H Contacta andermaal slachtoffer van coronavirus Elf jaar Johnny Beerens: 'Eén grote signatuur, het ultieme voor de kunstenaar' 8 Drie weken lang heeft kunstenaar Johnny Beerens gezwoegd op de inrichting van zijn tentoonstelling Getekend door de Zee in museum Het Warenhuis in Axel. Nu is de expositie eindelijk te bezoeken. „Bijna alles wat ik de laatste elf jaar heb gemaakt, hangt hier." et Warenhuis op de Markt in Axel. Een meer sprekende loca tie voor de tentoon stelling van de Bressi- aander is er niet. Want hier kusten land en water elkaar ooit, lang ge leden. ,,De grens tussen de zee en het land, daar is mijn werk op ge- ent", vertelt Johnny Beerens. Ruim twintig werken zijn sinds vrijdag in het museum te zien. De expositie stond aanvankelijk vorig jaar gepland, maar ging door co rona niet door. ,,Het is een retros pectief van wat ik de laatste elfjaar heb gemaakt. Het merendeel is in bruikleen. Drie werken hangen hier niet, want die zou ik in Zwit serland, Duitsland en Frankrijk moeten ophalen." Jan Van Eyck Beerens leidt ons rond door de tentoonstelling. In zijn tweeluik Homo Bulla (de kwetsbare mens) is de grens tussen water en land goed te zien. Waar water Ik hoef mijn werken niet te signeren, het is één grote signatuur overgaat in land, ontstaan zeepbel len. En in die zeepbel, is de kun stenaar zelf afgebeeld, aan het werk in zijn atelier. ,,Dat doe ik in al mijn werken, ik ben een soort getuige. Vlaamse primitieven als Jan Van Eyck schilderden zichzelf in hun werken en dat heeft me ge- inspireerd." In de bel vertolkt Bee rens de rol van de kwetsbare mens. ,,De zeepbel kan ieder moment geen enkele andere kunstenaar ge bruikt. ,,Die pers ik in het papier. Dat heb ik zelf ontwikkeld, om meer structuur in het werk te krij gen. Daaraan kun je zien dat het een 'echte Johnny Beerens' is. Ik hoef mijn werken niet te signeren, het is één grote signatuur. Dat is het ultieme dat je als kunstenaar kunt bereiken." Zonder beeltenis Welk kunstwerk hem het meest bijblijft? ,,In Oculus Maris zit alles. Maar er is niet één werk waar ik het meest trots op ben. Ik sta ach ter al mijn werken." Dat blijkt wel uit een anekdote over Verdronken Land. ,,Een vrouw wilde het ko pen, maar ze wilde dat ik de beel tenis van mezelf uit de zeepbel zou halen. Dat heb ik niet gedaan." uiteen patsen." Bij de ingang hangt het indruk wekkende werk Oculus Maris (oog van de zee). Een samenstelling van tweehonderd afzonderlijke ets- en aquatintfragmenten. Het aquarel papier heeft Beerens zelf geschept en er zijn schelpen en haaientan- den in verwerkt. ,,Hier heb ik tweeënhalfjaar aan gewerkt." Een gat in het ruim vier meter hoge werk, dient als het oog van de zee. Daarin zijn videobeelden van de branding te zien. ,,Die beelden ko men van Normandië tot het noor den van Noorwegen. Van Le Mont-Saint-Michel tot aan de fjor den." Beerens verwerkte ook stukken visnet en schelpen in de natte pulp voor het werk Gemma Maris (ju weel van de zee), dat is geïnspi reerd op een steentje dat hij in de zee vond. Het is een techniek die Vorig jaar moest organisator LMG de beurs noodgedwongen afblazen vanwege het hoge aantal coronabesmettingen. LMG dacht dat met de nodige maatregelen een driedaags event (30 november tot en met 2 december) met in totaal zo'n 15.000 bezoekers haalbaar zou zijn. Kentin: ,,Nu het kabinet de maatre gelen heeft aangescherpt, wordt het moeilijk. We zouden om 18.00 uur de deuren moeten sluiten, terwijl de bezoekersstroom altijd pas vanaf 16.00 uur op gang komt. De beurs eer- der openen, is geen oplossing. Wie gaat er overdag komen? Dan zou je tevens het sociale karakter van Contacta onderuit halen." LMG wil zich strikt houden aan de coro na-richtlijnen. Volgens Kentin geeft het geen pas een grootschalig evenement te houden nu van werkgevers wordt gevraagd personeel thuis te laten te werken. ,,Ook roept het kabi net op drukte te vermijden. Zelf willen we voorkomen dat op Contacta nieuwe besmet- tingen ontstaan. We moeten ervoor waken dat de ziekenhuizen verder vol lopen. Alles bij elkaar opgeteld, heeft dat geleid tot ons be sluit." Kentin vindt het jammer voor deelnemers die stands hadden geboekt, voor de toeleve ranciers en voor de bezoekers. ,,Natuurlijk kost het geld, maar laten we het niet te dra matisch maken. Misschien wagen we in het voorjaar een nieuwe poging." DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 GO Rijke inspiratie van zee en land - Johnny Beerens Bob Maes Getekend door de Zee is tot en met 27 februari te bezoeken, ook op zon dagen. Entree is 7,50 euro, jeugd van dertien tot zeventien jaar be taalt 2 euro, kinderen tot twaalf mogen gratis naar binnen. G Gemma Ma- ris, juweel van de zee. Frank Balkenende Bedrijvenbeurs Contacta in de Zeeland hallen is afgelast. Met de nieuwe coro na-maatregelen vindt organisator LMG het netwerkevent zo goed als onuitvoer baar. LMG-directeur Perry Kentin: ,,Het is jammer, maar we moeten realistisch zijn." Johnny Beerens bij zijn meest recente werk Homo Bulla. fotos kelly thans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40