Meer terreur dreigt na explosie bij ziekenhuis Liverpool Het regent klachten over parkeergarage van Tweede Kamer H Journalist toch naar huis 11 De Britse politie gaat uit van een terreurdaad. Inmiddels zijn in ver band daarmee meerdere verdach ten aangehouden. Het dreigings niveau voor een mogelijke aanslag werd verhoogd naar 'ernstig', het op een na hoogste niveau. Dat be tekent dat ernstig rekening wordt gehouden met een volgende aan slag. Minister Priti Patel van Binnen landse Zaken wilde niet uitsluiten dat er een verband was met de re cente moord op parlementariër David Amess vorige maand. Hij werd neergestoken door een 25-ja- rige moslim van Somalische af komst, met de Britse nationaliteit. Deze verdachte zou een sympa thisant zijn geweest van de ter reurgroep Islamitische Staat (IS). Hij zou Amess als slachtoffer heb ben gekozen omdat die indertijd in het Lagerhuis voor luchtaanval len tegen IS in Syrië had gestemd. Er zouden aanwijzingen zijn dat ook de aanslag in Liverpool een terroristische aanslag was, aldus de politie. In Liverpool was de verbijste ring gisteren nog groot. Stamgas ten van de Sir Walter Raleigh Pub waren getuigen van de aanhou ding van een van de vier mogelijke handlangers van de dader. Kaste lein Kerri Shaw vertelde in de lo kale media hoe een man uit de buurt werd gearresteerd en dat ze hem boos had uitgescholden. Veel bewoners zijn geschrokken van de waarschijnlijke zelfmoordaanslag die gericht leek tegen het Liver pool Women's Hospital. Daar zou juist een drukbezochte bijeen komst beginnen vanwege Re membrance Day, de Britse doden herdenking waarbij slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog wor den herdacht. De vermoedelijke zelfmoordterrorist zou zich heb ben opgeblazen toen taxichauf feur David Perry onraad rook. Hij heeft een mogelijk verschrikkelijke ramp in het zieken huis tegengehouden Perry kon net op tijd uit zijn auto springen en raakte lichtgewond. De politie zegt dat de identiteit van de klant bekend is, maar niet vrijgegeven kan worden. De ver dachte zou de bom thuis gefabri ceerd hebben. Volgens de politie liet de passa gier zich op ongeveer 10 minuten rijden vanafhet ziekenhuis oppik ken door de taxi. Het is niet be kend waarom hij naar het zieken huis wilde gaan en ook niet waar door het zelfgemaakte explosief afging. Het ziekenhuis ligt vlak bij de Liverpool Cathedral, waar ook de dodenherdenkingsdienst plaatsvond. Daar waren volgens media in Liverpool zo'n tweedui zend mensen bij aanwezig. ,,We zijn ons er natuurlijk van bewust dat er herdenkingsevenementen plaatsvonden in de buurt van het ziekenhuis, en dat de ontploffing kort voor 11.00 uur 's ochtends plaatsvond", zei Russ Jackson, hoofd van de terreurbestrijding in het noorden van Engeland. Heroïsch Britse media maakten eerder be kend dat de taxichauffeur met zijn kordate optreden waarschijnlijk een bloedbad heeft voorkomen. Ook de burgemeester van Liver pool, Joanne Anderson, loofde Da vid Perry voor zijn 'heroïsche ge drag'. Hij had daarmee een 'moge lijk verschrikkelijke ramp in het ziekenhuis tegengehouden', aldus Anderson in een BBC-radiopro- gramma. Perry, die naar verluidt geraakt werd door metalen splin ters van de bom, mocht na een be handeling van zijn verwondingen in het ziekenhuis weer naar huis. Zijn taxi brandde uit. In Liverpool is al een inzameling begonnen om een nieuwe voor hem te kopen. De Britse premier Boris Johnson noemde het incident een 'sterke herinnering' aan het feit dat de be volking zeer waakzaam moet blij ven. Zondag werden drie mannen (29, 26 en 21 jaar oud) opgepakt in verband met de explosie. De poli tie liet weten dat gisteren een vierde man (20) is gearresteerd. Bij zoekacties op verschillende loca ties zijn volgens de politie 'belang rijke voorwerpen' gevonden. Sinds de verhuizing van de Tweede Kamer naar het tijdelijke onderko men aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag regent het klachten over de parkeergarage onder het ge bouw. Zo hebben meerdere auto mobilisten al schade gereden, door dat de gangen en parkeerplekken supersmal zijn. Sommige Kamerleden met grote auto's parkeren hun bolide nog al tijd in de ruimere Pleingarage op het Binnenhof, om vervolgens naar het tijdelijke Kamergebouw te lo pen - een wandeling van een kwar tier. ,,Je kunt het gerust een horror parkeergarage noemen'', zegt Een- Vandaag-journalist Joost Vullings. Toen hij een tijdje terug de garage wilde verlaten, schampte hij in de bocht een muurtje. Met duizenden euro's schade tot gevolg. ,,Het is een gebouw uit de jaren 80 en dat merk je'', zegt Vullings. ,,De indeling is niet logisch en er staan veel pilaren. Ik hoor van meer bezoekers dat zij erg onrustig wor den als ze moeten parkeren.'' Een deel van de parkeerplekken is afge zet, omdat de garage geen sprink lerinstallatie heeft. De brandweer eist dat er ruimte blijft tussen de auto's, zodat eventueel vuur niet makkelijk kan overslaan. Ondertussen steggelen Kamerle den over de acht plekken in de par keerkelder voor elektrische wagens. Volgens de voormalig Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Bill Richardson, is de journalist gisteren 'op het vliegtuig gezet'. Fenster werd in mei dit jaar gear resteerd door de leiders van Myan mar toen hij onderweg was naar het vliegveld in Yangon. Hij is enkele De laadpalen werken lang niet al tijd. Een medewerker van Equans, de beheerder van de palen, beves tigde afgelopen week dat een deel van de palen kampt met storingen. De overige paalplekken worden be zet door auto's die hun elektrische wagen niet opladen, klaagt Groen Links-Kamerlid Laura Bromet. Zij plaatste vorige week een foto op Twitter met een rijtje auto's waar van de stekker niet in de laadpaal zit. ,,Acht plekken, en geen één was er aangesloten'', aldus Bromet. ,,Ik moet nog wél laden om vannacht thuis te komen, dus dat wordt lang zaam rijden en de verwarming uit.'' CDA-Kamerlid Henri Bontenbal Je kunt het gerust een horrorgarage noemen liet via Twitter aan Bromet weten dat ook zijn auto een parkeerplek bezet hield. ,,Ja, dat is mijn auto'', reageerde hij. ,,Deze CDA'er rijdt elektrisch. Rentmeesterschap en zo. Als je wat vaker elektrisch rijdt, weet je dat het rode licht betekent dat deze laadpaal in storing is. Ik kon mijn auto dus ook niet laden.'' Het is overigens niet verboden om een elektrische auto te parkeren bij een laadpaal zónder de stekker op het voertuig aan te sluiten. ,,Er zijn geen regels voor het gebruik van de laadpalen'', laat een woord voerder van de Tweede Kamer we ten. dagen geleden veroordeeld tot 11 jaar cel voor 'aansporing tot verzet tegen de junta en het overtreden van de immigratiewetgeving.' Sinds de coup van februari treedt het Myanmarese leger hard op te gen kritische journalisten die het geweld van de junta veroordelen. Meerdere reporters zijn opgepakt. Richardson liet gisteren weten dat Fenster 'aan hem is overhan digd'. Fenster reist via Qatar naar de VS. ,,We zijn zo dankbaar dat Danny eindelijk weer zijn geliefden kan zien, die al die tijd voor hem heb ben gepleit, ondanks de immens kleine kansen'', zei Richardson. GO DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 De bom ontplofte in een taxi bij een ziekenhuis. Later zijn meerdere ver dachten aangehouden en woningen doorzocht. FOTO'S GETTY IMAGES, REUTERS ro-nh.:' Een Liverpoolse taxichauffeur heeft zondag een aanslag op een ziekenhuis voorkomen door een verdachte man met een bom op te sluiten in zijn auto. De waarschijnlijke terro rist kwam daarbij om het leven. Anita van Rootselaar Bob van Huët Liverpool - Joanne Anderson, burgemeester Medewerkers van de tijdelijke Tweede Kamer klagen steen en been over de ondergrondse par keergarage. Het is er krap en de laadpalen doen het niet. Peter Winterman Den Haag De Amerikaanse journalist Danny Fenster, die vanwege zijn kritiek op de militaire junta van Myanmar werd veroordeeld tot 11 jaar cel, is op weg naar huis. Anita van Rootselaar Yangon - Joost Vullings, journalist het Rood lie dus deze m paal doet niet. FOTOT'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11