'75 procent op de ic is niet gevaccineerd' 'Het lijkt wel of de golven in elkaar overlopen' 'We zullen altijd kwetsbare patiënten houden' ZEELAND 3 ISABELLE STAAN AAN JOUW BED A Meer Zeeuwen in het ziekenhuis COVID ,,In de afgelopen twee jaar, hebben we slechts een maand geen coronapatienten gehad", rekent ic-ver- pleegkundige Paula Scherbeijn van ZorgSaam voor. ,,Dat was deze zomer. We spreken nu dan wel over de zoveelste golf, maar het lijkt of het in elkaar over gaat." Weerstand Ook nu doet ze haar uiterste best, verzekert ze. ,,Maar, hoe moet ik het zeggen, iedereen zegt coronamoe te zijn. Nou, dat zijn wij ook. Ik kan niet beschrijven hoe zwaar het is om die coronazorg te geven, wat we ge zien hebben en wat we nog zien. In die ene maand zonder coronapatiënten heeft een deel van de mede werkers zijn verlof kunnen opnemen. Maar niet ie dereen heeft de dagen op kunnen nemen die hij no dig had. Je merkt dat mensen daardoor minder weer stand hebben." Iedereen mag een eigen mening heb ben, benadrukt ze. ,,Maar dat er nog steeds mensen zijn die zeggen dat corona een griepje isDat maakt het mentaal zwaar." Melanie van Pelt, internist acute geneeskunde bij Adrz, wil vooral verre blijven van de discus sie over vaccinatie. ,,Het is ieders eigen keuze. Er zijn altijd mensen die ervoor kiezen om niet gevaccineerd te worden. Als ze bij mij in het zie kenhuis liggen, kan ik daar niet over oordelen. Dan moet ik gewoon naar eer en geweten de be ste behandeling geven. We zien ook mensen die blijven roken na een hartinfarct of mensen die hun pillen niet innemen ondanks een hoge bloeddruk. Met dit soort discussies moet je oppassen." De mensen die deze golf met corona worden opgenomen en die gevaccineerd zijn, zijn vooral 'de oudste ouderen en de mensen met onderliggende aan doeningen'. „Het vaccin lijkt ge zonde mensen heel goed te be schermen, die zien we daardoor ook gelukkig minder in het zie kenhuis." Op berekend Ook Melanie zag de golf aanko men, maar zij dacht niet direct: daar gaan we weer. „Ik was er op here kend. Want we hebben eind sep tember nagenoeg alle maatregelen losgela ten. Terwijl we we ten dat een deel van de bevolking niet is gevaccineerd en we weten dat we altijd kwetsbare patiënten zullen houden." VBssssam Op de intensive care is het rustiger dan in voorgaande golven, zegt Isabelle Scharlae- ken, intensivist op de intensive care van ZorgSaam ziekenhuis in Terneuzen. ,,Men- sen die gevaccineerd zijn, zijn beduidend minder ziek. Daardoor kunnen patiënten langer op de gewone Covid-afdeling blijven. 75 procent van de mensen die op de ic terecht komen, is niet gevac cineerd. De mensen die wel zijn ge vaccineerd zijn en op de ic komen, zijn ouder dan 65 en hebben onderlig gende aandoeningen." Toch is ook het werk op de ic zwaar. „We hebben te maken met een toene mend ziekteverzuim. Het aantal ver pleegkundigen is beperkt. Als iemand ziek wordt, moet er iemand anders voor in de plaats komen. Daarvoor moeten soms mensen terugkomen die een vrije dag hebben. Dat is heel belastend. Mensen kunnen niet meer rekenen op een vrije dag." Niet oordelen Is er onbegrip over mensen die niet gevacci neerd zijn? ,,Wat doe je met iemand die overmatig rookt en longkanker krijgt of ie mand die overmatig alcohol drinkt? Ook die mensen helpen we. Wij zijn er om de men sen te helpen en niet om oordelen te vellen. Maar het maakt het werk wel zwaarder om dat er een middel voorhanden is dat de mensen kan beschermen. Als ze dat aangrij pen, wordt de druk op de zorg minder groot." dinsdag 16 november 2021 Er liggen 29 coronapatiën ten uit de eigen provincie in de twee Zeeuwse ziekenhui zen, 11 meer dan een week geleden. Het aantal patiënten van bui ten de provincie daalde van 12 naar 4. Bij Adrz in Goes liggen in to taal 24 coronapatiënten, 6 meer dan een week geleden. Op de intensive care van Adrz worden 6 mensen verpleegd, net zoveel als een week gele den. Het Adrz telde 3 patiën ten uit Zuid-Holland tegen over 9 een week geleden. Op de verpleegafdeling liggen vooral mensen van boven de 70, op de ic vooral 60-min- ners. In Terneuzen lagen gisteren 9 coronapatiënten, 3 minder dan een week geleden. Op de verpleegafdeling worden 7 mensen behandeld. Op de ic zijn 2 bedden bezet, net zo veel als een week geleden. 8 Covid-patiënten komen uit Zeeland, 1 minder dan een week geleden. Het aantal niet-Zeeuwse patiënten nam af van 3 naar 1. Melanie van Pelt is in ternist acute genees kunde bij Adrz. FOTO ADRZ Intensivist Isabelle Scharlaeken aan het werk op de ic in ZorgSaam Ziekenhuis. foto gianni agosti Verpleegkundige Paula Scherbeijn aan het werk op de ic in ZorgSaam Ziekenhuis. foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35