c Isabel kreeg diagnose huidkanker na zonnebankbezoek 13 Jaarlijks overlijden in Nederland ongeveer achthonderd mensen aan een melanoom. Isabel Plessius kreeg die meest agressieve vorm van huidkanker. Ze hoopt dat de sportscholen vandaag gehoor geven aan de oproep zonnebanken de deur uit te doen. Een wetenschappelijk comité van de Euro pese Commissie con cludeerde in 2016 dat 'de enige veilige ma nier om zonneban ken te gebruiken, is ze helemaal niet te gebruiken'. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) noemde zonnebanken in 2009 'onomstotelijk bewezen kan kerverwekkend'. Analyse van wetenschappelijke onderzoeken uit 2014 toont aan dat mensen die ooit onder de zonnebank kropen statistisch gezien 16 procent meer kans hebben op een ernstige vorm van huidkanker. Bij mensen die dat meer dan tien keer deden, is de kans op een melanoom 34 procent hoger. De nu 26-jarige Isabel Plessius uit Zaltbommel, die tot vijf jaar geleden regelmatig onder de zonnebank ging, herinnert het zich nog precies. Tij dens een van haar bezoekjes ziet ze een vreemd plekje op haar schouder. ,,Ik kwam onder de zonnebank van daan en voelde iets wat leek op een bloedblaartje.'' Omdat het op haar schouder zit, kan ze het zelf niet zo goed zien. ,,Zie jij iets zitten, vroeg ik aan het meisje achter de balie. Ze zei: 'Ik zou me er niet druk om maken. Dat trekt wel weg'.'' Naar de dokter Haar toenmalige schoonmoeder denkt daar anders over. ,,Zij vond het er echt vreemd uitzien en spoorde me aan om naar de dokter te gaan. Ze bleef maar appen of ik al naar de huisarts was geweest.'' Ook een beetje om van het gezeur af te zijn, maakt Isabel een afspraak bij de huis arts. ,,Die zei: ik vind het niet heel erg zorgelijk. Wat wil je dat ik doe? Toen heb ik gezegd: haal het maar weg. De huisarts vroeg me nog: wil je dat ik het opstuur? Doe maar, heb ik toen gezegd.'' Haar drukke leven - 'feesten en studeren' - gaat door. Tot in een vrij uurtje de huisarts terugbelt. ,,Hij zei: je moet met spoed hierheen komen. Ik dacht, dan kom ik daar en zegt hij: 'je moet wel even oppassen'.'' Maar haar huisarts valt meteen met de deur in huis: ,,Ik heb het allerergste nieuws dat ik je kan geven. Het is een Minister sneller naar Groningen Krijgsheer Haftar wil Libië leiden '136 mensen uit Afghanistan halen' Ontstaan van huidkanker melanoom.'' Dat ene kleine blaartje dat 'wel zou wegtrekken', blijkt de meest agressieve en dodelijke vorm van huidkanker. ,,Mijn vriend - die erbij was - helemaal in tranen. En toen ik thuis kwam, moest mama ook heel hard huilen. De huisarts zei let terlijk: je bent nu huidkankerpatiënt, maar ik checkte volledig uit. Het ging aan mij voorbij.'' Isabel ondersteunt persoonlijk het bannen van de zonnebank uit de sportscholen. „Sportscholen gooi alle zonnebanken eruit. Het is zooooo 2001.'' Volgens Isabel hangt er om de zonnebank ten onrechte een zweem van gezondheid. ,,Het wordt vaak ge koppeld aan vitamine D opdoen en een schoonheidsideaal. Zo was dat voor mij ook. Ik koppelde huidkanker ook aan iets voor oudere mensen. Waarmee ik echt niet wil zeggen dat het dan niet erg is. Maar dat was mijn Ik zou me er niet druk om maken, zei het meisje achter de balie van de sportschool. Dat trekt wel weg beleving van melanomen.'' Pas nadat bij nog meer naasten de tranen over hun wangen rollen, dringt het nieuws langzaam tot de dan 21-jarige Bommelse door. De huisarts heeft geen idee hoe diep de kanker is ge worteld en of het is uitgezaaid. ,,Die onzekerheid gun ik niemand. Men taal ga je helemaal kapot.'' Slap beleid Volgens Isabel, die er geen geheim van maakt dat ze hogerop wil in de politiek - ze zit nu voor de VVD in de gemeenteraad - is het huidige beleid ten opzichte van de zonnebank 'veel te slapjes'. Huidkanker wordt ten on rechte gebagatelliseerd, vindt zij. „Mensen zeggen: 'je snijdt het toch weg'. Maar dat is één van de grootste misvattingen ooit. Deze kanker is juist een sluipmoordenaar. Het kan ook in no-time afgelopen zijn. Ik ben me er heel erg bewust van hoeveel geluk ik heb gehad.'' Isabel kan het nu, vijf jaar na dato, nog navertellen. Bij haar is de plek rondom de me- lanoom verwijderd en bij één oksel een aantal lymfeklieren. ,,Toen bleek ik gelukkig helemaal schoon.'' Van de patiënten bij wie een me- lanoom in het laatste stadium wordt ontdekt, kon lange tijd slechts één op de vijf het navertellen. Maar nieuwe vormen van therapie bieden hoop: nu overleeft de helft dat stadium. Sinds haar diagnose wordt Isabel 'meer verdrietig dan boos' als ze hoort dat mensen onder de zonne bank blijven gaan. ,,Dat voelt bijna als een middelvinger naar mij. Die peri ode waar ik doorheen ben gegaan, gun ik niemand.'' GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 'Mentaal ga je helemaal kapot' Marcia Nieuwenhuis Zaltbommel GARRELSWEER Minister Stef Blok (Economi sche Zaken) gaat versneld naar Groningen na de laatste aardbeving. Hij was van plan volgende week naar de noor delijke provincie te gaan maar haalt dat bezoek naar voren, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Het dorp Garrelsweer werd in de nacht van maan dag op dinsdag getroffen door een beving met een kracht van 3.2. Het was een van de zwaarste bevingen in het afgelopen decennium. De komende jaren blijft het ge bied nog last hebben van be vingen. De onzekerheid blijft, zo erkende Blok tegenover de Tweede Kamer. BENGHAZI De Libische krijgsheer Khalifa Haftar heeft zich gemeld als kandidaat voor de presi dentsverkiezingen die vol gende maand in zijn land wor den gehouden. Hij neemt het in ieder geval op tegen Saif al-Islam, een zoon van de tien jaar geleden gedode Libische dictator Muammar Kaddafi. Na een jarenlange burgeroor log is de situatie in het olie rijke land in Noord-Afrika enigszins gestabiliseerd. Na internationale bemiddeling sloten de twee belangrijkste strijdende partijen ruim een jaar geleden een permanente wapenstilstand. DEN HAAG Er moeten nog 136 Nederlan ders in Afghanistan worden opgehaald. 'Inzet is om hun overkomst de komende we ken te faciliteren', schrijft het demissionaire kabinet in een brief aan de Tweede Kamer. Er zijn nog meer Nederlan ders in het land, maar zij wil len volgens ministers Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) en Henk Kamp (Defensie) en staatssecretaris Ankie Broe- kers-Knol (Asiel) niet worden gerepatrieerd. Dat heeft vaak te maken met familieomstan digheden. Het land ging dicht na de machtsovername door de radicaal-islamitische tali ban. Kankercellen Normale cellen Wanneer de huid niet beschermd is beschadigt UV-straling de huidcellen Drie soorten huidkanker Melanoom Een moedervlek die Plaveiselkanker Basaalkanker dikker of groter wordt Rozerood, soms Glazig knobbeltje, soms van kleur verandert schilferig knobbeltje met een bloedvaatje bloedt of jeukt Plaveiselkanker en basaalkanker zijn het minst gevaarlijk, mits op tijd verwijderd. Een melanoom is veel gevaarlijker; deze kan snel uitzaaien. - Isabel Plessius D Isabel PlessiusV'ire ,,Deze kanker is een sluipmoordenaar FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13