Wanhoopspoging kabinet mislukt s 1 c Geen steun om dividendbelasting toch af te schaffen en zo Shell te paaien 3 V Blok en Vijlbrief benaderden zes partijen in de Tweede Kamer voor steun om alsnog de dividendbelas ting af te schaffen. De bewindslie den hoopten daarmee Shell te over tuigen om het hoofdkantoor niet naar het Verenigd Koninkrijk te verplaatsen. Volgens Haagse bron nen is de poging van het tweetal mislukt. Bij de linkse oppositiepar tijen PvdA en GroenLinks is geen steun voor het plan, ook de beoogde coalitiepartijen D66 en Christen Unie zouden tegen zijn. „Paniekvoetbal van Rutte'', noemt een bron het offensief van het kabinet. De premier zou zondag op de hoogte zijn gesteld door Shell van het voornemen om het hoofd kantoor uit Nederland te verplaat sen. ,,We zijn hierdoor onaange naam verrast'', liet Blok gisteroch tend weten. De aankondiging van Shell is ex tra zuur, omdat VVD'er Blok het Brits-Nederlandse olie- en gasbe drijf zou hebben gevraagd om juist geen knoop door te hakken gedu rende de formatie. Volgens bron nen wordt in de kabinetsformatie gesproken over maatregelen om het vestigingsklimaat voor bedrijven in Nederland te verbeteren: een wens van de VVD. Eerste Kamer D66, VVD, CDA, ChristenUnie, PvdA en GroenLinks zijn gisteren gepolst voor steun om de dividend belasting toch af te schaffen. De laatste twee partijen kunnen nodig zijn om het plan aan een meerder heid in de Eerste Kamer te helpen. Dat zou wel vóór 10 december moe- ten gebeuren, dan is de aandeel houdersvergadering van Shell. Maar PvdA en GroenLinks willen niet dat de dividendbelasting ver dwijnt. Ook D66 en ChristenUnie zouden er niets voor voelen. In 2017 stond afschaffing van de dividendbelasting voor bedrijven in het regeerakkoord. Maar dat voornemen kwam het kabinet op een ongekende storm van kritiek te staan. Nadat Unilever aankondigde uit Nederland te vertrekken, trok Rutte het plan in. Opnieuw vertrekt een opvallend bedrijf uit Nederland. Na Unilever maakte gisteren Shell bekend naar het Verenigd Koninkrijk te verhuizen. ,,Een symbolische stap'', noemt Shell-topman Ben van Beurden de voorgenomen verhuizing. En dat is het ook als je naar de kale feiten kijkt. Twaalf mensen zullen van het huidige hoofdkantoor in Den Haag naar Londen verhuizen. Toch sloeg het nieuws in als een bom. Het kabinet zei 'teleurgesteld' te zijn door het besluit van de olie- multinational. Stef Blok, demissio nair minister van Economische Za ken, liet weten in gesprek te gaan met het bedrijfover mogelijke con sequenties voor Nederland. Werkgeversvereniging VNO- NCW ziet het vertrek van Shell als een enorme aderlating voor Neder land. ,,We zijn zeer teleurgesteld dat een land met zo'n lange Neder landse historie uit Nederland ver trekt", aldus Ingrid Thijssen, voor zitter van VNO-NCW. Verslechtering De werkgevers benadrukken dat het vertrek van de multinational tot een verslechtering van het ves tigingsklimaat leidt. ,,De aanwezig heid van hoofdkantoren van grote internationale bedrijven is een aantrekkingskracht voor bedrijvig heid van over de hele wereld'', be nadrukt Thijssen. Voor de werkge vers is het een nieuw signaal dat Nederland minder aan- trekkeijk wordt als vestigingsland. Shell benadrukt dat het puur een fiscaal verhaal is. Na de samenvoe ging van het Nederlandse en Britse deel in 2005 had Shell te maken met twee soorten aandelen, Neder landse en Britse. Die structuur knelt. ,,Toen we enkele jaren ge leden British Gas wilden overnemen moest ik toestemming vra gen aan de Belas tingdienst om nieuwe aandelen te mogen uitge ven om de over name te financie ren", geeft Van Beurden (foto) als voorbeeld. Door één bedrijfonder Brits recht te worden, is Shell van die dubbele aandelen af. Het bedrijf kan sneller overnames doen, eigen aandelen inkopen ofonderdelen van de hand doen. Shell laat Nederland niet in de steek, benadrukt de topman. ,,Alle onderdelen die al in Nederland zit ten, blijven gewoon in Nederland. Ook willen we de energiecampus in Amsterdam nog uitbreiden. En we blijven in Nederland investeren. We hebben al voor 4 miljard aan in vesteringen aangekondigd en dat wordt nog meer. Nederland heeft een geweldig investeringsklimaat." Van Beurden doelt op de miljar deninvestering in waterstof, wind- 28» parken op zee en de bouw van een biobrandstoffabriek op het terrein van Pernis bij Rotterdam. Ook gaat Shell investeren in de opslag van CO2 in lege gasvelden onder de Noordzee. Maar het vertrek kan wel conse quenties hebben, waarschuwt Corné van Zeijl, vermogens beheerder bij Actiam. „Als het hoofdkantoor straks in het Verenigd Koninkrijk staat, krijg je de vraag: in vesteer ik daar, of in Nederland, waar ik eigenlijk niks meer te zoeken heb?" Dat Shell vertrekt, verbaast Van Zeijl niet. ,,De constructie van een Brits bedrijf met een Nederlands hoofd kantoor was al raar. Dat het bedrijf nu het hoofdkantoor naar Londen haalt, is logisch.'' Debacle Dat is niet het enige wat speelt, denkt Van Zeijl. ,,In Nederland wordt voortdurend tegen dit soort bedrijven aangetrapt. En het deba cle met het afschaffen van de divi dendbelasting heeft het vertrou wen van bedrijven in de overheid niet verhoogd. En daar komt dan ook nog zo'n rechtszaak bij.'' Van Beurden vindt niet dat het klimaat in Nederland uitgesproken vijandig is. ,,Niet meer dan in an dere landen. Een minderheid meet ons graag een negatief imago aan.'' Ook ontkent hij dat de rechtszaak, waarbij de rechter Shell verplichtte de uitstoot van CO2 flink te beper ken, heeft meegespeeld. ,,Dat von nis zit vast aan het bedrijf. We kun nen dat niet ontlopen door het hoofdkantoor te verplaatsen. We hebben helemaal geen probleem met dat vonnis.'' Waar Van Beurden wel een pro bleem mee heeft, is het verlies van het predicaat 'Koninklijke'. Royal Dutch Shell wordt gewoon Shell na de verhuizing. ,,Dat was een bij zonder moeilijk aspect van de be slissing. Dat Koninklijke was voor mij een bijzondere bron van trots. Ik ben zwaar koningsgezind, dus dit is een treurige consequentie.'' GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Demissionair minister Stef Blok (Economische Zaken, VVD) en staatssecretaris Hans Vijlbrief (Financiën, D66) hebben giste ren een mislukte poging gedaan de dividendbelasting alsnog af te schaffen. Ze hoopten zo Shell voor Nederland te behouden. Peter Winterman Den Haag Nog een icoon naar Londen Peet Vogels Rotterdam c Économie g Shell verliest door de verhui zing het predicaat 'Koninklijke'. FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3