Op weg naar Nederland BELARUS-ROUTE VLUCHTELINGEN KREGEN BIJ DE GRENS TANGEN OM PRIKKELDRAAD DOOR TE KNIPPEN knippen. De Polen arresteerden ons dan weer, schreeuwden dat we naar de hel konden gaan en namen de simkaarten uit onze telefoons in be slag, zodat we niet meer konden communiceren of onze locatie kon den bepalen.'' Na tien dagen van honger, dorst, ontberingen en bloedende voeten lukt het de groep Polen binnen te ko men. Smokkelaars rijden hen daarna via Warschau naar de Duitse grens. Daar worden ze aangehouden. ,,Ik zal de woorden van de Duitse agent nooit vergeten: 'maak je geen zorgen, je bent veilig'. Het was een prachtig gevoel, het voelde alsofwe waren ontsnapt aan de hel.'' Mansor verblijft nu in een opvang- locatie voor asielzoekers in de Duitse stad München. Zijn oorspronkelijke doel was om naar Nederland te ko men. ,,Ik had gehoord dat Nederland een snelle procedure voor gezinsher eniging heeft. Mijn gezin is nog in Maleisië. En Nederland is een perfect land met vriendelijke mensen.'' Tien dagen lang zat Mutasem Mansor vast in het niemandsland tussen Polen en Belarus. ,,Ze zeiden dat het makkelijk zou zijn, maar het voelde als de hel." Het is na midder nacht als Mutasem Mansor en een groep andere vluchtelingen het prikkeldraad van de grens tussen Belarus en Polen naderen. Het af- scheidscomité bestaat uit een groep Belarussische grenswachters. ,,Ze ko men naar ons toe, slaan ons en pak ken een deel van onze kleding af, onze sigaretten, chocola, geld en de kens. 'Ga nu naar Polen', zeggen ze.'' Aan de andere kant van het nie mandsland wacht weer prikkeldraad en Poolse grenswachten. ,,Ze arreste ren ons en sturen ons terug naar de grens met Belarus. Daar nemen de Belarussische grenswachten ons weer mee naar een zogenaamde vei lige oversteek: een rivier.'' Mutasem Mansor (27) uit Jemen is een van de duizenden migranten en vluchtelingen die een speelbal is ge worden in het geopolitieke conflict tussen de Europese Unie aan de ene kant en Belarus en Rusland aan de andere kant. Al maandenlang nodigt de Belarussische dictator Loekasjen- ko onder meer Syriërs, Irakezen en Jemenieten uit naar zijn hoofdstad Minsk om ze daarna door te sturen naar de grenzen met Polen en Litou wen. De migranten en vluchtelingen zelf weten dat, ze zien het als een kans om op een relatief snelle en vei lige manier Europa te bereiken. Daar melden ze zich als asielzoeker. Mansor werkte als journalist en cameraman in Jemen. Hij vluchtte voor de zich al jaren voortslepende burgeroorlog in het land, waarbij journalisten doelwit zijn van de strij - dende partijen, en belandde met zijn gezin in Maleisië. ,,Daar hoorde ik van vrienden over de Belarus-route. Zij hadden die al genomen en waren de grens over gekomen. Ik vroeg of het veilig was, ze antwoorden dat het makkelijk was.'' Mansor en enkele vrienden betalen een reisbureau zo'n 900 euro de man en krijgen binnen tien dagen een officiële uitnodiging om naar Belarus te komen. ,,Daarna zijn we de vlucht naar Minsk gaan regelen en spullen gaan kopen voor de rest van de reis. Ik heb er veel geld voor moeten lenen.'' Na een paar dagen in een hotel in hoofdstad Minsk rijdt een chauffeur van de smokkelaars het groepje op 3 oktober naar de Poolse grens. Daar begint de ellende. ,,Het is tien dagen lang doorgegaan. We werden steeds heen en weer gestuurd door de grenswachten van Belarus en Polen. Die van Belarus gaven ons zelfs tan gen mee om het prikkeldraad door te WOENSDAG 17 NOVEMBER 2021 GO Vluchtelingen bij checkpoint Bruzgi- Kuznica. Belarus stuurt ze de grens met Polen over, waar grenswach ten met waterkanonnen de doortocht proberen te voorkomen. FOTO'S REUTERS, AFP 'aan de hel De Koninklijke Marechaus see stuitte bij controles aan de Duitse grens de af gelopen weken al op 56 personen die aangaven via Belarus naar Nederland te zijn gereisd. De marechaussee houdt er rekening mee dat dit aantal de komende tijd oploopt. Een van die migranten is Haider Rasho Kussan (28). Hij vertrok twee maanden geleden uit het Koerdische deel van Irak en was van plan via de 'klassieke' mi grantenroute over de Mid dellandse Zee naar Grieken land te reizen. ,,Maar in Istanboel zeiden smokke- laars dat het makkelijker was via Belarus te gaan.'' Twintig dagen later stond hij al in Nederland, waar hij nu ruim een maand in het azc in Budel verblijft. ,,Ik denk dat we net op tijd waren, na ons ging de grens daar pas echt dicht. In Belarus was het slecht, maar in Polen wer den we goed ontvangen'', vertelt hij buiten de poort van het opvangcentrum. De reis kostte hem duizenden euro's. ,,Mijn vader heeft de auto ervoor verkocht.'' Zijn ouders hopen op een beter leven voor hem in Neder land, waar al een deel van de familie woont. Cyril Rosman Minsk/München Mutasem Mansor kreeg een uitnodiging om naar Belarus te komen, slaagde er na tien barre dagen in de grens over te steken en zit nu in Duitsland. PRIVÉFOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10