7 c Drie bevlogen nachtvlinderspotters gaan iedere week het bos in Motten vies? Kijk eens wat beter en dan zie je juist hoe prachtig nachtvlinders zijn. Ingrid Bakx, Lucien Reyns en Irma Kion zijn bevlogen nachtvlinderspotters en gaan elke week op pad. Glad beertje, huismoeder, berkenbrandvlerkvlin- der, witte tijger, pape- gaaitje: nachtvlinders hebben fascinerende namen. En ze zijn ook fascinerend, als je ze van dichterbij bekijkt. „Nachtvlinders zijn écht niet alle maal bruin", zegt Lucien Reyns. Ze zijn vanbinnen spectaculair gekleurd of sommigen zijn bijvoorbeeld goud, groen of geel. Lucien, Ingrid Bakx en Irma Kion gaan iedere week op pad om nachtvlinders te tellen en deter mineren (het geven van een naam) voor de Vlinderstichting. Vlak voor zonsondergang hebben ze een lichtval gezet in het Clingse bos. Een lichtval is een grote bak, ge vuld met eierdozen, waar een soort trechter op zit en erboven een speci ale UV-lamp. Vlinders komen er op af en komen in de bak terecht. Daar zoeken ze een plekje in de eierdo- zen. Alles is 's avonds keurig geno teerd: de temperatuur, luchtvochtig heid, of het waait en of het bewolkt is of niet. En dan de grote vraag: wat zit er de volgende ochtend in de val? Lichtval Om tien over acht 's ochtends verza melt het drietal weer in het bos, bij de boshut van Het Zeeuwse Land schap. Vanuit de hut zijn vogels en eekhoorns goed te fotograferen én is het is een goede plek voor een licht val. Op weg naar de boshut schiet er een eekhoorn weg. ,,Je ziet hier van alles. Eekhoorns zijn er altijd en je ziet ook reetjes. Het bos is zó mooi", zegt Ingrid. Eerst worden de tempe ratuur, luchtvochtigheid en het weer genoteerd en daarna komen koffie, thee en gevulde koeken tevoorschijn. Vlinders tellen is geen moetje, het is een passie. En daar wordt tijd voor gemaakt. Nachtvlinders zijn écht niet allemaal bruin De liefde voor nachtvlinders begon voor Irma tijdens een vakantie in de Ardennen. Ze zag een wapendrager, een nachtvlinder die op een stukje hout lijkt. ,,Ik was meteen gefasci neerd. Als je het wapendragertje ziet, ben je verkocht." Ze ging mee met Eddy Taelman en Joop Bakker, die sa men jarenlang nachtvlinders spotten in Hulst. ,,Er waren toen nog geen apps, maar ze kenden alle vlinders. Als ik een boek moest doorbladeren op zoek naar een vlinder, wist Joop precies wat op welke pagina stond." Toen de twee mannen rond 2017 met nachtvlinderpensioen gingen, nam Irma het over. Lucien en Ingrid slo ten zich aan en zijn al net zo enthou siast. Ieder jaargetijde Het vlinderen gaat het hele jaar door. Lucien: ,,Elke week, in zomer en win ter." Je ziet ieder jaargetijde weer an dere vlinders, al zijn het er in de herfst en winter wat minder. Ingrid: ,,We hebben in de zomer een keer van zes uur 's ochtends tot vijf uur 's middags vlinders geteld, omdat het er zó veel waren." Irma neemt ook wel eens een lichtval mee op vakan- Levend vangen, levend los. Vlinders hoeven niet dood voor onze hobby tie. ,,Hij is al in Frankrijk, Duitsland en Texel geweest. Daar zag ik soorten die ik hier nog niet gezien heb." Het prachtbeertje staat nu bovenaan haar wensenlijstje. Onlangs troffen ze een heel zeldzame vlinder aan, de agaatlichtmot. Genoeg gekletst, de val wordt open gemaakt. Dat is iedere keer weer een verrassing. ,,Maar we vangen eerst met potjes de rondvliegende vlin ders", legt Irma uit. Héél voorzichtig worden de insecten uit het potje ge haald en op een houten plank gezet ,,Een zwarte herfstspinner", zegt Irma meteen. ,,Die zie je alleen nu." De vlinder met zijn behaarde kop blijft braaf zitten. ,,Dit is een uil. Je hebt uilen en spanners. De spanners hebben bredere vleugels en het is een ramp om die stil te laten zitten." Met de app Obsidentify of ObsMapp wordt een foto gemaakt. De app zegt welke vlinder het is. Soms zijn er meerdere opties en dan komen de meegenomen boeken van pas. De ge gevens kunnen via de apps ook door gegeven worden aan waarneming.nl en meetnet. Naast heel veel herfstspinners zit er ook een najaarsspanner in een ei- erdoos. ,,Kijk eens wat een mooie!", roept Ingrid uit. Ook de grote win- tervlinder komt tevoorschijn. Na het determineren vervolgen de vlinders hun weg. Irma: ,,Levend vangen, le vend los. Vlinders hoeven niet dood voor onze hobby." VL DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 'Als je het wapendragertje ziet, ben je meteen verkocht' Sophie Stockman Clinge - Lucien Reyns, nachtvlinderspotter Lucien Reyns, Irma Kion en Ingrid Bakx zijn bevlogen vlinder- spotters. In het potje is een rondvliegende herfstspanner gevan gen. Die wordt daarna weer vrij gelaten. FOTO'S KELLY THANS F De najaarsspanner heeft een plekje ge vonden in één van de eierdozen in de licht val. - Irma Kion, nachtvlinderspotter Voor de lichtval wordt geopend, wordt er van alles klaar gezet. Potjes om rondvliegende vlinders in te vangen en planken om de vlinders op te zetten. Dan worden de eierdozen voorzichtig uit de lichtval gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54