'Politietop niet vrijuit bij zelfdoding agent' Agenten doen aangifte om vuurgevecht c OM: verdachte misbruikte en doodde Nicky Verstappen 8 Dat bleek gisteren tijdens een tus sentijdse zitting in de Amster damse rechtbank. Meerdere agen ten verklaren dat ze vanuit een rij dende auto gericht onder vuur wer den genomen met een kalasjnikov. Er waren agenten die volgens het OM in de loop van het vuurwapen keken, anderen zagen vuur uit het automatische wapen komen. Meerdere agenten deden aangifte wegens poging tot doodslag of be dreiging, maar de verdachten ont kennen dat ze gericht op hen heb ben geschoten. Wel geven ze toe kogels in de lucht te hebben afge vuurd. Opvallend is volgens hun advocaten dat er geen enkele kogel is aangetroffen in een politieauto. Dat wijst er volgens hen op dat er juist niet is gericht op de agenten. Volgens het Openbaar Ministerie is er geen enkele reden om aan de ver klaringen van de agenten te twijfe len. Er is ook nog volop onderzoek gaande naar wat er nu precies is ge beurd, aldus het OM. De overvallers sloegen op 19 mei toe bij het filiaal van Schöne Edel metaal aan de Amsterdamse Meeu wenlaan. Buiten het pand schoten overvallers met automatische wa pens in de lucht. Binnen werden medewerkers van het bedrijf vast gebonden. De overvallers gingen ervandoor met een buit van 14,5 miljoen euro, waarvan een deel nog zoek is. De politie maakte massaal jacht op de overvallers die in meerdere auto's naar het dorp Broek in Wa terland, boven Amsterdam, vlucht ten. Daar schoot de politie een 47-jarige overvaller dood en hield zes anderen aan. Vorige week zijn in België en Frankrijk nog twee verdachten op gepakt, een man en een vrouw. Ook een op aangeven van de Belgische justitie in Oost-Europa opgepakte verdachte wordt aan de Amster damse zaak gelinkt. Zelf blijft Brech erbij: hij ging fiet sen, in 1998, moest plassen, zag 'iets', ging kijken en stuitte uitein delijk op het lichaam van Nicky Verstappen, verscholen in een per ceel met sparren op de Brunssum- merheide. Maar is het nu logisch dat hij bij toeval precies terechtkwam op net die ene besloten plek? Of bleef Brech met dat verhaal 'dicht bij de waarheid, omdat 'goed liegen moeilijk is'? De aanklagers: ,,Als we de film omgekeerd afspelen, klom verdachte dan niet over het hek om te gaan kijken, maar ging hij juist weg van de plek waar hij Nicky zelf had neergelegd?" Ja, was gisteren in feite de con- Dat is een van de harde conclusies in een rapport van een onder zoekscommissie onder leiding van de Friese burgemeester Oebele Brouwer dat morgen verschijnt, zo melden verschillende bronnen aan deze krant. In het rapport staat ook dat de politie faalde in de begelei ding van de agent, die met psychi- clusie van een tot acht uur 's avonds durend relaas van het Openbaar Ministerie, waarin elk detail van de zaak Nicky Verstappen onder de loep werd genomen. Al is die zaak volgens het OM veel meer dan dat. Nicky was een zoon, een broertje, een vriendje ook, dat gemist wordt. Een jongetj e op de verkeerde tijd op de ver keerde plaats. En Brech was de 'verkeerde man', tegen wie giste ren twintig jaar cel werd geëist, omdat hij Nicky zou hebben ont voerd, misbruikt en gedood. Kluisverklaring Die verdenking kan Brech niet wegnemen, stelt het OM. Ook al gaf hij in dit hoger beroep meer openheid van zaken, vragen blij - ven open liggen. Illustratief is de 'kluisverklaring', die werd gemaild nadat er vaak om was gevraagd. Het blijkt een brief, van vóórdat Brech de kans had het dossier in te zien, apart gelegd zodat hem nooit ver weten kon worden zijn verhaal te sche problemen kampte. Undercoveragent Peter (zijn co denaam) moest zijn laatste grote rol spelen als buurman van drugs crimineel Joop M. De politie kocht het huis naast dat van M. in Zeven- bergschen Hoek en startte een operatie die meer dan een jaar duurde. Zelfs nadat M. werd gear resteerd, werd Peter gevraagd door te werken. Die raakte in gewetens nood toen de vrouw van de drugs crimineel, Debbie, avances maakte. Toen hij daarover in gesprek ging, voelde hij zich niet gesteund door zijn leiding. In april beroofde hij zichzelf van het leven. Het drama rond Peter staat niet op zichzelf. Radeloze undercover- agenten meldden zich daarvoor al bij deze krant om de noodklok te luiden. Ze schetsten een wereld van vriendjespolitiek, manipulatie en een afrekencultuur binnen het team Werken Onder Dekmantel, dat met undercoveroperaties jaagt op de grootste criminelen. Terwijl ze enorm riskant werk uitvoeren, voelden ze zich niet veilig bij hun bazen, aldus één van de bronnen. ,,Wie kritisch op de leiding is, wordt er snoeihard uitgewerkt." Gevaar Ook deze undercoveragenten klaagden over een gebrek aan des kundige begeleiding. ,,De leiding heeft te weinig verstand van het hebben afgestemd. Een 'troef kaart', zei Brech ooit, die hij eerder niet uitspeelde. Nu die wel op tafel kwam, bleek 80 procent van de tekst zwartgemaakt. Dat Brech niet alles vertelt - wat was nou dat 'iets' dat hij in 1998 zag? - past beter in een 'schuld -scenario, dan een onschuldscena- rio'. Net als de verdwijning naar Spanje, vlak voor zijn arrestatie, terwijl Brech in Frankrijk een be staan op zou bouwen; een vlucht. Maar wat het OM betreft kan Brech ook in hoger beroep zijn strafniet ontlopen. Op de binnen stebuiten gekeerde onderbroek van Nicky werd op 19 van 32 vlak ken van de stof dna van Brech aan getroffen. Het ligt niet voor de hand dat Nicky die zelf zo aantrok. ,,De onderbroek is zo genaaid dat het binnenstebuiten dragen het draagcomfort aanzienlijk vermin dert." Versleept En hoewel Brechs advocaat Gerald Roethof er steeds op hint dat die sporen bijvoorbeeld versleept zou den zijn, benadrukt het OM dat deskundigen dat onwaarschijnlijk noemen. En als Brech wel zou ver klaren Nicky te hebben betast en gepenetreerd - 'stel dat' - dan zou dat heel goed passen bij de gevon den sporen. Net zoals dat andere profiel van Brech, de man die de Brunssummerheide zo goed kent en ook nog eens een zedenverle den heeft. Dat zijn seksuele voor keur voor kinderen is gebleven, blijkt uit de kinderporno die op Brechs computer is aangetroffen. Het is nog altijd onduidelijk hoe Nicky precies stierf. Maar deskun digen sluiten niet uit dat dat door een misdrijfkomt. Nicky moet wel een onnatuurlijke dood zijn ge storven, zegt het OM, door toe doen van de man die hem ook mis bruikte. ,,Er laat zich geen scenario bedenken waar de doodslag daar helemaal van losstaat." specifieke werk dat wij doen en drukt toch haar eigen zin door, waardoor operaties gevaar lopen." Om de zelfdoding te onderzoe ken, schakelde de korpsleiding burgemeester Brouwer van de ge meente Achtkarspelen in. Naar verluidt heeft Brouwer verder ge keken dan de fatale operatie in Ze- venbergschen Hoek alleen en staan er meerdere stevige conclu sies in. Zodra het rapport openbaar is, komt de korpsleiding met een reactie. RAPPORT DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 GO In hoger beroep 20 jaar cel geëist tegen Brech Bij de achtervolging kwam een overvaller om. foto michel van bergen Dertig agenten van de Amster damse politie hebben aangifte gedaan tegen de mannen die afgelopen mei een waardetrans port hebben overvallen. Ze wer den ingerekend na een wilde achtervolging in Broek in Water land, waarbij over en weer zou zijn geschoten. Eén overvaller werd daarbij gedood. Raymond Boere Broek in Waterland Het OM eist in hoger beroep twintig jaar cel tegen Jos Brech voor het ontvoeren, misbruiken en doden van Nicky Verstappen en het bezit van kinderporno. Carla van der Wal Den Bosch De politietop liet steken vallen in het drama rond de underco veragent die tijdens zijn laatste operatie suïcide pleegde. On danks signalen van grote pro blemen op de geheime politie afdeling Werken Onder Dek mantel is er onvoldoende inge grepen. Gerald Roethof, de ad vocaat van Jos Brech. De nabestaanden van Nicky Verstappen, bijge staan door Royce de Vries, de zoon van de omge brachte Peter R. de Vries. FOTO'S ANP - Koen Voskuil Praten over zelfmoordgedach ten kan anoniem: Chat www.113.nl Bel 113 of bel gratis 0800-0113

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8