Ahold Delhaize brengt bol.com deels naar beurs Nog steeds verdienen vrouwen minder dan mannen relevanter voor onze economie dan Shell intermediair 17 voorzitter van VNO-NCW. Het vertrek van een bedrijf als Shell noemt ze 'een aderlating' voor Ne derland. Maar hoe erg is zo'n vertrek? Errol Keyner, adjunct-directeur van de VEB, de belangenclub voor beleg gers, erkent dat het klimaat 'guur is voor multinationals'. ,,Maar we moeten niet doen of Nederland nu op omvallen staat.'' Shell is nog steeds een grote mul tinational, maar het belang voor Nederland is wel verminderd, stelt Keyner. Hij wijst op een bedrijf als ASML. ,,Dat bedrijf is veel relevan ter voor Nederland dan Shell. Olie is belangrijk, maar chips zijn veel meer de toekomst. Kijk naar het hele park met leveranciers rondom ASML in Veldhoven.'' Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogens beheerder Actiam, maakt zich ook geen grote zorgen. ,,Het vestigings klimaat in Nederland is nog steeds goed. Kijk naar een bedrijf als Adyen. Dat kan overal zitten, maar kiest voor Nederland. Ook andere techbedrijven komen hierheen. Unilever en Shell waren al half Brits. Ik zou me meer zorgen ma ken als een puur Nederlands bedrijf als Heineken zou vertrekken.'' Toch waarschuwt Van Zeijl ook naar aanleiding van het vertrek van Shell. ,,Voor de korte termijn zal er niet veel veranderen en blijven ze investeren in Nederland. Maar hoe gaat dat op de langere termijn? Reed Elsevier vertrok ook naar Londen. Wat investeren die nog in Neder land?'' En juist investeringen zijn nodig voor de toekomstige welvaart. VNO-NCW wil daarom het vesti gingsklimaat verbeteren, zodat be drijven hier blijven investeren. Daarvoor moet de overheid onder meer zorgen voor voldoende huis vesting, goede bereikbaarheid en een goed opgeleide beroepsbevol king, vinden de werkgevers. Ahold Delhaize, het moederbe drijfvan onder meer Albert Heijn, bol.com en Gall Gall, kondigde de beursgang gisteren aan tijdens een beleggersdag. Het gaat om de plaatsing van een beperkt aantal aandelen op de beurs in Amster dam. ,,Ahold Delhaize wil een sig nificant controlerend belang in bol.com houden'', zei topman Frans Muller. Hij wil nog niet zeg gen welk deel van bol.com naar de beurs gaat en hoeveel geld het be drijf hoopt op te halen. Ahold Delhaize denkt dat bol. com, dat nu een jaaromzet van 5,5 miljard euro heeft, komende ja ren fors kan groeien; zelfs kan ver dubbelen tegen 2025. Via bol.com, de grootste webwinkel van Ne derland, verkoopt het concern zelf producten, maar het is ook een platform voor verkopers. Inmid dels verkopen duizenden aanbie ders via bol.com. De beursgang van een deel van de aandelen van bol.com moet zorgen voor de fi nanciering van de groei van de on- linewinkel. Groei moet komen door nog meer samenwerking met de su permarkten van Ahold Delhaize, bol.com en Gall Gall. Volgens Muller zijn de consumenten door de coronacrisis veranderd. ,,Con- sumenten willen kopen waar en wanneer ze willen. We zijn meer online gaan winkelen en meer thuis gaan winkelen. En wij den ken dat dat blijvend is.'' In 2025 moeten ook de online verkopen van de supermarkten winstge vend zijn. Om de groei van online logis tiek te kunnen behappen, kijkt het bedrijf ook naar combinatie van de bezorgdiensten van de ver- schillende bedrijfsonderdelen. Er komt bijvoorbeeld een pilot waar bij AH-bestelbusjes bij klanten van bol.com de retourproducten ophalen. De beursgang zal naar verwach ting plaatsvinden in de tweede helft van 2022. ,,Afhankelijk van de marktomstandigheden." Vo rige maand annuleerde bol. com-concurrent Coolblue nog de voorgenomen beursgang, omdat de opbrengst niet zou opleveren wat de eigenaren voor ogen had den. Ahold, destijds nog niet sa men met het Belgische Delhaize, kocht bol.com in 2012 van inves teerders Cyrte Investments en NPM Capital. De aankoopsom destijds was zo'n 350 miljoen euro. Bol.com zal dit jaar een ebit- da-resultaat, de winst vóór aftrek van onder meer belastingen en af schrijving, realiseren van 150 mil joen tot 170 miljoen euro. Het is de eerste keer dat dit resultaat voor bol.com wordt gegeven, aldus Muller. Investeerders zijn te spreken over de groeiambitie, het aandeel Ahold Delhaize steeg gisteroch tend kort na opening van de beurs 4 procent. Beleggers vinden al lan ger dat de echte waarde van bol. com niet blijkt uit de koers van het aandeel Ahold Delhaize. Deels omdat het concern tot op heden niet heel open was over de presta ties van de internetwinkel. Ken ners van effectenhuis KBC zou het niet verbazen als de waarde ring voor heel bol.com meer dan 5 miljard euro is. Het verschil is gelukkig al iets kleiner. Maar voor precies hetzelfde werk verdienen vrouwen nog altijd 5% minder dan mannen. Zo bewijst het nieuwe Nationaal Salaris Onderzoek van Intermediair i.s.m. Business Universiteit Nyenrode. Hoe dat komt? Ga naar www.intermediair.nl/nso GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 Shell verhuist zijn hoofdkan toor van Den Haag naar Londen. FOTO ROBIN UTRECHT Wat Coolblue vorige maand nog niet durfde, gaat Ahold Delhaize over een jaar wel doen. Zijn onlinewinkel bol.com naar de beurs brengen. Met de opbrengst moet de groei wor den gefinancierd. Ton Voermans Zaandam Bol.com, beursgang om door te kunnen groeien. a 'Klimaat is guur vooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17