25 Cruciale zege voor Van Marwijk 'Zet streep door Australian Open' PSG-speelster spreekt na drama WIELRENNEN VAN ZONDAGSRIJDERS TOT HET HOOGSTE NIVEAU: GRAVEL IS OVERAL De nieuwste wielermode: gravel. Het duikt overal op. Gravelwedstrijden, gravelfietsen, gravelkampioen- schappen: het kan niet op. Waar komt die hype vandaan en gaat het straks ook weer weg? groot als strandballen tot de profs en ploegen op het allerhoogste ni veau: iedereen surft mee op de hype. Onverhard is hip, gravel duikt op in allerlei koersen en de gravelfietsen zijn niet aan te sle pen. Zelfs de fossielen van de UCI zijn mee: er komt komend seizoen een WK Gravel. Bieren barbecue Er is niet één reden dat gravel plot seling door de hele wielerwereld wordt omarmd. Nee, het is een veelheid van factoren. Het is iets dat is komen overwaaien vanuit Amerika, waar al langer gravelra- ces worden georganiseerd die zo laagdrempelig zijn dat iedereen er aan kan meedoen. De harde, com petitieve mentaliteit uit het weg- wielrennen leeft er nauwelijks; ie dereen juicht voor iedereen, na af loop is er bier en barbecue. Het heeft iets weg van de MTB-scène uit de jaren negentig. Samen af zien, samen sterke verhalen ver tellen na afloop. Aangejaagd door een paar ambassadeurs - Laurens Ziek. En zwak. En ook nog misse lijk. Al dagen van tevoren had ik een streep getrokken door mijn deelname. Dat was maar goed ook. Zo rond het moment dat het start schot in Epe klonk, hing ik boven de wc-pot te staren naar de over blijfselen van mijn ontbijt. Een officieel Nederlands Kam pioenschap Gravel, voor de eerste keer, daar was ik graag bij geweest. Om te zien hoe het zou zijn, wie er zou komen opdagen - en stiekem ook om te proberen zelf een prijsje te rijden. Dankzij de verkeerde bacterie op het verkeerde moment en de verkeerde plaats moest ik het doen met de foto's en de uitslag. Voor wie het heeft gemist: de eer ste Nederlands kampioenen gravel heten Tijmen Eising en Demi Vol lering. Het vond plaats op een rondje van zeven kilometer, maar het idee is dat in de toekomst op een veel groter parcours wordt ge reden. Niet zo heel lang geleden was gravel iets voor tennissers. Van dat rode spul waar ze op Roland Gar ros op spelen en dat je nieuwe witte schoenen oranje maakt. Maar sinds een paar jaar is gravel een magisch modewoord in het wielrennen. Van organisatoren en bonden tot de fietsindustrie en de sponsoren, van zondagsrijders met dikke buiken en zadeltasjes zo ten Dam voorop - is het ook in Ne derland aangeslagen bij een grote groep hobbyisten. De fietsindus- trie is er bovenop gesprongen: de introductie van een nieuw fiets- type is een commercieel voorzetje dat vrijwel ieder merk probeert in te koppen. Maar het succes van gravel komt niet alleen van de onderkant van de piramide; het komt óók van bo ven. Van de profs, van de koersen die experimenteren met onver harde secties, op zoek naar meer spektakel en heroïsche plaatjes. De Strade Bianche is binnen tien jaar uitgegroeid tot een van de meest prestigieuze eendagskoersen van de kalender, in iedere grote ronde zitten etappes met onverharde gei tenpaadjes en talloze andere koer sen proberen de mode van het moment te volgen door af te wij ken van de gebaande asfaltwegen. Schieten ze daarin door? Waar schijnlijk wel. Ik vrees dat er soms niet veel meer achter zit dan het idee dat ze ook mee moeten met de hype. Eigenlijk is hype niet het goede woord. Het impliceert dat het iets is dat ook zo weer overwaait, zoals Flippo's of Clubhouse. Dat doet gravel tekort, denk ik. De verande ring is blijvend. Ik merk aan me zelf dat ik echt ga zitten voor de meeste koersen met onverharde stukken - de Strade Bianche voorop. Maar ik zie óók dat ik zelf in mijn trainingen veel vaker on verharde stukken pak. Ik dacht dat ik Nederland wel zo'n beetje uit had gespeeld, qua mogelijke routes - maar dat blijkt niet zo te zijn. Op een fiets met iets bredere banden - en dat hoeft geen volledig ge- tunede, nieuwe gravelfiets te zijn - heb je ineens veel meer opties dan voorheen. Zeker omdat allerlei routeapps er ook op inspelen. En ik kijk met een schuin oog naar de wedstrijdjes die worden georgani seerd. Ik heb geen zin meer om in een peloton jonge honden met zestig per uur richting een massas print te jakkeren, maar voor een lange, zware, veilige en niet al te technische wedstrijd door de na tuur ben ik wel te porren. C Niet zo heel lang geleden was gravel iets voor tennissers. Nu is het een magisch modewoord in het wielrennen Ik kan me niet voorstellen dat die sociale, relaxte scene rond gra- velfietsen volledig behouden blijft als de koersen serieuzer worden. Meer belang, meer focus betekent meer geld en meer competitie. Dat is niet erg, zolang de wielerwereld maar beseft dat gravel iets kost baars is: een manier om top- en breedtesport samen te brengen. Duizenden deelnemers van alle niveaus en uit verschillende disci plines kunnen tegelijk starten in dezelfde wedstrijden - iets dat in koersen op de weg ondenkbaar is. Je kunt je meten met je overbuur man én met renners die je anders alleen op tv ziet rijden. Het is pre cies wat mij er ook in aantrekt. Volgend jaar moet ik erbij zijn, bij dat NK Gravel. Want hoe vaak krijg je nou de kans om met Demi Vollering te koersen? GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 VOETBAL Bondscoach Bert van Mar wijk mag met de Verenigde Arabische Emiraten nog ho pen op deelname aan het wereldkampioenschap voet bal van volgend jaar in Qatar. De Nederlander zag zijn elftal gisteren de uit wedstrijd tegen Libanon winnen: 0-1. Ali Ahmed Mab- khout benutte in de 85ste minuut een strafschop. De Verenigde Arabische Emiraten zijn dankzij de zege Libanon voorbij in de stand in poule A en staan nu derde. De derde plek geeft aan het einde van de rit recht op deelname aan de play-offs. Iran en Zuid-Korea hebben als nummers 1 en 2 een flinke voorsprong en stevenen af op plaatsing. TENNIS De Australische tennisser Nick Kyrgios vindt dat de komende editie van de Aus tralian Open beter ge schrapt kan worden. De 26-jarige Kyrgios, winnaar van zes ATP-toernooien, pleit er in zijn podcast No Boundaries voor dat het grandslamtoernooi in eigen land wordt gecanceld van wege de lange lockdown waar Melbourne mee te ma ken heeft gehad vanwege de coronacrisis. Volgens Ky rgios is het „moreel niet juist" om tennissers vanuit de hele wereld nu naar Mel bourne te laten komen. „Ik denk niet dat het door moet gaan, vooral voor de men sen in Melbourne. Je moet een signaal geven", zei hij. VOETBAL Kheira Hamraoui heeft voor het eerst gereageerd na haar mishandeling op 4 no vember. De speelster van Paris Saint-Germain liet we ten door de aanval 'aanzien lijke fysieke en psychologi sche schade' te hebben. Ze vraagt verder haar privacy te respecteren. In de nacht van 4 op 5 november zette Aminata Diallo na een eten tje met de club haar ploeg genote Kheira Hamraoui thuis af. Bij aankomst werd Hamraoui door twee ge maskerde mannen uit de auto gesleurd en zwaar toe getakeld met een ijzeren staaf. Diallo zou het plan van de aanval op haar ploegge note hebben bedacht. Iedereen surft mee op de gravelhype Thijs Zonneveld Rotterdam Demi Vollering op weg naar de zege op de NK Gravel. foto han balk Mathieu van der Poel in de Strade Bianchi, een van de wielerkoersen met gravelstroken. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25