Van Dijk co lieten WK-plaatsing zaterdag 22 Kort Vanavond heeft Oranje 90 minuten om het WK te halen. Een lege Kuip, de bondscoach in zijn rolstoel; het trekt alle aandacht. Maar het belangrijkste blijft wat er op het veld gebeurt. Tegen de Noren moet Oranje voetballen met één gedachte. Compact, taakbewust. Met leiders die strak het commando voeren. Bijlow weg, Krul bij selectie Justin Bijlow kan vandaag niet meedoen bij het Nederlands elftal in de beslissende WK-kwalificatiewedstrijd tegen Noorwegen. De doelman van Feyenoord is niet fit genoeg. Bondscoach Louis van Gaal heeft Tim Krul van Norwich City als vervanger opgeroepen. Mark Flekken (SC Freiburg) en Jasper Cillessen (Valencia) zijn de andere keepers. Koppositie na ruime zege Jong Oranje leidt na de 0-7 zege bij Gibral tar in groep 5 van de kwalificatie voor het Europees kampioenschap van 2023. Hal verwege de kwalificatie heeft Oranje 13 punten uit vijf duels, evenveel als Jong Zwitserland. Jong Oranje heeft echter een beter doelsaldo. Joshua Zirkzee (foto) en Brian Brobbey scoorden gisteren beiden twee keer tegen Gibraltar. Schuurs in halve finale Virgil van Dijk speelt vanavond zijn belangrijkste interland sinds hij zes jaar geleden debuteerde tegen Ka- zachstan. Met de aanvoerdersband om de arm moet hij nu zijn leider schap tonen. Hij niet alleen natuurlijk. Maar het begint wel met een baas ach terin die het veld overziet en alles neerzet en sturing geeft. Die scha kelt met andere dragende spelers en met de bondscoach bij verande rende scenario's tijdens het duel. Alles wat Van Dijk daarbij doet, zegt of schreeuwt zal nu extra goed te volgen zijn in een lege, holle Kuip. Hij legt het zichzelf ook op, zo bleek gisteren in een vooruitblik op de kraker tegen de Noren. Zaterdag in Montenegro had Van Dijk zich- zelf'nog meer moeten laten gelden'. Vooral in het fatale laatste deel van de tweede helft. ,,Ik heb dat voor mezelfgeëvalueerd. Dat moet beter. Maar ik vind niet dat het alleen van één oftwee jongens moet komen. Er moeten er meer opstaan.'' 'Compact blijven boys', zal van avond uit zijn mond door het sta dion galmen. En nog wat andere staccato kreten. Want een compact Oranje is de sleutel naar succes. En voor Van Dijk persoonlijk: een rechtstreeks ticket naar het eerste WK in zijn loopbaan. De hunkering is groot. Oranje en hij hadden dat ticket zaterdag al in handen, maar ze lieten het glippen. Puur door eigen toedoen. Samen vattend zegt Van Dijk het zo: ,,Je wilt scoren, mooi voetbal spelen en aanvallen. Maar we moeten ook verdedigend denken. Soms is het zelfs heel belangrijk dat je de an dere kant op denkt. Zaterdag na 2-0 voor was dat zo. Maar de ruimtes die zij steeds kregen om te counte ren... We moeten één of twee spe lers méér hebben die zo denken te gen Noorwegen.'' En dat al direct vanaf het begin, bij 0-0. Hardop denkend: „Misschien nu een extra man achterin houden. Of verdedigend op het midden veld.'' Van Dijk vertelde het in een vreemde setting op de campus van de KNVB. De captain van Oranje zat achter een tafel, met pal naast zich een groot videoscherm. Daarop pontificaal in beeld het hoofd van de bondscoach. Die nam ook deel aan de persconferentie, maar dan via een zoom-verbinding zittend in zijn rolstoel in het spe lershotel. Ook in de Kuip doet Louis van Gaal vandaag de coaching in een rolstoel. Of'een buggy', zoals hij het zelf omschrijft. Van Dijk ziet er geen belemmering in voor Oranje. ,,Het probleem van de trainer is fy siek, niet mentaal. Hij heeft gewoon de besprekingen kunnen doen en op het trainingsveld leidt hij ons nog steeds vanuit een golfkarretje. Het is heel ongelukkig. Maar niet meer dan dat.'' Blessure Martens PAARDENSPORT Ehrens na zestien jaar weg De hippische federatie KNHS gaat op zoek naar een nieuwe bondscoach voor de springruiters. De samenwerking met Rob Ehrens (64, foto) wordt na zestien jaar be- eindigd. De ploeg eindigde onder zijn lei ding als vierde in de landenwedstrijd in Tokio, als vijfde op de Spelen van Beijing 2008 en als zevende bij Rio 2016. In Londen (2012) werd zilver behaald met het team. Regeling misbruik in de maak Het Centraal Bureau Klachtenmanage ment Zorg (CBKZ) gaat werken aan een tegemoetkomingsregeling voor (oud-) gymsporters die te maken hebben gehad met grensoverschrijdend gedrag. Dat gebeurt in opdracht van sportkoepel NOC*NSF en gymnastiekbond KNGU, die daarmee een aanbeveling uit het rapport Ongelijke Leggers laten uitwerken. In het rapport werden dit jaar harde conclusies getrokken over wantoestanden, met name in het topturnen. Quote van de 'Ik zie van de huidige generatie niemand mijn records breken' Nederland Noorwegen DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 GO VOETBAL JONG ORANJE a «O if TENNIS Demi Schuurs (28, foto) en haar Ameri kaanse dubbel- partner Nicole Melichar-Marti- nez bereikten op de WTA Finals de halve finales. Schuurs en Meli- char wonnen de laatste groeps wedstrijd tegen de Kroatische Darija Jurak en Andreja Klepac uit Slovenië: 6-4 3-6 10-2. Schuurs haalde twee jaar gele den met de Duitse An na-Lena Gröne- feld ook al de laatste vier. Compact spelen Maarten Wijffels Zeist VOETBAL Lieke Martens (28, foto) mist morgen de groepswedstrijd van FC Barce lona in de Cham pions League te gen Hoffenheim. Ze heeft een blessure aan een hand. Daardoor ontbreekt ze in de selectie voor het duel in Duits land. Martens fun geerde zaterdag in de competitie wedstrijd tegen Levante (4-0) als invaller. Ze nam het derde doel punt voor haar rekening. TURNEN - De gestopte Usain Bolt over zijn records op 100 en 200 meter Captain Virgil van Dijk loopt voorop tijdens de training gisteren. FOTO ANP Vermoedelijke opstellingen Vandaag, 20.45 uur NPO 3 FIFA WORLD CUP Q,at-flr2022 Arbiter: Clément Turpin (Fra) De Kuip, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22