Een trillende hand als bevestiging van haar laatste wil 21 Waarvan akte evrouw De V. is een alleenstaande, levenslustige dame met een uitge breid sociaal netwerk, een zorgzame dochter en kleinkinderen waar ze helemaal verliefd op is. Aan haar actieve leven komt een einde als ze onverwacht wordt getroffen door een zware hersenbloeding. Van het ene op het andere moment kan ze niets meer. Niet bewegen, niet praten, niet communice ren. Omdat ze niet meer zelfstandig kan wonen, verhuist ze naar een verpleeghuis. Daar tref ik haar in haar rolstoel. Ze zit onbe weeglijk en lijkt me niet eens op te merken. ,,Mamma, hier is de notaris'', zegt haar dochter, die is meegekomen. ,,Hij is hier om te praten over de kleinkinderen. Je weet wel, waar we het laatst over hebben gehad.'' Als ze het woord 'kleinkinderen' hoort, gebeurt er iets met mevrouw De V. Haar ogen lichten op, haar hand begint te trillen. ,,Mijn moeder kan niet communiceren, maar met haar ver stand is niets mis'', heeft haar dochter verteld. ,,Ze ziet, hoort, merkt en weet alles.'' De dochter heeft me gevraagd of ik kan helpen een oude wens van haar moeder te vervullen. Mevrouw De V., die niet onbe middeld is, wilde altijd dat haar vier kleinkinderen na haar overlijden een deel van haar nalatenschap zouden krijgen. Daarmee zou ze niet alleen haar liefde voor haar kleinkinderen uit drukken, maar ook het erf deel van haar dochter ver kleinen, waardoor die minder erfbelasting zou moeten betalen. Maar voor ze dat voornemen kon uit voeren, kreeg ze het her seninfarct. 'Ze kan niet meer com municeren, maar met haar verstand is niets mis' Aan mij de taak om te beoordelen of mevrouw De V. in haar huidige toe stand geestelijk in staat is om een testament op te stellen. Om mij een goed oordeel te kunnen vor men, heb ik een collega meegenomen die meekijkt en heb ik telefonisch overlegd met haar arts. Die bevestigt het oordeel van de dochter: mevrouw De V. is volledig bij haar verstand. De dochter stuur ik weg, een testament opstel len is een privézaak. Ik leg mevrouw De V. mijn vragen en conclusies voor en zij reageert met haar trillende hand. Het kost tijd en moeite en soms moet ik een vraag herhalen of interpreteer ik een antwoord verkeerd, maar uiteindelijk heb ik haar wensen op papier. Als ik mijn notities voorlees, bevestigt haar tril lende hand dat het zo goed is. Ook mijn collega komt tot die conclusie: zo wil ze het. Als het ont- werptestament klaar is, reis ik weer naar het ver pleeghuis en lees het voor. Haar hand trilt ter bevestiging: zo is het goed. Ondertekenen kan ze het testament niet, maar daarin voorziet de wet. In voorkomende gevallen mag ik voor haar tekenen. Ik doe het met plezier, in de wetenschap dat ik heb kunnen helpen haar langgekoesterde wens te vervullen. overschrijden. Dat werkt als volgt: stel dat je in een elektronicawinkel kunt kiezen uit drie verschillende laptops. De eerste is de goedkoopste en kan niet alles wat je nodig hebt. De tweede is duurder, maar voldoet aan alle eisen. Dan is er nog een derde computer, boven je budget, maar met een grotere accu of harde schijf. ,,Omdat je dan al zo'n groot bedrag uitgeeft, is het stapje naar die derde, nog duurdere computer klein en verleidelijk, ook als je die toevoegingen eigenlijk helemaal niet nodig hebt. Een briefje in je zak helpt je dan om niet te bezwij ken.'' 6 Spreid je aankopen Op zoek naar cadeautjes voor sinterklaas en kerst? Eigenlijk had je dan al veel eerder moeten beginnen. Speelgoed en andere cadeautjes zijn in januari vaak in de aanbieding. ,,Door het hele jaar door kleinere en grotere cadeaus aan te schaffen, spreid je bovendien de kosten'', zegt Faber-Versluis. Kijk daarbij vooral in fysieke winkels, adviseert zij. ,,Als je online kleinere cadeautjes koopt bij verschillende webwinkels, ben je vaak een flink bedrag kwijt aan ver zendkosten.'' Zelfs bij de grotere webshops is winkelen niet 'drempelloos', maar is een bestelling van 20 euro of meer nodig om het product gratis te laten bezorgen. ,,Dan ben je eerder geneigd om meer te kopen om boven die drempel uit te komen.'' deal is'', zegt Faber-Versluis. ,,Alle bedrijven roepen 'wij hebben fantastische deals', maar lang niet alle bedrijven hebben ze daadwerkelijk.'' In de maanden voor de uitverkoop verhogen winkeliers weleens de prijzen, zodat de korting groter lijkt dan die werkelijk is. Door de prijzen te volgen, prik je daar doorheen. Vooral bij elektronica gebeuren aan het eind van het jaar soms rare din gen met de prijs, zegt ook Ebbekink. „Retailers willen dan flink verko pen. In de maanden daarvoor hogen ze soms de prijs op, zodat ze tijdens Black Friday of in december acties kunnen houden.'' Het bijhouden van de prijzen kun je bijvoorbeeld doen op Pricewatch van Tweakers of kieskeurig.nl. Op deze sites kun je de prijzen van pro ducten vergelijken en in de gaten houden. Ook kun je een prijsalert instellen, waarbij je een seintje krijgt als de prijs daalt. 4... maar laat je niet .verleiden Op reclamefolder.nl kun je vrijwel alle folders digitaal doorbladeren en aanbiedingen van bijvoorbeeld lui ers of stofzuigers met elkaar vergelij ken. Handig, maar ook verleidelijk. Want door folders of nieuwsbrieven te scannen op goede deals, word je steeds opnieuw in de verleiding gebracht, waarschuwt Faber-Ver- sluis. ,,Daar word je steeds hebberi ger van en dan schiet je het doel - 'Een briefje in je zak helpt je dan om niet te bezwijken voor die net iets duurdere computer' besparen - juist voorbij.'' Lijstjes samenstellen helpt om alleen die producten in de gaten te houden die je daadwerkelijk wilt kopen. ,,Als je met korting iets koopt dat je niet echt nodig hebt, ben je altijd meer geld kwijt dan noodzakelijk'', zegt ook Ebbekink. ,,Vraag jezelf daarom eerst af: heb ik het écht nodig? Is de vorige kapot of wordt mijn leven echt leuker van dit product? Koop dus bijvoorbeeld alleen die robotstofzuiger als je huis daarvoor geschikt is en je een enorme hekel hebt aan stofzuigen.'' 5 Houd je aan je budget Bedenk vooraf hoeveel geld je ergens aan uit wil geven en houd je daaraan. „Schrijf het desnoods op een briefje en stop dat in je zak'', zegt Ebbekink. ,,Die fysieke herin nering maakt het makkelijker om verleiding in de winkel te weer staan.'' Het helpt je ook om je te wape nen tegen prijspsychologie. In win kels wordt vaak gebruikgemaakt van het 'decoy effect', waarbij je al snel geneigd bent om je budget te GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. - MAUD EBBEKINK c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21