Tholen heeft spijt van verkoop oude gemeentehuis 7 c Plan inwoners Oostkapelle komt er: buitenplaats wordt herbouwd Het Huis te Oostkapelle wordt herbouwd als herinnering aan een mooi buiten. De bouw begint volgend jaar, in 2023 is het klaar. Wat begon als een idee van een aantal inwoners van Oostkapelle wordt in 2023 re aliteit. Dan staat op het Knotwilg terrein, in het hart van het dorp, een replica van een buitenplaats. Dan kunnen daar dan acht fami lies wonen in een gebouw dat heel erg lijkt op het buiten dat daar eind zeventiende eeuw gebouwd werd door Willem le Sage (1646 - 1721), Heer van Oostkapelle. Oud-voorzitter Jaap Keijmel van de Dorpsraad Oostkapelle noemt het een voorbeeld van een project dat bedacht is door inwoners en vervolgens omarmd door het dorp, de politiek, het gemeentebe stuur en ondernemers. „Toen we in 2013 het Dorpsplan Oostkapelle schreven, stelden we voor het Knotwilgterrein te herontwikkeld zodat het oorspronkelijke Huis te Oostkapelle en de omgeving zo veel mogelijk in oude glorie zou den worden hersteld. Samen met een stedebouwkundige zijn we daarmee aan de slag gegaan en dat resulteerde in een plan dat nu één op één is overgenomen en wordt uitgevoerd." Hij noemt het een prachtig voorbeeld van burgerparticipatie. Tot zijn spijt moet hij constateren dat hij binnen de gemeente Veere geen soortgelijk project kan op noemen. ,,Dat geeft wel aan hoe bijzonder het Oostkapelse project is." Wethouder Chris Maas (PvdA/ GL) is ook blij dat het plan nu in de afrondende fase zit. Het draagt volgens hem weer bij aan een grote wens vanuit de bevolking om ervoor te zorgen dat er meer woningen gebouwd worden. Het om op zo'n prominente plek te bouwen." Dat hij van groot aan zien was klopt. Le Sage was gede puteerde van de Rekenkamer van Zeeland en was destijds een ge wichtig persoon in de Middel burgse regentenkringen. Hij ging na zijn aankoop van de ambachts heerlijkheid van Oostkapelle in 1679 ook meteen aan de slag om zijn standsbewustzijn te etaleren. Hij kocht wat landerijen naast het dorp, ten noorden van de kerk en liet daar na een aantal jaren ook het buiten bouwen. Begin negentiende eeuw werd het gesloopt want het verkeerde na de Franse tijd in een heel slechte staat. Maar de herinnering aan dat mooie buiten leeft nog steeds in Oostkapelle. plan voor de bouw ligt momenteel ter inzage in het gemeentehuis en Arnold Kuijk van het Middel burgse bouwbedrijf De Delta ver wacht dat in het eerste kwartaal van 2022 er daadwerkelijk begon nen kan worden met de bouw en de aanleg van de tuinen. Het geeft ook aan dat zes van de acht appar tementen inmiddels zijn verkocht aan mensen uit de streek. Vanaf het begin was er volgens hem seri euze belangstelling voor wonen op het Knotwilgterrein. Op een zevende appartement is een optie genomen en één appar tement, een penthouse, staat nog te koop. Daar wordt ruim zeven ton voor gevraagd, zo blijkt uit ge- gevens van de makelaar. Volgens Kuijk is er momenteel ook belang stelling voor dat laatste apparte ment van mensen die niet in de directe omgeving wonen. Gewichtig persoon Willem le Sage liet het huis aan het eind zeventiende eeuw bou wen. Keijmel wijst erop dat het Knotwilgterrein heel dicht bij de kerk ligt. ,,Dat geeft aan dat Le Sage iemand van hoog aanzien was. Anders is het niet mogelijk Na de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis in Tholen verkocht de gemeente in 2007 het oude ge meentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Dat bestond deels uit een monumentaal pand en deels uit nieuwere kantoor ruimten. Projectontwikkelaar Nieuwenhuis Groep kocht het pand destijds voor 1,9 miljoen euro. De verkoop was bedoeld om aan het pand een nieuwe bestemming te geven. Dat lukte, na enig zoek werk, wel: tussen 2010 en 2019 was hotel-restaurant Het Raedthuys erin gevestigd. Maar sindsdien staat het leeg, en staat het langzaam te verpauperen. De verkoop is zijn doel voorbijge schoten, concludeerde raadslid Jan Heshof (PvdA/GL) tijdens een raadsvergadering. Samen met ABT diende zijn fractie een voorstel in om onderzoek te doen naar de mo gelijkheid het pand terug te kopen. Het zou dan ook kunnen gaan om alleen het monumentale gedeelte - het voormalige hotel-restaurant. Het oude kantoordeel, waarin nu appartementen zitten, hoeft niet per se terug in gemeentelijke han den, vonden de indieners. 3 miljoen Een onderzoekje naar de opties kan geen kwaad, meende de rest van de gemeenteraad. Het plan kreeg brede steun. B en W gaan nu in overleg met de eigenaar van het pand kijken naar wat de mogelijk heden zijn, zodat de raad daarna kan bepalen wat er moet gebeuren. Enige creativiteit zal wel nodig zijn. Het complete gebouw, dat on der meer wordt aangeboden via ho- recasite.nl, staat nu in de verkoop voor bijna 3 miljoen euro. WA DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Herinnering aan mooi buiten Emile Calon Oostkapelle LANDSCHAPSATLAS WALCHEREN G Een teke ning van het oorspronke lijke Huis te Oostkapelle. Een artist impression van Huis te Oostkapelle. estuarium vastgoed 1 SINT-MAARTENSDIJK Het oude stadhuis in Sint Maar tensdijk verkopen was bij nader inzien misschien niet zo'n goed idee, vindt de Thoolse gemeen teraad. B en W gaan bekijken of het mogelijk is in elk geval een gedeelte weer terug te kopen. - Martijn de Koning Het monumentale gedeelte van het oude gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. archieffoto marijke folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39