De Zeeuwse spagaat Cinema Middelburg haalt IDFA naar Zeeland Jacobien vertrok: 'Je kunt je hart op meer plekken verliezen' TTui 2 GENERATIE Y JACOBIEN VERLIET Commentaar Nergens in het land is de arbeidsmarkt zo dun als in Zeeland Het documentairefestival opent vandaag met de wereldpremière van Four Journeys van filmmaker Louis Hothothot. Het is zijn per soonlijke verhaal als tweede kind in China, in een tijd dat het land een streng eenkindbeleid voert. De film is in Middelburg vanaf 20.30 uur te zien in de Club Cinema-zaal. Tot en met met 28 november (de laatste dag van het festival) heeft Cinema Middelburg nog vier IDFA-documentaires op het pro- ALMANAK Een 39-jarige vrouw uit Goes bestelt regelmatig kleding via internet. Niet zelden gaan de kledingstukken na het passen ook weer retour afzender. Deze week was het een trui die, om het vriendelijk uit te drukken, nogal klein uitviel. Diezelfde middag stond de gramma staan: Herr Bachmann und seine Klasse (over een docent die er meer uitziet als een rocker dan als een leraar), Cow (over een koe die direct na een bevalling weer de melkmachine in moet), Turn Your Body to the Sun (over een Sovjetsol- Het documentaire festival opent met de première van 'Four Journeys' daat van Tataarse afkomst die in de Tweede Wereldoorlog gevangen is genomen door de nazi's) en Bigger Than Us (over de Nederlands-Indo nesische Melati Wijsen, die strijdt tegen plasticvervuiling op Bali). vrouw met haar 6-jarige zoon tje al bij het inleverpunt van DHL. ,,Zo, u komt weer iets re tourneren?", vroeg de man achter de toonbank plagend. Waarna zoonlief er nog een schepje bovenop deed: ,,Ja, ze is echt véél te dik voor die trui!" Midas Dekkers vertelt over mensenrassen SAS VAN GENT Intocht Sinterklaas opnieuw afgelast Ik ben niet weggegaan omdat ik hier niet wilde zijn wilt gaan studeren, dan heb je in Zeeland bijna geen opties. Maar ik ben niet weggegaan omdat ik hier niet wilde zijn. Zeker tijdens mijn studietijd merkte ik hoe fijn ik het vond in Zeeland. In de weekends kwam ik graag terug." Dierenarts Dat ze nu als dierenarts in Zweden werkt, is min of meer toeval. ,,Soms komen er dingen op je pad. Ik was met iets anders gestopt. Een vrien din die in Zweden werkt, vroeg of ik hier aan de slag wilde, want er is een groot tekort aan dierenartsen. Het begon een beetje als een grap, want ik sprak helemaal geen Zweeds. Maar ik hou wel erg van Scandinavië. Die vriendin stelde voor dat ik twee weken zou komen meekijken. Dat beviel zo goed, dat ik de sprong heb gewaagd. Inmid dels ben ik hier bijna drie jaar." Toen ze een jaar of zes was, kwam ze in Zeeland wonen. ,,In het begin vond ik het er best wel stil, maar ik heb mijn hart aan de pro vincie verloren. Van mijn hele fa milie ben ik ook degene die het liefst terugkomt in Zeeland." Of dat op termijn ook zal leiden tot een definitieve terugkeer, zal de tijd le ren. ,,Je kunt je hart op meer plek ken verliezen, heb ik gemerkt." 4^ - woensdag 17 november 2021 II De helft van de Zeeuwse jongeren verlaat na de middel bare school de provincie. Dat concludeert het Kennis centrum Zeeuwse Samenleving dat de verhuisstromen van jongeren van 21 tot en met 25 jaar in kaart heeft gebracht. Gelukkig keert een deel terug. Het zijn vooral hbo'ers en univer sitair geschoolde jongeren die vroeg of laat weer neerstrijken op hun geboortegrond. Mbo'ers blijven bovengemiddeld vaak in de provincie wonen. Beide groepen heeft het Zeeuwse bedrijfsleven, en niet in de laatste plaats de zorg, hard nodig om vacatures te vervullen. Nergens in het land is de arbeidsmarkt zo dun als in Zeeland. Door de ronkende economie schiet het aantal vacatures om hoog. Het banenaanbod is inmiddels stukken groter dan het peloton werkzoekenden. Als dat zo doorgaat, loopt de BV Zee land vroeg of laat spaak. Naast arbeidsmigranten heeft Zeeland haar eigen jongeren dus hard nodig. Met het onderzoek kan de provincie nauwkeu riger potentiële kandidaten benaderen om een baan in Zeeland te overwegen. Daarnaast helpt een breder onderwijsaanbod zoals de Bèta Campus Zeeland waar studenten drie kernthe ma's kunnen kiezen: water, duurzame energie en voedsel. Zee land heeft momenteel een beetje de wind mee, omdat de pan- demie mensen heeft doen beseffen dat het fijn en relatief goedkoop wonen en (thuis)werken is in Zeeland. Tegenwind is er ook: er zijn te weinig (betaalbare) woningen voor nieuwko mers en Zeeuwen die terugkeren. Dat laatste moet snel wor den opgelost, anders heeft werven weinig zin. Dat is de spa gaat waar Zeeland in zit. Zeeuwen die naar het Interna tional Documentary Film Festi val Amsterdam (IDFA) willen, hoeven de provincie niet uit. Ci nema Middelburg draait tijdens het festival vijf IDFA-films. Rolf Bosboom Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Bijeenkomst met bewoners uitgesteld De vraag 'Verloedert Vlis- singen? wordt volgend jaar pas beantwoord. De Vlissingse raadsfracties POV en CDA stellen de thema-bijeenkomst voor binnenstadbewoners uit. De nieuwe coronamaat regelen maken samenko men in de Sint Jacobs- kerk woensdag 24 no vember minder gewenst. Ze verplaatsen de bijeen komst daarom naar woensdag 19 januari. Fractievoorzitters Pim Kraan (POV) en Coen Bertijn (CDA) hopen niet alleen klachten te horen, maar ook suggesties en ideeën om de leefomge ving te verfraaien. MIDDELBURG Bioloog Midas Dekkers (1946) is vrijdag 26 no vember te gast in boek handel de Drvkkery in Middelburg. Hij vertelt dan vanaf 19.30 uur over zijn nieuwste boek Wat loopt daar? Dekkers is bekend als columnist van het radioprogramma Vroege vogels. Zijn vaak tegendraadse opvattin gen over onder andere het krijgen van kinderen en sporten, verwoordde hij ook in diverse boeken. In Wat loopt daar? kijkt hij met de ogen van een bioloog naar de mensen rassen, met verwonde ring en met liefde. Voor de tweede keer moet Sinterklaas de kin deren in Sas van Gent teleurstellen. Net als vorig jaar blaast de Sint zijn intocht in Sas af vanwege corona. Sinter klaas en zijn Pieten zou den zaterdag aan wal komen in de Sasse haven. Daarna zou er een kindervoorstelling in De Statie plaatsvin den. Stichting Sint Nico- laas-Comité Sas van Gent vindt het vanwege het oplopende aantal besmettingen én de huidige beperkingen niet verantwoord om een grote groep mensen samen te brengen. Millennials houden Zeeland in hun hart Ook al woont ze nu in Zweden, de deur naar Zeeland staat voor Ja cobien Baauw (28) op een kier. ,,Op zich ben ik wel van plan om voorlopig in Zweden te blijven, maar als ik terug zou gaan naar Nederland, dan staat Zeeland ze ker hoog op mijn lijstje. Ik ben nu eenmaal iemand die graag buiten is en van ruimte en rust houdt." Ze is afkomstig uit 's-Heerenhoek en ging naar het Calvijn College in Goes. Daarna koos ze voor dierge neeskunde in Vlaanderen. ,,Als je - Jacobien Baauw Jacobien Baauw: ,,Als ik terug zou gaan naar Nederland, dan staat Zeeland zeker hoog op mijn lijstje." foto jerny van ginderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34