O 'Economisch voordeel evident' 16 Hij zette al zijn politieke kapitaal in om tijdens zijn premierschap grote bedrijven voor het land te behouden. Maar Mark Rutte moet concluderen: weg zijn Shell en Unilever. En met hen allure en bijna een miljard aan belastinginkomsten. Kort VERHUIZING SHELL CBS: Economie terug op niveau voor corona De economie is in het derde kwartaal met 1,9 procent gegroeid. Daarmee is de econo mie voor het eerst weer groter dan voor de pandemie, meldt het CBS. De groei, die ster ker was dan economen hadden voorzien, werd vooral veroorzaakt door meer uitgaven door huishoudens. Nederlanders gaven meer geld uit aan zaken als horeca, kapper, recreatie en cultuur, sectoren waar ze eerder geen gebruik van konden maken. Ook werd weer meer aan kleding besteed, nu bezoek weer makkelijker was. In totaal werd in september 4,6 procent meer uitge geven dan in dezelfde maand een jaar eerder. Ook aan verzekeringen en telefoon- en in ternetabonnementen besteedden de Neder landse huishoudens meer. Die sector is goed voor ruim de helft van alle consumptie in ei gen land. In totaal gingen de uitgaven aan diensten met 6,6 procent omhoog. Ook de overheid gaf meer uit, onder meer aan coronatesten en het vaccineren door de GGD. Investeringen namen juist af en ook moet nog blijken of de voorsprong op onder meer de VS en andere Europese landen blijft, nu Nederland weer meer coronamaat regelen neemt. De afgelopen periode pres teerde de Nederlandse economie in vergelij king met andere landen sterk. Hoofdeco- noom van het CBS Peter Hein van Mulligen vindt het nog te vroeg om daar iets over te zeggen. ,,Het is nog onduidelijk hoe sectoren geraakt worden en of er mogelijk nog steun komt voor bedrijven. Dat heeft allemaal in vloed." BOEING DOET GOEDE ZAKEN Indiase maatschappij bestelt 72 737 MAX-toestellen De Indiase luchtvaartmaatschappij Akasa Air heeft een bestelling geplaatst bij Boeing voor 72 vliegtuigen van het type 737 MAX. Daarmee is op basis van catalogusprijzen een bedrag gemoeid van bijna 9 miljard dol lar, omgerekend bijna 8 miljard euro. Door gaans worden wel flinke kortingen gegeven bij grote orders. De Indiase luchtvaartauto riteiten hebben in augustus weer groen licht gegeven voor het gebruik van de 737 MAX. Het toestel moest lange tijd wereldwijd aan de grond blijven staan na twee dodelijke on gelukken in korte tijd, maar inmiddels mag de 737 MAX bijna weer overal het luchtruim kiezen na aanpassingen aan het vliegtuig door Boeing. De order van de Indiase bud getvlieger werd aangekondigd op de lucht vaartshow van Dubai. Boeing verhoogt van wege de orders de productie van de 737 MAX. De Amerikaanse vliegtuigbouwer laat begin volgend jaar maandelijks 31 stuks van de band rollen, tegenover 19 nu. Prosus Alfen Philips Ahold Het was een 'slecht- nieuws-telefoontje' dat demissionair pre mier Mark Rutte nooit hoopte te krij gen. Maar het kwam, zondagmid dag. Shell-topman Ben van Beur den aan de lijn, die zei dat het be drijf het hoofdkantoor naar Lon den 'wil' verhuizen. De aandeel houders beslissen, maar de bood schap was duidelijk: exit Shell. Daarmee verliest Nederland de allure van het 114 jaar oude Royal Dutch Shell dat straks dan alleen nog maar Brits is. En dat alles komt nota bene een jaar nadat ook Uni lever al naar het Verenigd Konink rijk was verhuisd.Tijdens het pre mierschap van een liberaal nog wel, een VVD'er, die tot het uiter ste had geprobeerd om de grote bedrijven voor ons land te houden. Een kras op zijn blazoen, kortom, dat Rutte als premier de verhui zingen van ooit Neerlands trots moet aanschouwen. Het was Rutte altijd een gruwel dat Nederland 'een soort België' zou worden. Ofwel: een prima economie, maar door het belas tingklimaat niet het thuis van multinationals. En dus liet hij zien heel ver te willen gaan om grote bedrijven aan zich te binden. Maar het plan om de dividendbelasting af te schaffen om de veelal buiten landse aandeelhouders van Shell en Unilever gunstig te stemmen ontaardde in een politieke soap: coalitiepartners D66 en Christen Unie verdedigden het voornemen niet. Rutte stond alleen en staakte het plan ter elfder ure toen Unile- Met Shell aan je zijde kom je overal in de wereld toch binnen als een grote meneer ver-topman Paul Polman per sms liet weten dat het niet meer hoefde: Unilever vertrok alsnog naar Londen. Toch was het zo vreemd niet dat Rutte het afschaffen van de divi dendbelasting - goed voor 2 mil jard euro aan jaarlijks inkomen voor de staatskas - had bepleit. Vorig jaar liet Shell-topman Ben van Beurden in Het Financieele Dagblad nog weten dat Shell het hoofdkantoor in Den Haag had ge vestigd, omdat in 2004 was be loofd dat de dividendbelasting zou worden afgeschaft. Maar die be lofte werd dus nooit ingelost. Uitstraling Rutte moet het idee hebben dat zijn beste vrienden zijn feestje nu verlaten hebben, zegt een inge wijde. ,,Met Shell en Unilever aan je zijde kom je overal in de wereld toch binnen als een grote meneer. Het is allure, het is uitstraling." Nog altijd verdienen 8500 men sen in Nederland hun brood bij Shell. En het bedrijf dat in linkse kringen vooral bekend staat als Grote Vervuiler investeert nog steeds miljarden in de ontwikke ling van schone energie. Dat zo'n bedrijf vertrekt is volgens VNO- NCW een enorme aderlating. De werkgeversorganisatie meent dat Nederland als vestigingsland een deuk heeft opgelopen. Onder de grote bedrijven wordt van 'vijandigheid' richting hen ge sproken. De dividendbelasting is één aspect, maar dat GroenLinks nu nog met een wet wil komen die vertrekkende bedrijven een 'ver- huisboete' zou opleggen, is teke nend. In dat plan - waarvoor overigens nog geen steun lijkt in de Tweede Kamer - moet een bedrijf dat ver huist naar een land zonder divi dendbelasting alsnog betalen wat Nederland gaat mislopen. Een 'trap na' schamperden tegenstan- WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 GO UITGAVEN HUISHOUDENS FLINK OMHOOG Uitgerekend Rutte zwaait Neerlands trots uit Techinvesteerder denkt meer te gaan verdienen aan aandelen in Chinese tech- reus Tencent. 2,1% Bedrijf profiteert van grote vraag naar laadpalen. Nog steeds in problemen door perikelen rond apparaten slaapapneu. Winst van maan dag is dag later verdampt. Meer economie: AD.nl/economie o Tobias den Hartog Den Haag - Haagse ingewijde Directeur Rients Abma van Eume- dion behartigt de belangen van insti tutionele beleggers en gaat met zijn le den in gesprek met Shell. Hij wil niet vooruitlopen op de beslissing van be leggers, maar ziet ook dat het econo mische voordeel van een verhuizing van Shell voor aandeel houders 'evident' is. ,,Het is te vroeg om al te zeggen dat het doorgaat, maar als de vragen aan de top goed worden beantwoord, zal dat positief doorwerken in het stemgedrag.'' Belangrijkste vragen zijn volgens Abma wat verhuizing bete kent voor het hoger beroep in de rechts zaak tegen Milieude fensie en welke in vloed het vertrek van het hoofdkan toor heeft op het na- tionaal erfgoed en de cultuur van Shell. ,,Shell stelt dat ze blijven investeren in Nederland, maar dat moet wel goed wor den vastgelegd'', zegt Abma. Hij ver wacht niet dat meer multinationals de komende jaren uit Nederland zullen verdwijnen. Wel maakt hij zich zor gen over het beleg gingsklimaat: ,,Dat is ongunstig.'' H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16