4 INTERVIEW BOEK CLAUDIA DE BREIJ OVER NEDERLANDSE KROONPRINSES AAN VOORAVOND 18DE VERJAARDAG Dagenlang sprak Claudia de Breij met onze toekomstige koningin, de bijna 18-jarige prinses Amalia. Niet alle gespreksonderwerpen hebben haar boek gehaald. ,,Ik heb haar in bescherming genomen'', zegt De Breij in dit exclusieve kranteninterview. e voeren intensieve gesprekken voor het portret dat de één (Clau dia de Breij) over de ander (prinses Amalia) schrijft. In paleis Huis ten Bosch - óók op Amalia's meiden kamer - bij de Koninklijke Stallen en in de strandtent waar het volgende staatshoofd van Nederland een bijbaan heeft. Als dan een tante van De Breij overlijdt, wenst Amalia haar via WhatsApp sterkte. Uit het boek dat De Breij voor haar aan staande 18de verjaardag over Amalia heeft ge schreven: Als ik terugstuur dat ik mijn tante heel erg zal missenmaar wel blij ben dat ze nu geen pijn meer heeft, voelt het even alsof de rollen omgedraaid zijn. Alsof ik de 17-jarige ben, wanneer zij ant woordt: 'Dat is inderdaad waar, maar het maakt het niet makkelijker.' Haar maak je niks wijs. Dit zegt iets over het sociale karakter van Ama lia, over de ervaringen met rouw die ze als kind heeft opgedaan, na het overlijden van haar oom prins Friso en de zelfdoding van haar Argen tijnse tante Inés. Maar ook over de band tussen de troonopvolgster en haar eerste biograaf. ,,Bijna niemand wist van dit project, maar ik had het wel tegen mijn tante gezegd'', vertelt De Breij (46). ,,Omdat ik wist dat ze het super- tof zou vinden en de bekendmaking niet meer mee zou maken. Toen het nieuws naar buiten kwam, zeiden mijn nichtjes, haar dochters: ah, dus dat was jouw geheim met mama. Want te gen ons had ze nog wel gezegd: Clau heeft me een geheim verteld.'' Tussen De Breij en Amalia ontstaat de afgelo pen maanden een levendig app-contact - vol gens De Breij strooit Amalia kwistig met 'stic kers' over WhatsApp, grote emoji's. En dit ter wijl de samenwerking tussen de theatermaker/ schrijver/presentator en de Prinses van Oranje aftastend start. Als de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) contact zoekt met De Breij denkt die vooral aan alle optredens van de laatste tijd en eventuele grapjes over het koningshuis. De Breij staat er geen moment bij stil dat het om dit eervolle verzoek zal gaan. En Amalia zelf lijkt het wat overdreven te vinden, een geschreven portret voor haar - staatsrechtelijk - zo belangrijke 18de verjaar dag. Ja, natuurlijk, whatever, ze vindt het sowieso een beetje onzin dat er een boek moet komen over ie mand die geen achttien is. Ze zal dit later, als we onze gesprekken voeren, herhalen. 'Wat heb ik ge presteerd? Je bent geen Nelson Mandela, dat je apartheid de wereld uit hebt geholpen. Waarom nu al een boek? Het moet maar, besluit Amalia. Zo denkt ze over vele zaken. In de eerste achttien jaar van haar leven kost het haar minder moeite om zich in haar toekomstige lot te schikken dan haar voorgangers, Willem-Alexander, Beatrix en Juliana. Ze vertelt aan De Breij dat ze zich op fv A Amalia doet zo haar best, ze doet het zo goed. Maar ze is ook gewoon nog maar 17 haar 14de Verzoent met het idee van haar toekomst', al is dat wat anders dan omarmen. De Breij: „Na de kennismaking met Amalia schrijf ik: als zij op een feestje bij mijn nichtjes rond had gelopen, zou ik het niet weten of ik had gedacht: hé, is dat niet Amalia? Zij is ook gewoon een 17-jarig meisje. Het zal veel gasten daar zijn ont gaan en ik heb bewust ook niet opgeschreven welke strandtent het is. Wat mij vooral opviel, is hoezeer ze daar kind aan huis is. Vanaf dat zij in functie komt, is alles aangeharkt en keurig, als zij ergens komt. En iedereen trekt zijn mooiste kleren aan. In die zaak is ze gewoon zichzelf.'' Om te kijken of er een wederzijdse 'klik' is, wordt De Breij eerst op paleis Huis ten Bosch verwacht voor een lunch en een kennismaking met, zoals een RVD-medewerker zegt, 'het meisje en haar ouders'. ,,Bij die ontmoeting heb ik al gezegd: ik schrijf geen dingen op waarvan ik weet dat Amalia ze niet publiek wil maken. Ik zit er voor een portret, niet om de scherpslijpende inter viewer uit te hangen. Dat zou ik hoe dan ook ongepast vinden bij iemand die nog geen 18 is. En zeker bij Amalia, die al een leven heeft waarin zij er heel vaak niet over gaat wat het beeld van haar is. Zij bepaalt daar niet alles in, dat lijkt me heel moeilijk. Daarom heb ik haar ook gevraagd om die selfie van ons te maken die achter op het boek staat. Zo van: jij wordt al heel vaak gefoto grafeerd, nu doe jij het een keer zelf. En zij heeft ook zelf besloten welke foto van haar voorop het omslag is gekomen. Ik dacht: nu het nog kan, wil ik dat zij zo veel mogelijk zelf kan bepa len wie ze dan is." ,,Dat woord zou ik nooit ge bruiken, dat vind ik aanma tigend. Ik vind dat je daarin niets moet willen claimen. Ik vond het heel bijzondere, leuke, wezenlijke ontmoe tingen. Maar zodra ik over vriendschap begin te spreken, vul ik ook iets voor haar in. Misschien hebben jongens ook wel een fase waarin ze het heerlijk vinden om met een volwassen man te praten, die dan niet hun vader is. Zo moet je het volgens mij ook zien.'' ,,Daar begon ze zelf over, dat vond ik zo stoer. Ik ben geneigd om te denken dat leden van de koninklijke familie veel dingen voor de bühne zeggen. Maar als Maxima zegt: je moet open zijn over psychische problemen, dan menen ze dat dus ook.'' DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 GO 'Amalia is laconiek én plichtsgetrouw' Jeroen Schmale Utrecht Uit het boek: Hoofdfoto links: een selfie van prinses Amalia met Claudia de Breij. Kleine foto's: met roze cap op bij haar pony Fredje; met tiara in oktober 2012: 'Mijn moeder was bezig met opma ken en ik deed de tiara.' Grote foto rechts: Knuffelt va der Willem-Alexander in Japan in oktober 2019. Vanaf 7 de cember, haar 18de verjaardag, kan Amalia hem opvolgen. Kleine foto's: met het hele ge zin in het duingras; met oranje muts in Italië in 2007 en tijdens een fotosessie in Wassenaar, 5 juli 2010. PRIVÉFOTO'S, RVD - Claudia de Breij, auteur Een deel van de gesprekken voerden jullie in een strand tent, waar Amalia achter de bar en in de bediening werkt, als bijbaantje. Hoe kan het dat dit, op een enkel stuk in de roddelpers na, nog niet bekend is? Je neemt Amalia in be scherming door bepaalde gespreksonderwerpen niet te delen met de lezers. Soms lijkt het daardoor ook wel alsof jullie als twee nieuwe vriendinnen praten. Waar je wel over schrijft: het overlijden van haar oom en tante, maar bijvoorbeeld ook over de psychische hulp die ze soms inroept. Amalia - Claudia de Breij 110 pagina's, 17,99 euro, inclusief foto's uit het privéarchief van de prin ses. Verschijnt eveneens als luisterboek en e-book.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4