CLASSICAL CHRISTMAS €49, Beleef het ultieme kerstgevoel de® 29 Y NA43JAAR ijn aangekondigde vertrek bij de EO, de omroep waarvoor An- dries Knevel 43 jaar lang uitzendingen heeft verzorgd en pro gramma's heeft gemaakt, gaat niet ongemerkt aan Nederland voorbij. ,,Kort nadat ik 's ochtends volgens afspraak een tweet had geplaatst, ging de telefoon. En die telefoon blééf gaan. Die stopt niet meer, lijkt het. Het is een echt een enorm hec tische dag.'' Voor iemand die zelfs tot vier jaar na zijn pensionering nog zijn ziel en zaligheid in wisselende program ma's bleef leggen, klinkt hij best op gewekt. Of is dat puur de adrenaline waardoor die schijn wordt gewekt? Toch een beetje het laatste, zo valt uit zijn woorden op te maken: ,,Ik kijk met veel dankbaarheid terug op een heel intense periode uit mijn le ven, maar ik wil niet onder stoelen of banken steken dat ik deze dagen ook met enige regelmaat wordt overspoeld door weemoed. En het zal nog wel even duren voordat ik aan het idee ben gewend dat het echt voorbij is.'' Plaatsmaken Voor alle duidelijkheid: Knevel zelf had nog energie en plannen genoeg om door te blijven gaan. Het was de EO die vond dat ook een coryfee als hij bij de nadering van zijn 70ste verjaardag (13 februari is het zover) maar eens plaats moest maken. Hij heeft daarvoor begrip, zegt hij. Om daar wel meteen aan toe te voegen dat hij het jammer vindt dat er nu ook een einde komt aan zijn pasto rale programma Groot Nieuws, op Radio 5. Begrijpelijk, dat gevoel, want An- dries Knevel en de EO horen bij el kaar. Ook al was dat nog niet het ge val toen hij in zijn jonge jaren eco nomie ging studeren in Amsterdam. ,,Hoewel ik was opgegroeid in een christelijk-gereformeerd gezin, was mijn geloof een dood plantje aan het begin van mijn studententijd. In mijn herinnering veranderde dat toen dat plantje plotseling een plens water kreeg.'' En hij weet nog pre cies wanneer dat gebeurde: tijdens een college algemene economie, om tien voor half twaalf, kwam God zijn leven binnen. ,,Het gaf me een gevoel van thuiskomen. Iets waarbij ik instinctief voelde dat mijn leven tot dan toe erdoor op zijn kop werd gezet. Ik stopte meteen met econo mie - een prachtige studie overigens - en begon met theologie, want een nog mooiere studie.'' Na zijn afstuderen vond Knevel al vrijwel meteen zijn maatschappe lijke bestemming. Op zijn 25ste sol liciteerde hij bij de Evangelische Omroep en kon daar meteen aan de slag. De EO was nog jong in die tijd en piepklein bovendien, dat scheelde. ,,De verslaggeversploeg was klein, we hadden nog geen spe cialisaties en ik was nog maar een schuchter jongetje.'' Ik heb geleerd om te relativeren en om de tijdelijkheid van alles in te zien Dat laatste veranderde snel, want Knevel was behalve schuchter ook leergierig. In een tijd dat er dus bij de EO nog weinig ruimte was voor specialisatie kon het dus gebeuren dat hij de val van het kabinet-Van Agt II live moest of mocht verslaan vanaf het Binnenhof. ,,We deelden daar de kleine NOS-studio met an dere omroepen'', herinnert hij zich. ,,Er stond één typemachine, die ik soms moest delen met Paul Witte- man, van de Vara.'' Maar de EO bleef niet klein en groeide als kool, niet in de laatste plaats door de programma's van Knevel, waarin steeds meer ook ver binding werd gezocht met televisie kijkers die wellicht minder streng in de leer waren dan hijzelf. Die aan pak resulteerde in kijkcijfersucces sen als Knevel Van den Brink (sa men dus met Tijs van den Brink) en met name ook Het Elfde Uur, waarin onder zijn leiding met bekende en minder bekende gasten over actuele onderwerpen werd gediscussieerd. Ter illustratie: Het Elfde Uur trok kij kers van wie de overgrote meerder heid, zo'n 80 procent, géén lid was van de EO-familie. Om zogezegd niet te veel voor ei gen parochie te preken, trok Knevel verder in zijn tijd als televisiedirec teur Henny Huisman en Catherine Keyl aan; coryfeeën die vooral thuis waren bij omroepen als Avro, KRO en RTL 4. Podcast Maar goed, die tijd is voorbij. Offici eel neemt Knevel volgende maand afscheid van de EO. Indien dan coro namaatregelen geen roet in het eten gooien, krijgt hij dan van de omroep in januari nog een klassiek blackgo- spelconcert. Verder speelt hij met gedachten over het maken van een podcast. Dat hij niet te veel wil voor uitlopen op wat wellicht nog komen gaat, heeft bij Knevel te maken met wat hem vijf jaar geleden over kwam: een legionellabesmetting die hij ternauwernood overleefde. ,,Ik ben toen ongelooflijk ziek geweest. Heb 23 dagen op de intensive care gelegen en werd een deel van die pe riode kunstmatig in coma gehou den. Ik zat nog vol plannen, maar zo'n gebeurtenis maakt je hartstikke nederig. Ik heb geleerd om te relati veren en om de tijdelijkheid van al les te zien.'' Maar het waren toch overwegend 'heel mooie jaren', zegt hij tot be sluit. En dan heeft hij het beslist ook over de afgelopen vier jaar, vanaf zijn pensionering. ,,Ik ben blij en dankbaar dat ik nog een paar mooie en wat mij betreft waardevolle pas torale programma's heb mogen ma ken. Nu, bij mijn afscheid, over heerst vanzelfsprekend de wee moed. Maar ook nu weet ik dat er veel is om dankbaar voor te zijn. En - ook niet onbelangrijk: Ik heb het altijd met vreugde gedaan.'' SPECIAAL VOORJOU 1 Ltd «VI.V.-- W 1 fiat A Lt.w.v. 70, €-BOT- IflSpM Bestel nu op pzc.nl/kerstconcert PC DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Albert Kok - Andries Knevel G Andries Knevel: ,,Ik kijk met veel dankbaarheid terug.'' 1 i A r "Vfav GRATIS GESCHENK PAKKET Geniet van een onvergetelijk kerstconcert met het beroemde Bach Choir Orchestra of the Netherlands samen met pianist Jan Vayne. Het koor brengt tedere muziek met melancholische klanken tot kerstkLassiekers van wereldberoemde componisten. Tijdens dit concert weten de musici de ware kerstgedachte aan u over te brengen. 19.30 19.30 IflSpM 19.30 16.30 19.30 19.30 19.30 De getoonde ticketprijzen zijn exclusief 6,95 servicekosten per bestelling. Voor Het Concertgebouw Amsterdam en Leusden geLdt een toeslag van 5 per ticket, incLusief consumpties. vr 10 dec Elburg Grote Kerk za 11 dec Den Haag Grote Kerk zo 12 dec Amsterdam Concertgebouw vr 17 dec Leusden AFAS Theater za 18 dec Rotterdam Laurenskerk zo 19 dec Kampen Bovenkerk ma 20 dec Apeldoorn Grote Kerk di 21 dec Zwolle Grote Kerk wo 22 dec Groningen Martinikerk do 23 dec Den Bosch Jh. Bosch Artcenter vr 24 dec Utrecht Janskerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29