Aftellen Dode in kanaal Retranchement: twee scenario's Testen voor Toegang alleen nog in Oostburg 2 JAN VAN DAMME Column Ik krijg berichtjes van lezers, van collega's. Nog maar vier weken, eigenlijk nog maar drie weken. Het grote aftellen is begonnen. Hierna nog maar drie columnpjes, nog maar drie keer de boer op, nog maar drie keer een boekenpagina. zal niemand nodig zijn om het door te knippen, het knapt van zelf. Met dank aan het niet bij naam te noemen virus dat ons aanhoudend gijzelt. Al dat thuis werken en afstand houden, daar door lijkt het alsof ik al anderhalf jaar afscheid aan het nemen ben van de krant. Je leest elkaar, je ziet elkaar op het scherm zo nu en dan, maar het dichtbije is ver weg. Deze weken, met de hernieuwde aan scherping van regels die niemand wil, helemaal. zo'n veertig jaar, hoe voelt dat? Ik vond een antwoord bij het lezen van Vensters, een boekje vol auto biografische schetsen van kunst schilder en onderwijsman Leen van Duivendijk. Een geboren IJ- zendijkenaar, in het werkzame le ven Middelburger geworden. Vier jaar geleden lag hij na een hartstil stand in coma. Als hij even licht bijkwam sprak hij iedereen aan in het Zeeuws-Vlaams. En hij zag een plafondlamp aan voor een raam waar marmotachtige dieren elkaar geluidloos opvraten. Ook mooi, maar het gaat me om dat West-Zeeuws-Vlaams dat ergens vanuit het diepste van je hersen- krochten opeens de eerste viool speelt. Bijna van de wereld val je mis schien heel ver terug in je herin neringen. Ik denk dat ik straks na mijn laatste werkdag op 8 decem ber wakker word met een droom waarin ik me afvraag of het op de boot in Breskens afgegeven brief- pakket met mijn verhaaltje over de opknapbeurt van het hertenkamp in Groede toch wel in goede orde op de redactie is ontvangen. Hard gehamerd op de oude Optima- typemachine van mijn vader. Zon der correctielint, dus met doorha lingen. me. Dank u. Voor de rest gaat het goed met me. Dank u DE STELLING Vandaag: Er is geen betere plek op aarde dan Zeeland Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 6% VERGEET SOMS EEN MONDKAPJE MEE TE NEMEN Prijs duurzaam ondernemen Snelheidsremmers op Molendijk NEELTJE JANS Wie helpt mee met schoonmaken? De politie is op zoek naar mensen die meer over het incident weten. In het bijzonder wordt gezocht naar personen die iets kunnen vertellen over een mogelijk verdachte pas sant op het traject van de Kanaal- weg tot in Sluis. Onder water De auto met het slachtoffer werd vorige week maandag om 07.30 uur gevonden in het uitwateringska naal Cadzand. De BMW lag vrijwel volledig onder water. Hoe lang het slachtoffer in het water lag, is niet bekend. De politie begon maandag een groot onderzoek rond de vind plaats. Ook werd een buurtonder zoek gehouden en er werden men sen gehoord. Onder leiding van een rechter-commissaris onderzochten agenten het huis van het slachtoffer in Sluis. Aanvankelijk hield de po litie rekening met drie scenario's: een verkeersongeval, zelfdoding of een misdrijf. Maar een dag na de vondst meldde het Openbaar Mi nisterie dat van een verkeersonge luk geen sprake was. Een dag na de vondst zei het OM dat van een verkeersongeluk geen sprake was De politie zal de komende dagen nog diverse mensen verhoren. Ver der wordt gevraagd om camera beelden vanaf de plaats van het in cident aan de Kanaalweg tot en met de plaats Sluis die ochtend (vanaf 05.00 uur tot ongeveer 10.00 uur). Wie informatie heeft, kan zich mel den via 0900-8844 of via het Politie WhatsApp nummer 06 - 1220 7006. Anoniem bellen kan ook via Meld Misdaad Anoniem (0800 - 7000) of het team criminele inlichtingen (TCI) (0900-8844). Het ministerie van Volksgezond heid heeft aangifte gedaan tegen spoedtest.nl, een van de grootste coronatestbedrijven, wegens het uitgeven van valse vaccinatiebewij zen. Het bedrijf (met vier vestigin gen in Zeeland) is afgesloten van het systeem van Testen voor Toe gang en dus de CoronaCheck-app. Wie als ongevaccineerde in Zeeuws-Vlaanderen graag naar een restaurant, museum of sportactivi teit wil en een negatief testbewijs nodig heeft, kan alleen nog naar Oostburg of naar de andere kant van de Westerschelde. De vestigingen van spoedtest.nl zitten in Terneuzen, Goes, Middel burg en Vlissingen. Ondanks dat ze niet meer mogen testen voor toe gang, zijn ze nog wel gewoon open. Het bedrijf mag namelijk nog wel testen voor buitenlandse reizen. Ze geven negatief geteste personen dan een erkend internationaal reis- certificaat, geen QR-code. Bijna gelijke naam Voor Testen voor Toegang kan bij spoedtest.nl geen afspraak meer worden gemaakt. Dat kan nog wel bij andere testcentra die nog wel voor Testen voor Toegang mogen werken. Voor Zeeuws-Vlaanderen kan dat nu alleen nog maar in Oost burg, bij de vestiging van Spoed- testcorona aan Nieuwstraat 2. Dit testbedrijf heeft, ondanks de onge veer gelijke naam, geen banden met zijn in opspraak geraakte collega spoedtest.nl. Volgens Catrien Deuro, mede werkster op het hoofdkantoor van Spoedtestcorona, stelt dat het giste ren nog geen storm liep op de Oost- burgse vestiging. ,,Maar dit kan na- We kunnen de openingstijden in Oostburg wel verruimen tuurlijk nog komen, vooral vlak voor het weekend." De vestiging heeft maar beperkte openingstij den. Deuro: ,,Mocht het nodig zijn, dan kunnen we die in Oostburg wel verruimen. We houden de situatie goed in de gaten." Als de tijdslots in Oostburg vol zitten, dan rest een tripje naar andere testcentra in Goes, Kapelle, Vlissingen of Ritt- hem. Hoewel Schouwen-Duive- land en Tholen ook niet dik bezaaid zijn met testlocaties, is daar ook ge legenheid: In Renesse aan de Roe- landsweg en voor Tholen kan het in gemeenschapscentrum Meulvliet. woensdag 17 november 2021 Het lijntje is dun geworden. Er Afscheid nemen van je werk na Voor de rest gaat het goed met Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben bang dat het vuurwerk dit jaar uit de klauwen loopt 3291 reacties ZIERIKZEE De gemeente Schouwen- Duiveland roept de Duur zaam Ondernemen Prijs in het leven. Lokale be drijven die met een duur zaam idee of werkwijze op de proppen komen, kunnen een bedrag van 10.000 euro winnen om dat plan uit te voeren. Het doel is bedrijven te stimuleren een stap extra te zetten op het gebied van duurzaamheid. Bij voorkeur gaat het om sa menwerkingsprojecten waarin meerdere bedrij ven zijn betrokken. Inzen den kan tot 8 december via: ewsd.nl/duurzaamon- dernemenprijs. De win naar wordt 16 december bekendgemaakt. 'S-HEERENHOEK De Molendijk in 's-Heer- enhoek wordt veiliger. De gemeente Borsele begint volgende week met de aanpak van de door gaande weg door het dorp. Op de dijk mag je maar 30, maar de rechte weg nodigt uit tot hard rijden. Meerdere cam pagnes hadden niet het gewenste effect. Daarom worden maatregelen ge nomen. Er komen vier versmallingen waar auto's die elkaar tege moet komen, op elkaar moeten wachten. Fiet sers kunnen er aan de zijkant wel langs. Ook bij de bushalte aan de in gang van het dorp krijgen fietsers meer ruimte. Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap slaan de handen ineen voor een schoonmaak actie van Neeltje Jans op zaterdag 27 novem ber. ,,We gaan zwerfaf val en plastic afkomstig van industrie en scheep vaart opruimen dat in de natuur is beland", zegt boswachter Paul Begijn. Met name visgaren en vistuig is een probleem. Neeltje Jans is één van de jongste natuurgebie den van Zeeland. De actie begint om 13.00 uur en duurt anderhalf uur. Aanmelden moet en kan via de agenda op nm.nl/zeeland. Een week na de vondst van een dode man in een auto bij Retran- chement heeft de politie nog steeds niet kunnen vaststellen wat de doodsoorzaak is. Twee scenario's liggen nog open: een misdrijf of zelfdoding. Het slachtoffer is een 60-jarige man uit Sluis. Eldridge Pentury Retranchement Ongevaccineerde Zeeuws-Vla mingen die een recent negatief testbewijs nodig hebben via Tes ten voor Toegang, kunnen in de streek alleen nog maar terecht in Oostburg. Sheila van Doorsselaer Hulst - Catrien Deuro, Spoedtestcorona

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2