Zorgen om coronacijfers: 'Stijging is er totaal niet uit' 7 CORONA Weer 19.000 besmettingen Het kabinet nam vrijdagavond een risico toen het aankondigde met strengere regels voor ongevaccineerden te komen. Maar het dreigt te worden teruggefloten door de Tweede Kamer. Christenunie en Volt twijfelen nog. Zij moeten de doorslag geven. Alternatief plan Regeringspartner Christenunie komt met een alternatief plan. De partij is bang dat er een 'tweede ling dreigt' in de maatschappij. En dat een QR-code op het werk zou 'dwingen' tot een dagelijkse test. Daarom wil de partij liever dat iedereen (ook gevaccineerden) voortaan getest worden. Saillant is wél dat Christenunie momenteel met VVD, CDA, D66 aan de for matietafel zit. Een 'nee' op de ka- binetskoers kan daar de sfeer goed vergallen. PvdA en GroenLinks denken nog 'diep na', te beginnen met be raad in eigen kring vandaag tij dens fractievergaderingen. ,,Maar dat het kabinet al een wet aankon digt waar het OMT nog over moet adviseren, daar heb ik veel moeite mee'', zegt Lisa Westerveld van GroenLinks. Het kabinet moet nog flink aan de bak dus. Ze waren 'veel aan het bellen' met deskundigen gisteren, de Tweede Kamerleden die straks moeten beslissen over de coronaplannen van het kabinet. Peinzen, lezen, wikken, wegen. ,,Weet jij al wat de andere partijen doen?" vroeg een fractiemedewerker wat be schroomd. Want het is nogal wat, zeggen ze, wat het kabinet nu wil. Zoals het plan om het gebruik van QR-codes uit te breiden naar de werkvloer. Bedrijven moeten de vrijheid krijgen om ongevacci neerd personeel te vragen om een test als ze naar het werk komen. En nog iets meer omstreden: op den duur een zogeheten 2G-bena- dering mogelijk maken in de ho reca en op festivals. In dat laatste geval worden nog maar twee 'G's' - Genezen mensen en Gevacci neerden - ergens toegelaten. On gevaccineerden komen er niet in. Vandaag slaan die kabinetsplan nen neer in vijf wetsvoorstellen, waaronder ook de mogelijkheid om QR-codes mogelijk te maken in het hoger onderwijs. Van alle vijf zijn die over de coronatoe gangspas op de werkvloer en de 2G-benadering het meest om streden. Maar het is nodig, vindt het kabinet: ongevaccineerden zijn beter beschermd als ze thuis blijven. Daarnaast verspreiden ze het virus sneller dan gevaccineer- den of genezen burgers. Het alter natief volgens minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid: ,,Dat de tent weer dicht moet als het aantal besmettingen hoog blijft." Advies Maar al kondigde het kabinet de wetswijzigingen al aan, steun in de Tweede Kamer is er nog niet genoeg. Die zal niet direct beslis sen: vrijdag vergadert het OMT bijvoorbeeld nog over hoe effectief de 2G en 3G-koersen zijn. Daar over volgt dan nog advies. Als het gaat om het gebruik van QR-codes op het werk, lijkt een meerderheid in de Tweede Kamer nu tegen, leert een rondgang. Voor critici riekt het naar vaccinatie- drang, omdat mensen in theorie dan voor elke werkdag een test zouden moeten doen om naar hun werk te kunnen. Het kabinet probeerde de sug gestie al tegen te gaan dat dit een tweedeling in de samenleving zou veroorzaken. Zo merkte De Jonge op dat werknemers niet gedwon gen zouden kunnen worden - of loon zouden mislopen, zoals in Italië al praktijk is. ,,Je kunt beslui ten om überhaupt niet naar je werk te komen", aldus De Jonge. En premier Mark Rutte sugge reerde dat weigeraars misschien vaker thuis kunnen werken. ,,Daar zul je afspraken over moeten ma ken, maar dat zal allemaal moeten tussen werkgevers en werkne mers. Op zijn Nederlands, zodat er draagvlak is voor de aanpak." Maar of die zachte beloftes voldoende zijn? Nog neteliger is de 2G-discussie, dat is zowat een politiek mijnen veld. PVV, SP, PvdD, FvD, Denk, Groep Van Haga, JA21, SGP, BBB, BIJ 1 en Pieter Omtzigt zijn so wieso al tegen. VVD, D66 en CDA zijn voor. Maar PvdA, GroenLinks, Dat zei Kuipers tijdens een techni sche briefing over het coronavirus voor Kamerleden. De bestuurder van het Erasmus Medisch Centrum benadrukte dat de voorspelling was dat deze winter een piek van de zie kenhuisopnames zou worden be reikt van 1500. ,,Dat aantal zou pas in januari gehaald worden, bij een aantal opnames van 150 per dag. We zitten nu al op 250 patiënten per dag." Van hen zijn er honderd ge vaccineerd. Met de huidige hoge besmet- tingscijfers zijn 'stevige maatrege len' nodig om de zorg beheersbaar te houden, vindt RIVM-baas Jaap van Dissel. ,,Onze conclusie is dat de besmettingen met meer dan 25 procent omlaag moeten om het re productiegetal onder de 1 te krij gen." Dan worden er minder men sen besmet en krimpt de epidemie. Ofdaarvoor ook 2G moet worden ingezet, waarbij alleen mensen die genezen zijn van Covid-19 ofgevac- cineerd zijn naar een restaurant of bioscoop kunnen, wil Van Dissel niet zeggen. ,,Dat is een politieke keus." Wel gaat zijn Outbreak Ma nagement Team vrijdag 'delibere ren' over het nut van coronatoe gangsbewijzen. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar 2G. Ook het huidige systeem van 3G, waarbij ook geteste mensen welkom zijn, en 1G, waarbij iedereen - ongeacht vaccinatiestatus - eerst moet wor den getest, worden meegenomen. Ofeen toegangsbewijs nut heeft, staat of valt volgens Van Dissel ook met de mate waarin het systeem wordt nageleefd. Hij wees erop dat uit peilingen blijkt dat de QR-codes vaak niet of niet volledig worden gecontroleerd. ,,Als 50 procent niet wordt gecheckt, dan is dat een lek." Ic-baas Kuipers haalde studies uit Israël aan, waaruit bleek dat men sen na een periode van vier tot zes maanden na de volledige vaccinatie met Pfizer vaker besmet raakten met het coronavirus. ,,Hoe groter het interval na vaccinatie, hoe gro ter het risico dat men toch weer be smet raakt." Veertien dagen na het toedienen van een zogeheten boos ter 'ging het risico met een factor 10 naar beneden', zo bleek volgens Kuipers uit de studie. Het kabinet besloot de booster campagne al te versnellen. Bij 80-plussers vallen donderdag de eerste uitnodigingsbrieven op de mat, zegt het RIVM. GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Wéér registreerde het RIVM een groot aantal besmettin gen: 19.274 tussen zondag en maandagochtend. Het bracht het aantal van de laat ste week op 101.690. Voor het eerst kwam het weektotaal daarmee boven de 100.000 uit. Gemiddeld gaat het nu om ruim 14.000 positieve tests per dag, in de laatste zeven dagen. Dat gemiddelde stijgt al zo'n 1,5 maand. Het aantal mensen dat met co rona in het ziekenhuis ligt, is nu 1985, van wie 380 mensen op een intensivecareafdeling. Kabinet moet flink lobbyen als het '2G' wil Bezoekers van een café in Amsterdam. Het kabinet wil met strengere maatregelen komen, bovenop onder meer de vroege sluiting van de horeca. foto anp Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag DEN HAAG Voorzitter Ernst Kuipers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg ziet het aantal opgenomen co ronapatiënten oplopen. Er lig gen nu bijna tweeduizend men sen met corona in het zieken huis. ,,De stijging is er totaal niet uit. Ik durf niet te zeggen waar dit uitkomt." Jaap van Dissel tijdens de briefing gisteren. foto anp - Hanneke Keultjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7