27 MUSICAL LIEFDESVERHAAL ROND 9/11 NU OOK IN NEDERLAND OP DE PLANKEN Toen hun vliegtuig moest uitwijken tijdens 9/11 strandden Nick Marson en Diane Kirschke in het Canadese Gander. Daar bloeide de liefde op na twee bier. Ad Knippels en Rosalie de Jong geven het stel gestalte in de musical Come From Away. ingen, spelen, teksten doornemen. Al weken re peteren de castleden van Come From Away zich suf om het waargebeurde en hoopgevende verhaal van Nick Mar- son en Diane Kirschke op de planken te brengen. Daarom slaakte de com plete ploeg van de MediaLane-musi- cal vrijdag een zucht van verlichting na de coronapersconferentie. De pre mière kan doorgaan. En juist in deze tijd is het thema van de voorstelling urgent en actueel, vertelt Rosalie de Jong (36), die ge stalte geeft aan Diane. De musicalac teur, eerder te zien in Mamma Mia! en De Jantjes: ,,Ik herinner mij 11 sep tember 2001 nog goed. Het was mijn vaders verjaardag en samen met mijn moeder was ik op cadeaujacht. In een winkel bij de kassa kregen we te ho ren wat er was gebeurd in New York. We zijn direct naar huis gegaan. Om het op televisie te volgen.'' Haar tegenspeler Ad Knippels (50), bekend van Anastasia en The Full Monty: ,,En dat geldt zeker ook tij dens lockdowns en quarantaines. Come From Away draait om mensen die elkaar nodig hebben. Elkaar wil len en kunnen helpen. Het is een ver- haal dat hoop uitstraalt." Tijdens een van hun repetities konden Ad Knippels en Rosalie de Jong via een Zoomverbinding praten met de inmiddels getrouwde Nick en Diane Marson die in Houston, Texas achter hun computer schoven. Bei den in een Come From Away-shirt, gemaakt voor de eerste reeks voor stellingen in 2016. Goedgekeurd Het blijkt een bijzondere ontmoe ting voor alle vier, getuige het gegil en gelach. Ad: ,,Heel apart dat we nu onze echte alter ego's spreken. Zijn we goedgekeurd?'' Diane: „Jullie zien er beiden fantastisch uit. Beter dan wij.'' Nick: ,,Maar wij wa ren destijds twintig jaar jon ger, dat scheelt een slok op een borrel.'' Diane (80): ,,Ons verhaal is inmiddels gespeeld op drie continen ten in vier landen in onge lofelijk veel steden. Ik heb 128 shows gezien. En ik heb de Australische, Amerikaanse en Engelse cast ontmoet. Ik Een klein gebaar tijdens een crisis betekent zo enorm veel hoop uiteraard zo snel mogelijk te kunnen afreizen en het Nederlandse optreden te zien. Elke keer dat we in de zaal zitten, voelt het alsof we onze trouwbelofte vernieuwen. Want zo ging het: we waren totale onbeken den voor elkaar in september 2001, in november vroeg hij me en het jaar daarop trouwden we.'' Nick: ,,We vlogen die bewuste dag met Conti nental 5 van Londen naar Houston. Ik ben Engels, werk in de olie-indus trie en moest voor een klus naar Texas. Diane is Amerikaans, ze zat aan boord omdat ze naar huis ging, ze had net haar geëmigreerde zoon bezocht. Tijdens de vlucht hebben we elkaar niet gezien. Vlak na de lunch zei de piloot dat we moesten uitwijken naar Canada vanwege een technisch mankement.'' Diane: ,,Maar toen we in de buurt van Gander kwamen en merkten dat er meer vliegtuigen landden, vroeg ik me direct af: hebben die alle maal een storing? Pas toen kre gen we te horen wat er was ge beurd. De aanslagen op het World Trade Center en het Pentagon, de crash in Pennsyl vania. Vreselijk.'' Liefst 7000 mensen - uit 37 uitgeweken toestellen - een grote lading meegevlo- gen katten en honden en een stel chimpansees had den direct onderdak nodig. Dat kregen ze in het nabijge legen gehucht Gambo, later door de The Washington Post omgedoopt tot Capital of Kindness. De duizend bewo ners brachten eten en drin- ken uit eigen voorraad, kleding, de kens (Diane: ,,De mijne stonk naar mottenballen.'') en handdoeken en stretchers naar het gebouw van de lo kale vissersvereniging. Daar liepen de gescheiden Nick en Diane elkaar tegen het lijf. Gastvrijheid Nick: ,,We hadden direct een band toen we ontdekten dat we in het zelfde vliegtuig hadden gezeten. Na het eerste gesprek raakten we nooit meer uitgepraat. We waren zo onder de indruk van de gastvrijheid en het medeleven van de bewoners. Echt: een klein gebaar tijdens een crisis be tekent zo enorm veel. De dag erna zijn we gaan wandelen in plaats van nog meer ellende op tv te bekijken.'' Diane: ,,Toen we bij een kleine winkel kwamen, betaalde ik pick nickspullen zodat hij geen excuus had om eerder weg te gaan. Later die avond organiseerden de mensen van Gambo een gezellige avond om ons te troosten. Na twee bier vroeg ik in eens aan Nick: zou je nog een keer willen trouwen?'' Nick: ,,En dat ter wijl ze normaal zo'n controlfreak is.'' Diane: ,,Een maand later vroeg hij me via de telefoon of ik wilde trouwen.'' Nick: ,,We zijn op huwelijksreis naar Gander geweest.'' GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 MediaSCultuur Annemart van Rhee Nick en Diane. ,,Hij vroeg me via de telefoon of ik wilde trouwen.'' FOTO ANDREW ROWAT Nick Marson Scène uit de musical Come From Away, die donderdag in première gaat. FOTO ROY BEUSKER ANNEMIEKE VAN DER TOGT Come From Away, première 18 november, daarna tot en met juni in de theaters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27