Grote baas Van Dijk leidt zijn troepen naar zijn eerste WK nerveuze wedstrijd tegen Noorwegen voor WK 23 ANALYSE Maarten Wijffels GroepG Uitslagen Eindstand g v Nederland trachtte de wedstrijd vooral zo lang mogelijk te controle ren. Het voetbalde met de blik naar voren, maar zonder al te grote risi co's te nemen, veel compacter spe lend dan zaterdag in Montenegro. Voortdurend brulde de stem van aanvoerder Van Dijk over het veld, sturend en coachend. In de eerste helft leidde dat spel- beeld tot een serie van halve kan sen, waarvan Arnaut Danjuma de grootste kreeg, met een actie vanaf links. Memphis Depay was twee keer koppend gevaarlijk, maar kon onvoldoende kracht zetten om keeper Orjan Nyland te verrassen. Noorwegen kwam niet eens in de buurt van het Nederlandse doel. Skybox Van Gaal zag het allemaal aan van uit de deuropening van zijn skybox, met een directe telefoonverbinding richting zijn assistent Henk Fraser. De luxe van een vroeg doelpunt bleef uit voor Oranje, waardoor het duel negentig minuten lang een tactisch én mentaal gevecht werd. In de rust gooide Noorwegen er nog een psychologische truc uit, door Oranje minutenlang op het veld te laten wachten, ook op het oog op het duel tussen Montenegro en Turkije in Podgorica. Met twee wissels zocht Noorwegen zowaar wat vaker de weg naar voren, maar nog steeds vooral met de handrem erop. De eerste mogelijkheid kregen de bezoekers na een klein uur, uit een verre ingooi, maar spits Alexander Sörloth schoot wild over. Aan de overkant ontstond stilaan wat meer ruimte voor Oranje, maar het veld spel werd er niet bepaald beter op, en kansen bleven uiterst zeldzaam. Danjuma had even uitzicht op een goal, maar bovenal bleef het een vervelende rekenwedstrijd, ge speeld onder een donkere wolk van één beslissend, mogelijk fataal mo ment. Memphis Depay had een kwartier voor tijd de beslissing op zijn voet, maar miste. Pas toen Bergwijn eindelijk raak schoot, durfde Oranje de spanning van zich af te gooien. Met een weergaloze sprint zette Bergwijn in de slotmi nuut ook de 2-0 op, slim afleggend op Memphis Depay, die Oranje de finitief richting Qatar gleed. Er waren 13 minuten gespeeld toen Virgil van Dijk één van zijn eerste duels aan ging. Hij zette Morten Thorsby zo kordaat van de bal af, dat de Noor in het straf schopgebied van Oranje even be duusd opkeek. Kort daarna voelde ook Alexander Sörloth het volle gewicht van Van Dijk op zijn nek. Het waren van die acties die de toon moesten zetten. Een avond zonder goed voetbal, met lange tijd weinig kansen, maar met veel strijd. En de aanvoerder zelf die uitstraalt: hier valt niks te ha len. Kom maar op. Voetnoot Hij was sowieso een internatio nal om op in te zoomen. Stel je toch voor dat de WK-missie deze keer weer was mislukt. De inter landcarrière van Van Dijk was dan straks in de geschiedenis van Oranje definitief een voetnoot geworden. Captain van het Nederlands elftal, maar nooit op een eind- toernooi actief. Althans: nooit op een WK in elk geval, want grote kans dat de eerstvolgende keer, in 2026, voor hem een brug te ver wordt. Van Dijk is dan 35 jaar en speler met in het verleden een kniepro bleem. Nu was dus hét moment. In die stille Kuip, waarin je elk woord uit zijn mond tot op de Van Brie- nenoordbrug hoorde. Vorig jaar slingerde de KNVB eens een fijn filmpje de wereld in. Het was een compilatievideo van een coachende Van Dijk tij dens een interland in een leeg stadion. Zijn diepe baritonstem galmde toen door de Johan Cruijff Arena tegen Polen. 'Boys, gelijk schakelen boys.' 'Doe maar. Speel hem in Steven.' 'Kom naar binnen Frenk'. 'Ja!' als sein van drukzetten. De commando's toen waren de commando's nu. 'Steven' als Ste ven Bergwijn. 'Frenk' als Frenkie de Jong. Van Dijk coachte ze, alsof hij in de Kuip een militaire operatie in onherbergzaam ge bied leidde. Korte commando's. Duidelijke richtlijnen. Staccato stijl. ,,Zelfs zonder het uit te spre ken, zie je zijn winnaarsmentali teit in elke ader van zijn lijf'', zei Pepijn Lijnders eens over het charisma van de man die hij als assistent-trainer elke dag mee maakt bij Liverpool. Maar: In Montenegro had Van Dijk dat natuurlijke overwicht zaterdag te weinig. ,,Ik moet be ter'', zei hij daarom ook zelf na de zeperd in Podgorica. Wat Oranje gisteren nodig had waren taakbewuste spelers. Een taakbewust elftal. En ook een grote baas die dat nu 90 minuten lang overtuigend bewaakte vanaf zijn centrale positie achterin. GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 absurde setting Steven Bergwijn haalt uit voor de bevrijdende 1-0. Later geeft hij ook de assist bij de 2-0 van Memphis Depay. FOTO PIM RAS Gisteren Nederland - Noorwegen 2-0 Montenegro - Turkije 1-2 Gibraltar - Letland 1-3 gesp. w pt (v-t) 1 Nederland 10 7 2 1 23 (33-8) 2 Turkije 10 6 3 1 21 (27-16) 3 Noorwegen 10 5 3 2 18 (15-8) 4 Montenegro 10 3 3 4 12 (14-15) 5 Letland 10 2 3 5 9 (11-14) 6 Gibraltar 10 0 0 10 0 (4-43) Hartslag 180. Maar plaatsing voor het WK is een feit. En het meest blij en opgelucht was de aanvoerder van Oranje, die op zijn 30ste nog altijd wacht op zijn debuut op een eindtoer- nooi. Virgil van Dijk moest nu laten zien wat hij als leider waard was. Dat is gelukt. Virgil van Dijk in een fel duel met Morten Thorsby foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23