C? 500keer per jaar acute woningnood door vechtscheidingen in Zeeland 'Klimaattop is teleurstellend' Aimée schreef voor Glasgow document Zeeland zoekt lijkschouwers Nijpend tekort aan forensisch artsen Zeeland heeft minimaal 465 flexwoningen nodig voor mensen die in scheiding liggen, mensen die uit huis zijn gezet, ex-gedetineerden en vluchtelingen. Het zal je maar gebeuren. Je huwe lijk loopt op de klippen of je relatie gaat uit en je hebt op stel en sprong woonruimte nodig. Dan is een flexwoning, een huis waar je tijde lijk in kunt, een uitkomst. Jaarlijks scheiden ongeveer 1500 Zeeuwen. Hoeveel ongehuwden uit elkaar gaan, is moeilijker te berekenen. Bureau Stec, dat voor de provincie de behoefte aan flexwonen in beeld heeft gebracht, houdt het op een kleine 3000 personen. Die hebben niet allemaal een flexwoning nodig. Vechtscheiding Nu komen mensen die vanwege een relatiebreuk op straat staan, meestal terecht in een particuliere huurwoning, op een camping of in een vakantiehuisje. Bewoning van een recreatiewoning wordt ge doogd voor een half jaar of maxi maal een jaar, afhankelijk van de re gio. Bij de een is de nood hoger dan bij de ander. Uitgaande van het aan tal vechtscheidingen - 10 tot 15 pro cent van het totaal - komt het aantal heftige en acute situaties neer op zo'n 470 tot 560 gevallen per jaar. Voor mensen met kinderen zijn flexwoningen niet zo geschikt. Als een kwart van de mensen uit een vechtscheiding een jaar lang in een flexwoning verblijft, zijn er in Zee land 125 nodig. Dat is een 'voorzich tige aanname', aldus Stec. Uit huis gezet Een flexwoning kan ook een oplos sing zijn voor wie gedwongen uit huis wordt gezet of een eigen huis moet verkopen. Dat gebeurt de laat ste jaren steeds minder. Tijdens de coronacrisis waren woningcorpo raties en hypotheekverstrekkers coulanter. Bovendien staan door de gunstige economie minder huizen onder water dan enkele jaren gele den. Op basis van pieken en dalen vóór de coronacrisis heeft Stec de behoefte aan flexwoningen voor deze categorie berekend op 75 tot 150. Deze schatting is mogelijk aan de hoge kant. Voor woningzoekenden uit kwetsbare groepen (denk aan be schermd wonen, maatschappelijke opvang en vrouwenopvang) is flexwonen meestal niet de ideale oplossing, tenzij het gaat om men sen die zelfstandig kunnen wonen of die weinig ondersteuning nodig hebben, of als het flexwonen dient als opstap naar permanente huis vesting. Voor dit doel zijn in Zee- land vijftien tot dertig flexwonin- gen nodig. Minder crimineel gedrag Een op de vijf ex-gedetineerden be schikt een maand na ontslag uit de gevangenis nog niet over een vast adres. In Zeeland gaat het daarbij om zestig tot zeventig personen. Ze zijn aangewezen op kamerverhuur, wat niet zo gewenst is. Uit onder zoek blijkt dat goede woonruimte, zoals een flexwoning, de kans ver kleint dat mensen weer vervallen in crimineel gedrag. Gemeenten hebben een opdracht statushouders, vluchtelingen met een verblijfsvergunning, te huis vesten. Hoeveel dat er zijn, is lastig te voorspellen. In deze categorie hanteert Stec daarom een flinke bandbreedte: jaarlijks 190 tot 420 jonge, alleenstaande asielzoekers zijn in Zeeland met een flexwoning geholpen. Als daarmee rekening wordt gehouden, kunnen pieken in de toestroom worden opgevangen en vermindert de druk op het aan tal sociale huurwoningen. Vijf proefprojecten De verwachting is dat voor studen ten nauwelijks flexwoningen nodig zijn. Arbeidsmigranten zijn buiten het onderzoek gelaten. Eerder is al berekend dat de komende tien jaar woningruimte nodig is voor 1790 tot 5350 internationale werkne mers. Op basis van het behoefteonder zoek van Stec worden in Zeeland vijf proefprojecten voor flexwonen opgezet. Per project is 35.000 euro beschikbaar. In Schouwen-Duive- land is dat al toegekend aan een proef met tiny houses in Renesse. Eva Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk is dan misschien nog maar 10 jaar, maar ze weet wel wat ze wil: het Jeugdjournaal presenteren. En ze is dicht bij de kans om dat te mogen doen. Want ze zit in de finale van de Jeugdjournaalwedstrijd. Ze koos Ipzc.nl e-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl woensdag 17 november 2021 Zeeland CZEELAND4 CZEELAND8 Flexwoning kan uitkomst zijn G Tiny houses in Renesse, een van de vijf proefprojec ten voor flexwonen in Zeeland. foto SANDRA SCHIMMEL- PENNINK Ernst Jan Rozendaal Middelburg geen gemakkelijk onderwerp: dementie. C ZEELAND4 FOTO johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33