Het jong vliegt uit m 15 MARJAN BERK om je ook?'' Natuurlijk IK kom ik ook. Mijn jongste I kleinzoon, die ik nog ge boren heb zien worden, begint zijn volwassen leven in een eigen huis! Hij heeft na een poosje intens zoe ken een leuk flatje gehuurd. Na tuurlijk komen we dan! Vrienden en familie zijn welkom bij de inwij ding van zijn grondig opgeknapte flatje. „Jullie mogen blijven eten!'' Ik hoor bij de laatste gasten, de hele dag heeft hij mensen ontvan gen voor de vrolijke housewar- ming. Zijn vader en ik - zijn oma - zijn bevoorrecht! In de kelder van zijn ouderlijk huis vindt hij een fri- teuse en de dichtstbijzijnde, na grondig onderzoek goedgekeurde snackbar, voorziet in frites, kroket ten, kaassoufflés en een enkele fri- kandel. We drinken thee en water, drank is niet aan de orde. Ik heb een cadeau bij me. Hij is aan de beurt om een stukje erfdeel te krijgen, de zilveren theepot, die ik tijdens een vakantie in Bretagne met de hele familie in een oud spul- lenwinkeltje heb gekocht voor mijn verjaardag. Ik ben al een tijd bezig alles wat leuk is voor de kinderen en kleinkinderen weg te geven, zo dat het in de familie blijft. Ik kijk naar mijn jongste klein zoon, die mij een keer na een nood zakelijke verhuizing - waarbij ik tij delijk in het huis ging wonen waar hij met zijn vader, mijn zoon, en zijn zusje woonde - op een buiten gewoon hartelijke manier verwel komde. Ik was toen nogal verdrietig en hij sleepte mij mee op een wan deling, waarbij hij mij de hele buurt rondsjouwde en op alles wees, zo dat ik mij maar vlug thuis zou voe len. Ik heb in de periode dat ik bij ze woonde nogal eens het ontbijtbuf fet beheerd. Mijn kleinzoon was een groot liefhebber van wentel teefjes, ik geloof dat een deel van zijn voorspoedige groei is bevor derd door mijn wentelteefjes! Ik ben ook samen met hem naar Ber lijn geweest, waar we alle high lights van die heerlijke stad samen hebben bezocht. Hij was in die ja ren nog vrij klein van stuk. Ik had hem een mooi nieuw overhemd be loofd, maar in de mannenafdeling van het enorme Kaufhaus waren de hemden te groot. Dan maar naar de jongensafdeling, waar we iets von den wat naar zijn zin was. Nu is hij groot gegroeid, een ste vige gespierde bink, en zit hij op karate. Op weg naar zijn tweede dan. En nog iets wat we samen delen, is onze hete liefde voor Ajax! TERUG IN DE STORM Tijdens de zoveelste Vandaag vanaf de spoedeisende coronagolf bericht verslaggever Jurriaan hulp, waar binnen een uur vier Nolles over de zorg, het werk en de drukte in coronapatiënten binnenkomen. het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. vangen ze vandaag vier nieuwe coronapatiënten op. Ook dokter Van den Heijkant ziet een nieuwe patiënt. Dubbel gevac cineerd, zoals ze de laatste we ken steeds meer gevaccineerde 70-plussers zien. De man laat weten dat hij niet meer naar de ic wil, mocht het zo ver komen. Het boostervaccin mag snel ko men, vinden ze hier. De SEH in Eindhoven bestaat uit achttien kamers met rode deuren. In het midden zitten de verpleegkundigen en dokters achter een glazen wand. Aan het hoofd zitten arts Donna van den Bersselaar en verpleegkun dige Lida achter dubbele com puterschermen. Ze houden hier de regie, bepalen welke patiënt naar binnen mag: diegenen die er het slechtst aan toe zijn, gaan voor. ,,Hoeveel bedden hebben we nog?'' vraagt de dokter. Met die vraag doelt ze op het aantal vrije verpleegbedden in het hele zie kenhuis. ,,Acht'', is het ant woord. ,,En de Covid-afdeling wordt uitgebreid. We krijgen er zes bedden voor coronapatiënten bij. Genoeg, hoop ik'', zegt Lida. De doorstroom voor vanavond komt waarschijnlijk wel goed. Alle mensen worden hier geholpen in de behandelka mers. Soms moeten De slapende vrouw met een blauw oog, de man met een ka potte knie en bloedlip, de vrouw die zo bleek ziet als de lakens van het bed waar ze in ligt, de vier weken oude baby met hoge koorts, de patiënte in rode trui wiens gebroken pols zo ongeveer naast haar arm hangt. De vier nieuwe co ronapatiënten. Druppel Ook voor Covid-19 was het druk, maar het virus was wel de druppel. En nu de pandemie aanhoudt en het personeel op zijn tandvlees loopt, blijkt het allemaal wel een prijs te heb ben, zegt Van den Heijkant: ,,Soms vertrek je hier 's avonds en dan is er geen enkel bed meer vrij. En dan kom je de vol gende dag terug en hebben ze tien nieuwe plekken geregeld. Dan weet je dat er mensen zijn afgebeld voor een operatie. Dan is onze logistiek ge red, maar tien mensen zitten in spanning thuis.'' Tijd er lang bij stil te staan, heb ben de verpleeg kundigen niet. Te lefoons gaan af, de wachtkamer vult zich en patiënten wachten. Soms vertrekje en is er geen enkel bed meer vrij Teun van den Heijkant, arts op de spoedeisende hulp (SEH) haalt de rin kelende telefoon uit zijn witte doktersjas. Hij luis tert naar de aankondiging van een gereanimeerde patiënt die nu met een ambulance naar het ziekenhuis komt. ,,We gaan er naartoe'', zegt hij. Daar ligt ze, roerloos, in een van de twee shockrooms van de spoedeisende hulp. Het boven lijf ontbloot, een beademings buis in haar luchtpijp, groen gele draden aan haar lichaam. Een verpleegkundige veegt met een doekje wat bloed weg, na dat ze heeft geprikt voor een in fuus. Straks worden een hart- filmpje en echo gemaakt. ,,We willen weten wat de oorzaak is'', zegt Van den Heijkant. Het is rond het middaguur op maandag, vaak de drukste dag van de week. Hoe zo'n dag er te genwoordig uitziet? ,,Dat je twee reanimaties tegelijk hebt, een paar slechte coronapatiën ten, een aantal ongevallen, en dat er dan geen doorstroom is. En dat in de hal ambulanceper soneel met nieuwe patiënten op je staat te wachten.'' De Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen zei vorige week dat Nederlandse afdelingen 'volstrekt overbelast' raken. In Eindhoven hebben ze allemaal voorbeelden. Ze brach- ten hier patiënten vanuit Doe- tinchem en Zeeland, omdat ze in hun eigen ziekenhuis geen plekje konden vinden. Van den Heijkant: ,,Ik moest een patiënt naar de ic brengen met een ontstoken alvleesklier, maar we hadden geen plek. Dan bel je naar ziekenhuizen in de regio, maar die konden ook niet helpen. Dan ligt die patiënt urenlang bij ons.'' Een vlotte doorstroming is op de SEH van levensbelang. Ei genlijk moeten er altijd vol doende bedden zijn om patiën ten naar door te sturen, maar het evenwicht is wankel. Afge lopen week stelde het Catharina Ziekenhuis drie keer een opna mestop in vanwege drukte op de SEH: ambulances werd ge vraagd om uit te wijken naar een ander ziekenhuis. ,,Het gaat zó in tegen alles waar ik voor sta. In dit land krijgen mensen in nood altijd hulp. Ik denk nu weleens dat het niet zo zal zijn.'' Snoeren Een man in een blauwwitte badjas komt aangereden op een brancard. Hij hijgt. Overeind komen lukt niet. Het kost te veel energie en hij heeft te wei nig lucht. Hij heeft corona. ,,Ik kan nog geen 5 meter lopen'', zegt hij. Er gaan snoeren aan zijn lijf, van zijn longen worden foto's gemaakt. Er wordt bloed geprikt. Het coronaprotocol. Het virus is in alle hevigheid te rug op de SEH, al verdween het nooit helemaal. Binnen een uur GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Op de spoedeisende hulp is het virus helemaal terug ze wachten, maar de - Teun van den hulp komt. Heijkant, arts Artsen tijdens een over dracht op de afdeling spoed eisende hulp. FOTO KOEN VERHEIJDEN Jurriaan Nolles Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15