PLAYM^ Wild en speels: Bruce Springsteen als dertiger 29 Op dat fluitje na klopt The Bridge helemaal Na 44/876, een combinatiealbum met Shaggy en My Songs, waarin hij zijn eigen liedjes opnieuw ar rangeerde, komt Sting vlak na zijn 70ste verjaardag weer met een echt eigen album. Dat stelt niet teleur. The Bridge is een plaat die hem recht doet als artiest. Tijdens de coronapandemie bestond het muziekleven van Sting uit niets anders dat studio werk. Hij schreef flarden van songs zonder oogmerk van een album. Dat kwam er toch toen hij een rode draad ontdekte; de nummers slaan bruggen tussen verschil lende werelden. Het resultaat is een collectie van tien fraaie luisterliedjes. Dat is mede te danken aan de gastmuzi kanten. Stings stem heeft aan kracht niets ingeboet. The Bridge is een welkome aanvulling van zijn repertoire, op het tenenkrom mende fluitje in If it's love na. Meer te klagen is er niet. - Alexander van Eenennaam Silk Sonic Op een prettige manier gedateerde popsoul Neem de funk van Prince, de pop van Michael Jackson en de Ameri kaanse soul uit de jaren 60 en je hebt een avond met Silk Sonic, een gelegenheidsduo bestaande uit Anderson .Paak en Bruno Mars. De twee dertigers leveren met hun debuut een plaat af die op een heel prettige manier gedateerd klinkt. Met de single Leave the door open boekten ze eerder dit jaar wereld wijd een hit. De link tussen pop zanger Bruno Mars en drummer/ rapper/zanger Anderson .Paak gaat terug naar 2017, toen de laatste het voorprogramma verzorgde van Mars' 24k Magic world tour. De sa menwerking beviel uitstekend. Stuk voor stuk zijn het fijne composities die soepel het oor in glijden. Soms funky en dansbaar (Fly as me, 777), op andere momen ten zwoel (After last night, Leave the door open, Smokin out the win dow), maar elke keer raak. - Alexander van Eenennaam De begintekst van de Zweedse po litieserie Den Osannolika Mördaren (De Onwaarschijnlijke Moordenaar) is op zijn minst ongewoon voor dit genre: 'Gebaseerd op een onopge lost misdrijf.' Dat kan alleen maar betrekking hebben op de moord op de Zweedse premier Olof Palme in 1986, nog steeds een open wond in de Zweedse samenleving. De belangrijkste politieke aanslag uit de geschiedenis van dit land woe kert na meer dan dertig jaar nog steeds voort als een nationaal trauma. Over de aanslag, het politieon derzoek en de vele verdachten (130 mensen claimen de moord) zijn talloze boeken verschenen. Maar een pasklare oplossing le verde deze research niet op. Ook niet in het boek waarop deze Het is altijd gevaarlijk wanneer een artiest zelf het woord legen darisch plakt op een album of dvd. Ook in het geval van de samengestelde concertfilm en bijbehorend album van Bruce Springsteens No Nukes-concerten uit 1979 is deze kwalificatie over dreven. Niettemin zijn de opna men uit Madison Square Garden reeks is gebaseerd. Sterker nog: aan het slot van elke aflevering wordt gemeld dat de autoriteiten nog steeds niet officieel willen toegeven dat de voorgestelde ver dachte in Den Osannolika Mörda- ren de geliefde premier van Zwe den heeft vermoord. 'Het is niet bewezen dat Engström Palme heeft vermoord. Maar de Zweedse politie en het Openbaar Ministe rie verdenken hem.' De man in kwestie is Stig Engström, een grafisch ontwer per bij het bedrijf Skandia, dat ge specialiseerd is in gereedschap. Het hoofdkantoor in Stockholm ligt op loopafstand van de plaats waar Palme na een bezoek aan de bioscoop werd neergeschoten. Engström beweert als getuige de aanslag te hebben gezien en zelfs de politie op de vluchtende dader te hebben gewezen. Maar zijn ver klaringen, vooral in de media, spreken elkaar voortdurend tegen. Gaandeweg wordt duidelijk dat hij meer op zijn geweten heeft dan hij wil toegeven. in New York fijn om te zien en te horen. Het is geen afgerond concert, maar een 90 minuten durende se- De serie schetst vooral het profiel van Engström, een vadsige man, een gefrustreerde alcoholist, een gemankeerd politicus en een dwangmatige aandachtstrekker die graag in de krant verschijnt. Die houding maakt hem in eerste instantie te potsierlijk in de ogen van de politie om als aanslagple ger serieus te worden genomen. Terwijl hij toch banden had met een dubieuze rechtse politieke groepering die het duidelijk niet eens was met de linkse idealen van Palme. In de miniserie wordt aange toond hoe knullig het politieon derzoek aanvankelijk verliep. De meningen over de aanpak liepen intern sterk uiteen. De korpslei ding denkt aan een internationaal complot, maar enkele ervaren re chercheurs hebben Stig Eng- ström, die in de media de bijnaam De Skandiaman krijgt, op het oog. Wat niet meehelpt, is dat halver wege het onderzoek de meest er varen rechercheur met pensioen wordt gestuurd. Hij en zijn team lectie van meerdere dagen. Springsteen was een van de ar tiesten in een concertserie die was bedoeld als protest tegen atoomenergie. Wanneer het gaat om historische waarde, dan is de registratie van zijn eerste Euro pese concert in Londen (1975) veel belangrijker. De kracht van No Nukes is wel dat we Springsteen zien in een fase van zijn loopbaan tussen de albums Darkness on the edge of town en The river in, waarvan wei nig concertbeelden bestaan. willen graven in het leven van Engström, maar worden van ho gerhand teruggeroepen. Den Osannolika Mördaren schetst tussen de politieacties door ook een fraai beeld van de ontzetting onder de Zweedse be volking, die te vergelijken is met de reacties op de moord op Pim Fortuyn. Des te pijnlijker is dat de dader nooit is opgepakt. Enkele jaren geleden werd Engström, twintig jaar na zijn dood, einde lijk na een officieel onderzoek van de overheid postuum als dader aangewezen, maar tijdens zijn miserabele leven is hij nooit echt verhoord. Onkunde, geluk en tunnelvisie deden hem de dans ontspringen. Rest de vraag of de makers van deze voortreffelijke miniserie alle speculaties over de moord op Palme de wereld uit hebben ge holpen. Er zijn nog steeds Zwe den die menen dat de premier het slachtoffer was van een politieke aanslag. In de week van zijn 30ste verjaar dag toont Springsteen zich wild en speels op nummers als Rosalita en Sherry Darling. Hoewel de springerige cameravoering soms in de weg zit, is vooral op Detroit medley en Quarter to three heel goed te zien hoe meesterlijk Springsteen dan al is in het bespe len van zijn publiek. Andere hoogtepunten: een vroege versie van The river, toen nog niet uitge bracht, en Jungleland, een van zijn meest memorabele livenummers. - Alexander van Eenennaam GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op deze site ALBUM Pop The Bridge - Sting <11 runo^Mars «Anderson /Paak ALBUM Soul/pop An evening with Silk Sonic - Silk Sonic Politieserie Den Osannolika Mördaren (The Unlikely Murderer) Te zien op Netflix DVD Rock The legendary 1979 No Nukes concert - Bruce Springsteen - Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29