vouchervandadg.ni BESTSELLERS: €30,00 v.a. €14, O ^8 €19, 11 c Nederlander Jerry de Vos bedenkt oplossing voor deel wereldwijd probleem Bekijk hier al onze Luxe verduisterende gordijnen met haken of ringen Apollo pantoffels in 4 kleuren voor dames en heren Luxe hotel handdoeken 100% katoen 3-stuks -56% 3 -73% -71% -41% €110,00 €29, €19,95 €149,95 €89, Unisex smartwatch Duracell batterijen 72-pack Aroma luchtbevochtiger 300 ml Waterontharder PRO nn Jerry de Vos (28) weet wel raad met de warboel aan plastic die de wereld overspoelt: een goedkope, handzame Plastic Scanner. Hij wint er een internationale James Dyson Award mee. Jerry de Vos schrok zich kapot op de Malediven. Niet van die hagel witte stranden, maar van dat ene eilandje waar al het vuilnis van het vakantieparadijs werd gedumpt. Het lag bomvol plastic, dat recht streeks de zee in dreef. ,,Zo con creet geconfronteerd worden met de schaduwkanten van onze le vensstijl, dat hakt erin. Hetzelfde had ik op Mauritius, waar ik ook als vrijwilliger bij Precious Plastic de lokale bevolking hielp met plastic recycling. Wat je daar ziet, is een onvoorstelbare zooi.'' Het grote probleem is dat mensen vaak niet de kennis hebben hoe ze verschillende soorten plastic moe ten herkennen. Ik dacht: kan ik dat met mijn technische achtergrond en kennis van elektronica niet wat simpeler maken?'' En dat kon. In zijn studentenka- 'I mertje knutselde hij voor zijn af studeeropdracht aan de TU Delft zijn Plastic Scanner in elkaar. Dat hij daarmee de James Dyson Sus- tainability Award 2021 won, komt ook door zijn begeleider. Die tipte hem dat de draagbare infrarood- scanner, die binnen een seconde de meest voorkomende soorten plastic identificeert, wel eens een kanshebber voor de internationale gerenommeerde ontwerpprijs zou kunnen zijn. Uit ruim tweedui zend inzendingen uit 28 landen werd Jerry's Plastic Scanner verko zen tot beste duurzame uitvinding van 2021. Het prototype van De Vos maakt indruk omdat wereldwijd slechts 14 procent van al het plastic wordt gerecycled, de rest wordt ver brand of gestort. Het ter plaatse herkennen van het juiste type plastic is geen sinecure. De Vos: „Afvalverwerker Suez in Rotter dam heeft een hele installatie, en zet daarnaast portable scanners in. Maar die kosten tussen de 30.000 40.000 euro per stuk. De mijne komt op 400 euro aan materiaal kosten.'' Dat maakt het apparaat van De Vos geschikt voor gebie den waar volgens de bedenker grote milieuwinst valt te behalen: in lagelonenlanden, waar afvalin zameling en -verwerking nog in de kinderschoenen staan. ,,Als er al plastic wordt gescheiden voor recycling, dan gaat het sorteren op het oog, met een flinke foutmarge tot gevolg. Dit apparaat herkent de meest voorkomende soorten plas tic eenvoudig, met een druk op de knop." De gewonnen prijs biedt volop kansen voor zijn Plastic Scanner, meent De Vos. „Dit genereert aan dacht voor het probleem, en ik kan nu mensen in huren die de elektronica en software gaan perfectione ren." Rijk hoeft hij er niet van te worden. Sterker: het is be dacht als een open source-project waarbij het ontwerp wordt weg gegeven zodat mensen met eigen onderdelen zelf hun scanner in elkaar kunnen sleutelen. Als een andere commerciële partij daar brood in ziet, vindt De Vos dat prima. ,,Mijn droom is dat de Plas tic Scanner over een jaar of vijf ge woon op Ali Express te koop is.'' KLANTEN GEVEN ONS EEN 8.5 DAGELIJKS NIEUWE AANBIEDINGEN I i4«JjUU ii GO WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 Plastic Scanner maakt 't verschil Anton Damen Delft G Jerry de Vos bedacht een scanner die soorten plastic snel kan on derscheiden: goed voor recycling en duurzaamheid. FOTO'S DAVID STEGENGA VERDUISTEREND C LU UJ lil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11