5 Uit het boek: 'Soms wordt het me allemaal te veel, school, vrienden en dan praat ik met iemand. Als ik er be hoefte aan heb, maak ik een afspraak. Even je hart luchten, en dan ben ik weer voor een maand klaar. Af en toe praten met een professional vind ik heel normaal, zeker ook na wat er met mijn tante is gebeurd.' De afgelopen weken ontstond er enige beroe ring rond de vraag of de Nederlandse troonop volger ook met iemand van hetzelfde geslacht kan trouwen. De Breij blijkt daar deze zomer al met Amalia over gesproken te hebben. ,,Ik vond het raar om het anno 2021 niet te berde te brengen. Niet omdat ik iets ver moedde bij haar, of wat dan ook. Maar ik vind dat iedere jongen en ieder meisje de vrijheid moet voelen dat het bespreekbaar is. En ik merkte rond die leeftijd dat ik niet alleen op jongens viel. Dus vroeg ik aan haar: als dat bij jou zo zou zijn, zou dat dan een probleem zijn?'' Romantisch als ze is, vindt ze het mooi als jongens niet lomp zijn, maar een beetje galante manieren hebben, en het valt haar op dat Duitse jongens dat over het algemeen wat beter begrijpen dan Nederlandse. Toen ze heel jong was, kreeg ze al genoeg lompheid mee op dat vlak. Zo hoorde ze via via dat er jongens waren die met elkaar wed denschappen hadden lopen over wie Amalia het eerste te pakken had; die had van de anderen dan honderd euro in het computerspelletje FIFA te goed. Nee, er is geen winnaar gekomen. „Bewust niet. Ik heb ook nooit hoeven uit te leggen waarom mijn ouders bepaalde beslui ten namen. Als zij later koningin is en ze neemt zo'n beslissing, dan is het anders. Maar ik vind niet dat, na alles wat daar al over ge zegd is, zij daar ook nog eens verantwoording voor af moet leggen. Dat hebben haar ouders uitgebreid gedaan.'' ,,Die richting ben ik dus niet opgegaan. Ik vind het ook een beetje een afgegraasd onderwerp. Hoelang moeten we het er nog over hebben, vraag ik me soms af.'' 'Wie weet, puur hypothetisch, over tig jaar, moet ik ooit wetten ondertekenen over censuur. Dat zou ik niet kunnen. Ik zou niet iets kunnen onder- tekenen dat de vrijheid van meningsuiting weg zou nemen. Dat kan niet voor mijn geweten. Dat is ook tegen mijn eed. 'Zo waarlijk helpe mij God al machtig', dat is geen loze kreet.' ,,Toch de paradox dat zij humorvol en laconiek is, maar tegelijk ook plichtsgetrouw en ijverig. En het is allebei echt. Het is niet zo dat ze de ij ver speelt, maar eigenlijk wil keten. En ook niet dat die laconieke kant nep is. En toch ook haar openheid. Nu ik het boek met iets meer afstand doorlees, denk ik: er staat zo veel in. Over som mige passages is best even gepraat. Maar alles wat ik belangrijk vind, is erin gekomen. De stukken over gewetensbezwaren bij bepaalde wetgeving en over het geloof (dat Amalia om schrijft als een 'lichtpunt, ik heb geen manne tje in de wolken' en waarin ze hamert op eigen verantwoordelijkheid: 'Kom bij mij niet aan met: God wou dat ik het deed'), dat vind ik nogal wat.'' ,,Daar heb ik wel een beetje mijn best voor moeten doen. Maar dat wilde ik heel graag, om dat het haar toch ook tekent. En haar moeder ook, die zo kijkt van: dat zeggen we niet. Dat horen moeders ook te doen. Amalia doet zo haar best, ze doet het zo goed. Maar ze is ook gewoon nog maar 17.'' Weerschade 174 miljard euro Winst voor partij tegen corruptie Moordpoging: 15-jarige de cel in GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Waarom bracht je het onderwerp geaard heid ter sprake? Uit het boek: In het boek staat geen woord over de Grie kenland-rel. Zij zat nog een paar dagen in die vakantie villa, terwijl haar toekomstige koninkrijk op de achterste benen stond. Dan ben je toch benieuwd wat dat met haar doet? Uit het boek: Wat blijft jou het meeste bij van Amalia? Zelfs een woord als 'fokkit' uit Amalia's mond heeft het boek gehaald. DEN HAAG Weersextremen zoals hitte, droogte en water overlast kunnen tot 2050 voor 174 miljard euro schade veroorzaken. Die schade zal vooral particu lieren treffen, verwacht de Unie van Waterschappen op basis van klimaat scenario's van het KNMI. De waterschappen willen sneller maatregelen om de gevolgen van klimaatver andering op te vangen. De schadebedragen zijn vol gens het KNMI gebaseerd op de klimaatscenario's van 2014. Het weerinsti- tuut komt in 2023 met nieuwe cijfers. SOFIA Bij de derde parlements verkiezingen dit jaar in Bul garije is de nieuwe anticor- ruptiepartij PP van leider Kiril Petkov (41, foto) de grootste geworden met ruim een kwart van de stemmen. De centrum rechtse GERB van ex-pre mier Boiko Borisov kwam na telling van 93 procent van de stemmen uit op ruim 22 procent. De twee voorgaande verkiezingen kon geen regering worden gevormd. De opkomst was ditmaal ongeveer 40 pro cent. Ook nu wordt een re gering vormen moeilijk. HAARLEM De rechtbank Noord-Hol land heeft een 15-jarige jongen uit Hoofddorp ver oordeeld voor poging tot moord op een leeftijdge noot. De verdachte krijgt elf maanden jeugddeten tie, waarvan 140 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De destijds 14-jarige jongen ging op 17 mei op een schoolplein in Hoofddorp een 15-jarige jongen te lijf met een machete (zeer groot mes). Het slachtoffer raakte onder meer ge wond aan zijn hand en dij been. De twee hadden de avond ervoor ruzie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5