moe ten aangevraagd worden door mensen die in Veere zelf wonen en dus geregistreerd staan in de gemeentelijke basisadministratie. Tweede woning Eigenaren van een tweede woning kunnen daardoor ook zo'n vergun ning aanvragen. Maar dan moet één van hen wel staan ingeschre ven. Volgens Meijers draagt deze proef bij aan het schrappen van ongewenste discriminatie. ,,Want een Veerenaar die bijvoorbeeld een latrelatie heeft met iemand die buiten Veere woont, moet nu hem of haar laten betalen voor het par- Of mensen nu getrouwd zijn of niet, dat mag niet uitmaken keren. Volgend jaar kan die relatie een gratis vergunning krijgen. Of mensen nu getrouwd zijn, een lat- relatie hebben of single zijn, dat mag niet uitmaken voor het wel of niet krijgen van twee bewoners vergunningen." Andere Veerse kernen Als de proef slaagt hopen DTV en CDA dat dit systeem ook inge voerd kan worden in de andere Veerse kernen waar betaald parke ren geldt. Wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer) vindt het een goede proef en gaat alles in het werk stellen dat die uitgevoerd kan worden. Nico van Rijswijk is er ook blij mee. ,,Het kan het par keren wat makkelijker maken. Deze mogelijkheid biedt inder daad voor veel gevallen een oplos sing. Ik ken in mijn straat al vier buren die een latrelatie hebben en nu nog van de visite-app gebruik moeten maken. Ook voor kinde ren die studeren en alleen in het weekend thuiskomen is het een oplossing." Hij heeft echter nog een wens. ,,Ook voor inwoners van het buitengebied zou het erg han dig zijn als ze vrij kunnen parke ren als ze even naar de bakker moeten of naar de huisarts." Onder speciale voorwaarden mo gen er in Veere toch zonneparken komen op het land. Dat is althans het voorstel van het dagelijks be stuur van de gemeente. De ge meenteraad en het college wilden aanvankelijk niet dat er zonnepar- ken zouden worden aangelegd op het land omdat op die manier kostbare landbouwgrond verloren gaat. Het komt nu op dat voornemen terug, mede na de bezwaren van uit Koudekerke. Want daar wil de Coöperatie Energieneutraal Kou- dekerke/Dishoek een tweede zon- nepark aanleggen om ervoor te zorgen dat het dorp in 2030 ener gieneutraal kan zijn. Het heeft al een zonnepark op de oude vuil stortplaats aan de Braamweg en wil een tweede aanleggen op een stuk grond aan de rondweg achter industrieterrein Karreveld. Daar ligt een paardenweitje dat volgens de coöperatie totaal niet geschikt is voor de teelt van gewas sen. Uiteindelijk stemde de ge meenteraad toch in met het aan wijzen van dat weitje als plaats waar een zonnepark mag komen. Voorzitter John van Wallenburg waarschuwde destijds ook dat de gemeente niet alleen moet mik ken op zonnepanelen op daken van bedrijven omdat de praktijk leert dat veel ondernemers daar om uiteenlopende redenen niets voor voelen. Een onderzoek door Zeeuwind bevestigde dat ook. Het college stelt nu voor dat niet-commerciële zonneparken heel beperkt worden toegestaan. Dat gebeurt als er draagvlak is bij de stad of het dorp waar dit park komt en het de kwaliteit van het landschap niet schaadt. Ook moet duidelijk zijn dat er in de omge ving geen dak of daken zijn waar zo'n zonnepark wel op kan liggen. SPECIAALZAAK WA WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Proef met gratis parkeren Emile Calon Veere - Leen Meijers, CDA DOMBURG Veere wil onder voorwaarden toestaan dat niet-commerciële organisaties zonneparken mogen aanleggen op het land. - Emile Calon ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl Een bewoner met een parkeervergunning in Veere. foto dirkjan gjeltema Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39