Nu een lege Kuip, toen in een leeg stadion De Meer nog glippen, tegen Noorwegen moet er meer verdedigend worden gedacht 23 Naast Van Dijk en Frenkie de Jong kom je dan uit bij Georginio Wijnal- dum en Memphis Depay, zeg maar de ervaren as. Aangevuld met Daley Blind, linksback en man met de meeste caps in deze selectie (87). Taakbewuste spelers, daarvan moet Oranje er vanavond genoeg hebben. Van Gaal: ,,Ik kies daar in principe altijd voor. Maar ik moet ook openstaan voor creativiteit. Maar creatieve spelers zijn meestal minder taakbewust. Die balans was tegen Montenegro helemaal zoek.'' In de opstelling komt Steven Bergwijn in plaats van Donyell Ma len. Die viel zaterdag uit de toon, bovendien is Bergwijn taakbewus- ter. Interessant wordt of Marten de Roon nog een rol als invaller krijgt in de wedstrijdtactiek. Van Gaal hield De Roon in Montenegro als 24ste speler op de tribune en hij liet Koopmeiners invallen, maar juist De Roon is zo'n balansbewaker, die ook nog ballen verovert en duels wint. Achterin komt Matthijs de Ligt zeker op de plek van de gebles seerde Stefan de Vrij. En dan zou het goed moeten ko men met die plek op het WK. Van Dijk, strijdvaardig: „Zaterdag heb ben we een enorme kans laten lig gen. Dat zorgde voor ongeloof, maar er staat een streep onder. We gaan ons nu revancheren en de klus kla ren.'' Creatieve spelers zijn over het algemeen minder taakbewust. Die balans was tegen Montenegro helemaal zoek Belangrijk was de evaluatie die spe lers en staf op zondag al deden, nog voor Van Gaal zijn heupblessure opliep. Daarin zoomde de bonds coach met beelden in op de fatale laatste 10 minuten tegen Montene gro. De tegengoals, de ruimtes, het vele balverlies en de onderliggende oorzaak: het niet meer compact met één gedachte voetballen. Provocerende pressing Van Gaal: ,,We speelden totale pres sing. Maar na de 0-2 hadden we naar provocerende pressing moeten schakelen. Iets verder terug, Monte negro laten komen en dan zelf pro fiteren van de ruimte. Ik heb dat proberen te sturen met een wissel. Van één 'zes' naar twee 'zessen' op ons middenveld met Teun Koop meiners en Frenkie de Jong. Als sig- GroepG Programma/uitslagen Stand naal naar de groep: het moest com pacter. Maar Frenkie vroeg kort daarna om een wissel en toen kwam Ryan Gravenberch en die moest ik in zijn kracht laten spelen. Daarom ging het weer terug naar één 'zes' op het middenveld. Mis schien dat die omzetting ook mee speelde in dat we het niet opgelost kregen. Maar spelers in het veld moeten de beslissing nemen: nu even niet totale pressing.'' fSïifcj lONDtl 9 december 1987 GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 is de sleutel naar succes - Louis van Gaal Vandaag 20.45 uur Nederland - Noorwegen 20.45 uur Montenegro - Turkije 20.45 uur Gibraltar - Letland Zaterdag Noorwegen - Letland 0-0 Turkije - Gibraltar 6-0 Montenegro - Nederland 2-2 gesp. w g v pt (v-t) 1 Nederland 9 6 2 1 20 (31-8) 2 Turkije 9 5 3 1 18 (25-15) 3 Noorwegen 9 5 3 1 18 (15-6) 4 Montenegro 9 3 3 3 12 (13-13) 5 Letland 9 13 5 6 (8-13) 6 Gibraltar 9 0 0 9 0 (3-40) Een beslissende wedstrijd spe len zonder publiek, met als inzet een ticket voor een eindronde? Dat is geen unicum voor Oranje. Dat gebeurde op 9 december 1987 ook al eens. In een leeg De Meer won Nederland het over gespeelde EK-kwalificatieduel van Cyprus met 4-0, nadat de eerste wedstrijd in de Kuip (8-0) was ontsierd door een zware vuurkwerkbom die ontplofte in de buurt van de Cypriotische doelman. Op de foto haalt Ge rald Vanenburg uit, rechts kijkt Ronald Koeman toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23