Nadat relatie Wim van der Hak op de klippen liep, ging het snel bergafwaarts 10 Een vriendin, een baan en een huis. Amersfoorter Wim van der Hak (46) leidde een leven als ieder ander. Totdat al zijn steunpilaren wegvielen en hij op straat belandde. conomisch daklozen zo als hij zijn er steeds meer. Praten over zijn bestaan als dakloze voelt voor Wim als een soort coming-out. ,,Het is een groot ta boe en veel mensen heb ik er lange tijd nooit over verteld. Maar ik weet dat er veel mensen zijn zoals ik. Geen prototype daklozen, maar wel mensen die ergens op de bank of in een hotel slapen en eigenlijk hulp nodig hebben. Het kan ieder een overkomen dat plotseling de grond onder zijn voeten wegzakt." De 46-jarige Amersfoorter had zijn leven vier jaar geleden behoor lijk op de rit. Maar nadat zijn relatie op de klippen liep, ging het snel bergafwaarts. Hij raakte zijn huis kwijt en huurde vervolgens kamers op verschillende adressen. Maar tij dens de coronapandemie raakte hij ook nog eens werkloos. Het duurde niet lang of hij was alles kwijt. Door concurrentie op de wo ningmarkt en een gebrek aan vast inkomen lukte het niet om een huurwoning te vinden. ,,Eerst sliep ik nog weleens bij kennissen of in een hotel, maar later steeds vaker in mijn auto of op mijn zeilbootje. Maar daar kwijnde ik helemaal weg. Ik werd steeds depressiever. Ondertussen was ik wel weer aan de slag gegaan, deze keer als zzp-schilder." Wim was trots op zichzelf als hij, na drie nachten bijna zonder slaap of eten, toch fris aan een schilder klus begon. ,,Ik vertelde niemand dat ik dakloos was. Ik ben pas hulp gaan zoeken toen de gedachte bij mij opkwam: ik wil er niet meer zijn." Wim meldde zich drie maanden geleden bij de daklozenopvang van Kwintes in Amersfoort. Daar sliep hij drie weken lang met drie ande ren op een kamer. Daarna kreeg hij zijn eigen kamer toegewezen in daklozenopvang de Amergaard. Een eigen kamer werkt het best, weet ook Van der Hak. ,,Op een volle zaal is het overleven. 's Nachts snurken mensen, of ze gaan naar de wc, of je bent bang dat je kamerge noot je telefoon jat. Ik liep er altijd op mijn tandvlees. Maar het is wel goed dat er een traject van resocia lisatie is. Op het Smallepad wist ik dat er kamers waren op de Amer- gaard. Ik heb mijn stinkende best gedaan om hier terecht te komen." Eigenwaarde Wim: „Eigenlijk ben ik niet meer dakloos. Ik woon op kamers, zo voelt dat. Dat ik weer een thuis en een bed heb, geeft vertrouwen en eigenwaarde. Ik heb de draad van mijn leven weer opgepakt." Zoals Wim van der Hak zijn er velen, zegt projectleider Daan Schakelaar: ,,Door de woningnood lukt het niet om daklozen snel te laten uitstromen naar een eigen woning of begeleid wonen. Men sen zijn langer dakloos dan nodig, schrijnend." De toename van het aantal dak lozen is volgens Kwintes ruwweg toe te schrijven aan twee groeiende groepen: mensen met psychiatri sche klachten én de categorie 'eco nomisch daklozen', vaak banksla- pers. Mensen met voorheen een re delijk stabiel bestaan, die door Ik ben pas hulp gaan zoeken toen ik dacht: ik wil er niet meer zijn scheiding of baanverlies hun wo ning kwijtraakten. Eerst slapen ze een tijdje bij iemand op de bank of in een hotel. Een aantal eindigt op straat. ,,Tien jaar geleden zouden deze mensen waarschijnlijk niet dakloos zijn geraakt, nu door om standigheden wel." Daklozenopvang Kwintes kreeg tijdens de coronaperiode ook wo ningen toegewezen middels de sa menwerking met de gemeente en een woningbouwcorporatie, waar door zelfredzame daklozen met zijn drieën een huis konden delen. Ook dit werkt erg goed, zegt Scha kelaar. ,,Dakloosheid aanpakken begint met mensen een dak boven het hoofd bieden. Driekwart van de populatie kun je best in een ge deelde woning zetten, met wat am bulante begeleiding erop. Vanuit daar kunnen ze uiteindelijk door stromen naar een eigen woning." Economisch daklozen DINSDAG 16 NOVEMBER 2021 GO Johan Hardeman Amersfoort Wim van der Hak in zijn kamer in daklozenopvang de Amergaard. Van hieruit wil hij een nieuwe start maken. foto saskia berdenis van berlekom 'Niemand wist dat ik in mijn zeilboot sliep' - Wim van der Hak, was economisch dakloze -JM5 Een dakloze op een bank in Amsterdam. foto anp De entree van de Amergaard. foto saskia berdenis van berlekom De stijging van het aantal daklozen is een landelijk pro bleem. Tussen 2009 en 2018 is hun aantal ruimschoots verdubbeld van 18.000 naar 39.000. De laatste twee jaar is er weer een af name van 6000 per sonen te zien. Va- lente, branchever eniging voor daklo- zenopvang, zet vraagtekens bij die daling, omdat ze nog steeds over volle opvanglocaties ziet en een aantal categorieën daklo zen niet is meege nomen in de CBS-cijfers. Op de lange termijn ziet Valente steeds meer economische daklo zen. Vooral door de op hol geslagen hui zenmarkt. ,,Ik schat dat 40 procent van de daklozenpopula- tie in Nederland economisch dakloos is'', zegt directeur Esmé Wiegman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10