1 Eva (10) scoort voor wedstrijd van Jeugdjournaal' met reportage over dementie Personeel ZorgSaam kan in België blijven werken c Aimée Slangen uit Bergen op Zoom schreef 4 Het rapport waar de Bergse Aimée Slangen (36) met vier andere Nederlanders aan werkte, was hét basisdocument van de klimaattop in Glasgow. We blikken met haar terug in zes vragen. Het Jeugdjournaal presenteren, dat is de grote droom van Eva Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk. Met haar reportage over dementie gooit daarvoor ze alvast hoge ogen. Nieuwsgierig als ze is, zit Eva Stoutjesdijk bijna elke avond aan de buis gekluisterd als het Jeugd journaal begint. Los van alle nieuwsitems kan met name pre sentatrice Evita Mac-nack haar wel bekoren. ,,Zo goed als Evita wil ik ook wel worden'', droomt de 10-ja- rige inwoonster van Smerdiek hardop. Toen ze zag dat het Jeugd journaal een wedstrijd hield waar bij kinderen hun eigen video mochten maken over een onder werp uit hun omgeving, aarzelde ze geen moment. Eerst moest een onderwerp worden gekozen. ,,Ik heb even ge dacht aan de actie voor een skate- baan in Sint-Maartensdijk, maar ik Dementie is best een gevoelig onderwerp, waar mensen soms liever niet over praten denk niet dat kinderen in Gronin gen dat interessant vinden'', legt Eva haar tactiek uit. ,,Toen ik er met mijn moeder over kletste, kwamen we op dementie. Dat is best wel een gevoelig onderwerp, waar mensen soms liever niet over praten. Maar daarom was het mis schien juist een goede keuze.'' Het onderwerp staat persoonlijk dicht bij de 10-jarige journaliste in spe. Haar opa leidt aan dementie. Dus trok ze samen met haar moe der - die als cameravrouw fun geerde - naar zorgcentrum Maar- tenshof om haar video op te ne men. Dat leverde een grappig tafe reel op, toen Eva in de centrale hal als een volleerd presentatrice haar tekst stond uit te spreken, terwijl haar moeder aan het filmen was. Bijna op het eind ging de lift open en kwam een bewoner met zijn scootmobiel achteruit daaruit ge reden. 'Piep, piep, piep...', klonk het heel hard. ,,Toen konden we opnieuw beginnen'', blikt Eva er lachend op terug. ,,En het ging net zo lekker.'' Later mocht ze ook de persoonlijk begeleider van haar opa interviewen, met opa ernaast. Beste vijftien Het leverde een video op die de makers van het Jeugdjournaal kon bekoren. Uit in totaal ruim drie honderd ingezonden video's van kinderen uit heel het land, werd die van Eva bij de beste vijftien ge kozen. Daarmee is ze finaliste van de wedstrijd. Komende zondag vindt de finale plaats, helaas via een videoverbinding vanwege co rona. Alle kandidaten krijgen drie opdrachten. Zangeres Stefania en Jeugdjournaal-presentator Joris Marseille zitten in de jury. Eva heeft alle reden om goed haar best te doen, want de drie winnaars mogen met de camera ploeg van het Jeugdjournaal op pad voor een reportage over een on derwerp naar keuze. Die reportage wordt ook echt vertoond in de uit zending op televisie en op inter net. ,,Dat zou geweldig zijn!'' - Rob Paardekam Jarenlang werkten 234 klimaatwetenschappers van over de hele wereld aan het klimaatrapport van het Intergovern mental Panel on Climate Change (IPCC), het klimaatpanel van de Verenigde Naties. Vijf Neder landse onderzoekers met ieder een eigen expertise waren gese lecteerd om het 1300 pagina's tel lende rapport samen te stellen. Het onderdeel zeespiegelstijging is door twee klimatologen opge steld: Slangen uit Bergen op Zoom én een Amerikaanse collega. Broeikasgassen Uit het rapport, dat gebaseerd is op wetenschappelijk onderzoek van de afgelopen jaren, blijkt dat in 3000 jaar tijd de zeespiegel nooit eerder zo snel steeg als in de afgelopen eeuw, toen er 20 centi meter bij kwam. Als de uitstoot van broeikasgassen niet snel wordt teruggedrongen, komt er de komende 80 jaar nog 80 centime ter bij, waarschuwde ze samen met haar collega in het rap port. Slangen: ,,De uitstoot van broeikasgassen heeft invloed op de oplopende temperatuur en die vervolgens weer op hoe snel het water in de oceaan stijgt. Door uitzetting van het zeewater en het smelten van gletsjers en ijskap pen. Alles komt terug op de tem peratuur en daarmee de broeikas gassen." ,,Ik ben jarenlang vooral met het rapport zelf bezig geweest. Soms was dat mijn volledige werkweek. Toen het rapport uitkwam, was dat het einde van een bijzondere periode. Het was een mijlpaal in mijn carrière. Tegelijkertijd begon Ik vrees dat het nog wat tijd gaat kosten om het netjes op te lossen een nieuwe periode. Ik werd veel gevraagd voor interviews en le zingen. Nu ga ik weer verder met mijn onderzoek naar de zeespie gelstijging voor het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee en begeleid onder tussen promotieonderzoekers." ,,Je hoopt dat regeringen over hun schaduw heen stappen en inzien wat er moet gebeuren, maar het blijft een ingewikkeld politiek proces. Je moet rekening houden met zoveel mensen en belangen, maar dat geldt voor veel onder handelingen. Je hoopt dat het een zo ambitieus mogelijk klimaa takkoord wordt. Wat betreft mijn eigen onderzoek zie je dat de uitstoot van broeikasgassen om laag moet, anders gaat de stij ging van de zeespiegel vrolijk verder." De Belgische regering heeft een akkoord bereikt over de regels voor de verplichte vaccinatie van zorg- personeel. Iedereen die zich uiter lijk 1 april volgend jaar niet heeft laten prikken, moet vertrek- ken. Wie voor 1 januari nog niet is ingeënt, kan worden ge schorst. ,,De maatregel is nog niet in werking", benadrukt ZorgS- aam-directeur René Smit. ,,Het parlement moet nog instemmen. Ook is niet duidelijk of de regels gelden voor buitenlandse bezoe kers en medewerkers." Smit zegt dat in Nederland 'noch vaccinatie plicht, noch vaccinatieregistratie geldt'. ,,We hebben als werkgever geen mogelijkheden daarop te stu ren. Feit is dat het grootste deel van de medewerkers is gevaccineerd." WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 GO Eva Stoutjesdijk als presentatrice in de hal van zorgcentrum Maartenshof. foto jeugdjournaal SINT-MAARTENSDIJK - Eva Stoutjsdijk (10) 'De uitkomst van Nicole Roelands Bergen op Zoom/Glasgow 1. Het is drie maanden geleden dat het klimaatrapport werd ge publiceerd waaraan je 3,5 jaar werkte. Hoe ziet je werk er nu uit? - Aimée Slangen, klimatoloog 2. Wat waren jouw verwachtin gen van de klimaattop in Glas gow? Aimée Slangen uit Bergen op Zoom schreef mee aan het IPCC-klimaatrapport van de Verenigde Naties. FOTO NIOZ/ANNEKE HYMMEN TERNEUZEN ZorgSaam-ziekenhuis in Ter- neuzen maakt zich nog geen zorgen over de vaccinatieplicht die de Belgische regering wil in voeren in de zorg. De tientallen artsen en verpleegkundigen van ZorgSaam die ook in UZ Gent werken, kunnen dat voor alsnog zonder probleem doen, aldus de directie. - Jeffrey Kutterink ZorgSaam-directeur René Smit. FOTO ZORGSAAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36