Roy bleef: Roos keerde terug: 'Dit is waar we het voor gedaan hebben' Er ZEELAND 3 De helft van de Zeeuwse jongeren verlaat na de middelbare school de provincie. Een deel komt later toch weer terug. „Hier konden we groener wonen." ZEELAND, ROY BLEEF HIER, ROOS KWAM TERUG Hbo'ers keren het vaakst terug ZEELAND De een laat Zeeland definitief achter zich, de ander is niet van plan weg te gaan en de derde vertrekt wel, maar keert na een aantal jaren terug. Het Kenniscentrum Zeeuwse Samen leving heeft nu in kaart gebracht hoe het 'Generatie Y', ook wel millennials ge noemd (de generatie geboren tussen 1980 en 1995), is vergaan. De helft blijkt na de middelbare school te zijn vertrokken. Van hen komt 25 tot 30 procent later te rug. Roos koos voor Tilburg, omdat haar vriend (en huidige man) Ed win daar al studeerde. Het stel trouwde en bleef hangen in hun studentenstad. ,,We vonden alle bei werk in de omgeving. Ik denk dat het me toen ook wel beviel om op afstand van mijn familie te wo nen: ik wilde een eigen leven op bouwen en eigen keuzes maken", blikt Roos terug. Kriebelen Toen er kinderen kwamen, begon het bij Edwin te kriebelen. Hij Mijn zus heeft een baby: het is zo fijn om elke dag naar haar toe te kunnen wilde terug naar Zeeland. ,,Hij had er een romantisch beeld van. Hij wilde dat onze kinderen naar een kleine plattelandsschool zou den gaan. Dat vond hij fijn voor ze. Maar ik was er nog niet aan toe om naar Zeeland te verhuizen." Dat veranderde toen Roos' zus, die in Wilhelminadorp woont, in verwachting raakte. ,,Toen wilde ik heel graag bij haar in de buurt zijn." Bovendien wilde Roos voor haar vader kunnen zorgen, die ge zondheidsklachten kreeg. ,,We woonden in Reeshof, een Vinex- wijk. In Zeeland zouden we groe ner kunnen wonen, niet meer tussen het beton." In juli 2020 zetten Roos en Ed win de stap: met hun drie kinde ren Noralie (16), Floris (bijna 13) en Evelijn (11) verhuisden ze naar een huis aan de rand van Kloe- tinge. ,,We hebben nu aan drie kanten vrij uitzicht." Spijt heeft Roos nog geen seconde gehad. ,,Het is precies gegaan zoals ik had gehoopt. Mijn zus heeft in sep tember weer een baby gekregen: het is zo fijn om elke dag naar haar toe te kunnen. Dft is waar we het voor gedaan hebben." Na het Reynaert College in Hulst deed hij de mbo-opleiding Bouw en Infra in Terneuzen. ,,Veel van mijn vrienden vertrokken naar bij voorbeeld Breda of Eindhoven. Mijn opleiding zat hier. Dat was een belangrijke reden voor mij om niet verder te zoeken." Na bijna tien jaar bij Sagro te heb ben gewerkt, maakte hij afgelopen zomer de overstap naar het Vlaamse bedrijf Aertssen Infra. ,,Dat bood wat extra uitdagingen en ik kreeg een mooi voorstel, dus ik dacht: ik probeer het gewoon. Tot op de dag van vandaag heb ik daar geen spijt van." Megacentraal Meestal werkt hij nu in Antwerpen of Stabroek, maar Sint Jansteen is en blijft zijn thuisbasis. ,,Ik zit graag rustig en hier heb ik al mijn vrien den en familie in een straal van tien kilometer om me heen. En wil je ergens naartoe of heb je wat nodig, dan ben je zo in een grote stad. In feite zitten we hier megacentraal. Ik ga regelmatig een weekendje weg, maar ben altijd blij weer als ik thuiskom. Hier is er rust in de tent. Daar hecht ik heel veel waarde aan." Hier is er rust in de tent. Daar hecht ik heel veel waarde aan Hij heeft een hechte vrienden groep en voetbalt al jaren bij Steen. En die vrienden die vertrokken zijn? ,,Die komen allemaal terug. Er wonen nog een paar buiten Zee land, maar die zijn ook aan het kij ken of ze terug kunnen komen. Dat je een half uur of drie kwartier moet rijden om op je werk te ko men, stelt niet meer zoveel voor, zeker nu met het online werken. Onze generatie maakt geen punt van die afstand. Je stapt in de auto en gaat." woensdag 17 november 2021 Rolf Bosboom en Cornelleke Blok Vlissingen De meeste jongeren die Zee land verlaten, komen terecht in West-Brabant en in de Rand stad (vooral Rijnmond). Het gaat grotendeels om jongeren die hoger onderwijs gaan volgen, zo blijkt uit het onderzoek van het Kenniscentrum Zeeuwse Samen leving. De 'blijvers' zijn vaker mid delbaar opgeleid. Het zijn vaak de hbo'ers die uit eindelijk besluiten terug te keren. De 'piek' zit in de leeftijdsgroep van 21 tot 25 jaar. Millennials met een agrarische opleiding of in het onderwijs kiezen vaker voor een terugkeer dan Zeeuwen met bij voorbeeld een exacte opleiding. Het kenniscentrum heeft het on derzoek vooral uitgevoerd, omdat Zeeland kampt met een oplo pend personeelstekort. De pro vincie probeert met campagnes al langere tijd jongeren te interes seren voor werk en studie in Zee land. Met de uitkomsten van het onderzoek kan zij gerichter actie ondernemen. Roy Gijsel bij de ingang van zijn voetbalclub Steen: ,,Ik heb nooit de ambitie gehad om buiten de provincie te gaan studeren." FOTO GIANNI AGOSTI Dat ze haar geboortestad Goes na de middelbare school zou verlaten, was vanzelfsprekend voor Roos Dieleman (39). Ze wilde rechten studeren aan een universiteit, en dat kan niet in de Zeeland. - Roos Dieleman Roy Gijsel (30) woont al heel zijn leven in Zeeuws-Vlaanderen. ,,Ik heb nooit de ambitie gehad, of zelfs maar over nagedacht, buiten de provincie te gaan studeren. Ik ben graag hier, voel me een trotse Zeeuw. Er moet heel wat gebeu ren wil ik hier weggaan." - Roy Gijsel Roos Dieleman: ,,.We hebben nu aan drie kanten vrij uitzicht." foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35