diagnose adhd? 21 Vraag het onze specialisten lage oestrogeenspiegel meer klachten van adhd hebben, net als tijdens de overgang. Kooij is sinds 1994 op een missie om adhd onder vrouwen op de agenda te krijgen. ,,Vrouwen zit ten vaak opgesloten in iets wat ze niet begrijpen. Daarom is bekendheid heel belangrijk om jezelf te bevrijden.'' Verdubbeling in diagnose bij vrouwen Een bevrijding was haar adhd- diagnose vorig jaar zeker, zegt Barbara van der Zant (36). Met haar ervaring als adviseur in het basisonderwijs kende ze adhd ook vooral als een label voor jon gens. Maar in een fase van in trospectie vroeg ze zich ineens af: waarom doe ik zelf altijd tien dingen tegelijk, lees ik twintig boeken door elkaar, heb ik een constante gedachtestroom en heb ik moeite met rust nemen? De diagnose adhd was een eyeopener. ,,Ik had als kind ein deloos veel gedachten, kende geen grenzen, kon niet goed voor mezelf zorgen. Ik was altijd alles kwijt, had geen besef van tijd, deed alles op het laatste mo ment. Het was zo frustrerend, want ik wilde mezelf zo goed mogelijk laten zien ondanks de chaos in mijn hoofd.'' Sindsdien staat ze zichzelf toe het rustiger aan te doen. Als ze zich moet concentreren slikt ze medicatie, maar vooral heeft ze meer begrip en acceptatie voor hoe ze is en wat ze nodig heeft. In de Adhd bij Vrouwengroep klinken vergelijkbare verhalen. Hoewel er genoeg zelf spot is, delen vrou wen ook het verdriet dat hun worsteling vroeger niet is gezien. Eén vrouw schrijft dat haar leven compleet anders had kunnen zijn als haar adhd eerder was opgemerkt, een ander noemt de diagnose een 'rouwproces'. Ze vertellen hoe ritalin of dexamfe- tamine helpen in hun chaoti sche bestaan. Of ze zijn juist klaar met de bijwerkingen. Na grote levens gebeurtenissen Hoewel het aantal diagnoses onder kinderen iets daalt, mede door een rapport van de Ge zondheidsraad uit 2014 waarin stond dat het aantal adhd-diag noses onder kinderen en jonge ren in korte tijd was verviervou digd, is er onder volwassenen juist een stijging. Bij vrouwen was zelfs sprake van een verdub beling tussen 2011 en 2019. In dat laatste jaar werden ruim 34.000 diagnoses gesteld. Een van de verklaringen voor de stijging is de grotere bekendheid en een bredere definitie in de DSM-5, het handboek voor psychiaters. Met zulke cijfers is het woord hype altijd dichtbij. Toch is dat volgens Cathelijne Wildervanck, directeur van ADHD-centrum Nederland, te stellig uitgedrukt. Want er is wel degelijk iets aan de hand met de vrouwen die bij haar aankloppen. Het zijn vaak vrouwen die na grote levensge beurtenissen, zoals kinderen krijgen, een scheiding of ontslag, vastlopen. „Ze hebben het su- perlang volgehou den, maar krijgen dan vaak een burn-out gediag nosticeerd. Soms gaat het even beter, maar later kuke len ze weer om. Je kunt dat volle hoofd niet managen, als de adhd nog niet is gemanaged.'' Ze schreef een boek met praktische tips hoe om te gaan met een laag zelfbeeld, een vol hoofd en hoe je hulp kunt vragen. Rust, reinheid en regelmaat Medicijngebruik is ook een hei kel punt. Volgens veel psychia ters, onder wie Kooij, is het slik ken ervan belangrijk voor een behandeling. Maar niet iedereen wil dat. Wildervanck: ,,Het doorbreekt je vicieuze cirkel. Er zijn mensen die veertig jaar me dicatie slikken en daar blij mee zijn. Maar ook zonder kun je er vaak mee leren omgaan.'' Want adhd gaat dus niet over. En dan is hyperactiviteit nog niet het ergste, zegt psychiater Van Wijngaarden. ,,Het zijn vooral aandachtsproblemen waarop mensen vastlopen. Hoe wij het onderwijs, maar ook veel banen, hebben ingericht, met al dat groepswerk en kantoortui nen - dat is voor mensen met adhd niet handig. Het eerste wat we nodig hebben als iemand een stoornis heeft, is rust, reinheid en regelmaat. In deze maat schappij met alle prikkels vlieg je sneller uit de bocht.'' Mijn zoon wil naar de pabo, maar is dat wel zo slim? Is vis uit blik ook gezond? Helpen kruiswoord puzzels tegen geheugenverlies? GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Laat ik met een linkse directe beginnen: eigenlijk zou u zich moeten schamen voor deze vraag. Want hoe zou iemand die zich wil inzetten voor zijn medemens dom kunnen zijn? Sterker, hoe kan iemand die zich wil inzetten voor een van de zwakkere groepen in de samenleving dom zijn? En hoe kan iemand die een ander mens gaat leren wat het be- "-GV* Tif. tekent een medemens te zijn dom zijn? Hoeveel van deze zin nen ik verder ook kan bedenken, aan het eind van geen enkele daarvan is de conclusie dat als je meester wilt worden, het eigenlijk slimmer is om iets an ders te gaan doen. De conclusie is een andere, namelijk dat u er niet over gaat. Het is een keuze van uw zoon en we moeten onze kinderen nooit het idee geven dat ze dom zijn als ze hun hart willen volgen. En al helemaal niet als ze het onderwijs in wil len. Uw vraag gaat dan ook waarschijnlijk niet over de keuze van uw zoon, maar over een angst die ergens in uzelf zit. En daar zou hij ook moeten blijven. Vis uit blik is goedkoper, en bo vendien lang houdbaar waar door je gebruik kunt maken van aanbiedingen. Visconserven waar geen extra olie of zout aan is toegevoegd kun je prima als vervanging van verse vis gebrui ken. Dit geldt ook voor vis uit de vriezer. Veel vette vissoorten zijn ook bereid te koop, denk aan gerookte paling of makreel of aan rolmops (zure ha ring). Deze bevatten echter allemaal veel zout, wat dan weer niet goed is voor de bloed druk. Wil je vaker vis eten, maar zijn je huisgenoten daar niet zo dol op? Eet dan eens vaker vis op je brood of in een salade tijdens de lunch. VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Vis is een gezond alternatief voor vlees. Vooral vette vis, met een vetgehalte van meer dan 5 procent, is gezond voor hart en bloedvaten. Dit komt door dat vis meer onverzadigde vetzuren bevat dan vlees. Het advies is dan ook om één keer in de week (vette) vis te eten, zoals Atlanti sche zalm, makreel, sardines of haring. Nu is vis niet goedkoop; als je voor een gezin verse vis op tafel wilt zetten ben je al gauw meer dan 10 euro kwijt. niet om je geheugen voor an dere zaken te trainen. Je kunt je geheugen het best trainen door een bredere vaardigheid te leren en in je dagelijkse leven in te passen. Bijvoorbeeld je leert internet gebruiken en nieuwe websites opzoeken, of een mu ziekinstrument bespelen. Bij zulke activiteiten doe je een be roep op meerdere functies van het brein, zoals je aandacht vasthouden, logisch redeneren, informatie selecteren en onthouden. Het combi neren van die functies maakt dat je hersenen fit blijven. Overigens, als u plezier beleeft aan kruiswoord puzzels maken, doe dat dan vooral. Want plezier is min stens zo belangrijk als een goed geheugen. OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG Bij het maken van kruiswoord puzzels doe je een beroep op je geheugen. Een bekend Engels spreekwoord luidt: Use it or lose it, oftewel: gebruik het of verlies het. Deze algemene wijs heid leidt makkelijk tot de conclusie dat je met een bezigheid die een be roep doet op je geheu gen, je geheugen traint. Helaas is daar geen we tenschappelijk bewijs voor. Van puzzelen krijg je een beter geheu gen voor (be paalde) woorden, maar het helpt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21