7 CORONA Vooral in Limburg en de regio Zwolle kunnen ziekenhuizen het aantal coronapatiënten nauwelijks de baas. Het landelijke coördinatie centrum patiënten spreiding doet wat het kan. Een reportage vanuit het crisiscentrum. Ellen van Gaaien Zeist e hebben een extra bed vrij gekregen in Noord-Hol land." Genees- kundestudent Sander (24) kijkt naar de lijst patiënten die wachten op overplaatsing. Het zijn er vandaag 33, een deel staat al een dag aangemeld. Met name Limburg is oververtegen woordigd. Sander: ,,We hebben con tact gezocht met Limburg om te kij ken in welk ziekenhuis overplaatsing het hardst nodig is." Chef patiënten evacuatie Bert Pronk knikt bedenke lijk. ,,Als zij vinden dat hun patiënten zo'n lange reis aankunnen..." Google Maps wordt erbij gepakt. Een ritje tussen de betreffende zie kenhuizen - uit privacyoverwegin- gen mogen die niet genoemd worden - duurt zeker twee uur. Maar het al ternatief is een overplaatsing naar een ziekenhuis in het noorden van het land. ,,Ik denk niet dat we dich terbij een bed kunnen krijgen", zegt Sander. En dus is het wachten op het be sluit van de behandelend artsen. Zij moeten bepalen van welke patiënt de conditie goed genoeg is om een lange rit met de ambulance af te leggen. Puzzel Het is een constante puzzel die ze bij het Landelijke Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) proberen te leggen. Door de grote toestroom van coronapatiënten vragen meer ziekenhuizen om overplaatsing dan dat er bedden vrij zijn om zieken over te nemen. Hoe dat precies gaat? Daarvoor nemen we een kijkje in het kantoorpand in Zeist, vlak langs de snelweg A28. Wie denkt dat in dit crisiscentrum de telefoons roodgloeiend staan en de medewerkers met zweetparels op het voorhoofd achter de computer zitten, komt bedrogen uit. Er hangt verrassend genoeg een serene rust, met slechts drie mensen die alles re gelen. „Defensie heeft ons laten zien dat als het druk wordt juist iedereen gefocust is", verklaart Willy Rensen, chef-staf. Defensie ja, want wat hier gebeurt, kun je gerust een militaire operatie Sander(boven, links) en Thomas in het LCPS in Zeist. Onder: chef patiënten evacuaties Bert Pronk bekijkt de routes. Er zijn nog zo veel wachtlijsten dat nergens bedden vrij zijn - Monique Jacobs, hoofd LCPS noemen. Vorig jaar maart hielpen militairen het centrum in razend tempo op te zetten toen met name Noord-Brabant en Limburg overlie pen met coronapatiënten. „Defensie werkt precies hetzelfde in bijvoor beeld Afghanistan om gewonde mili tairen uit het veld te halen en naar een hospitaal te krijgen", aldus de chef-staf. En ja, ook de functiebena mingen (chef-staf, chief patient eva cuation coordination centre) komen bij defensie vandaan. Precisiewerk Het is precisiewerk. Afgelopen zo mer, toen het aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen laag was, stond het LCPS in de slaapstand. Maar nu de aantallen groeien, wordt ook het LCPS groter om de ziekenhuizen te helpen. ,,Door patiënten over het land te spreiden, zorgen we dat de zorg voor iedereen toegankelijk blijft", zegt Monique Jacobs, hoofd LCPS. Ziekenhuizen die het bijna niet meer aankunnen, melden hun pa tiënten aan voor overplaatsing. Als dat niet in de eigen regio lukt, zoals nu in Limburg, springt het LCPS bij om een bed in een ander deel van het land te zoeken. Ziekenhuizen zetten zelf in het systeem hoeveel vrije bed den ze hebben voor deze groep zie ken. Op het hoogtepunt, begin dit jaar, werden op één dag vijftig men sen naar een ander ziekenhuis ge bracht. Per ambulance, maar soms ook per helikopter. Nu zijn er dus 33 patiënten aange meld. Het lukt deze dag om er tien over te plaatsen; naar Friesland, Drenthe, Noord-Holland. Want deze zesde golf is toch echt anders dan alle eerdere golven. Jacobs: ,,De druk is in alle ziekenhuizen hoog. Er zijn nog zo veel wachtlijsten dat er nergens bedden vrij zijn. Ziekenhuizen moe ten echt bewust bedden vrijmaken om patiënten te kunnen overnemen, maar dat betekent dat ze andere zorg moeten afschalen." En dat wil natuurlijk niemand, want ook al die wachtenden moeten een keer worden geholpen. Chef Pronk: ,,We zien bovendien een hoog ziekteverzuim, dus soms lijkt het alsof er bedden vrij zijn, maar dan is er geen personeel." Duitsland Waar het LCPS voorheen een beroep kon doen op Duitse ziekenhuizen, is die route nu afgesneden. In Duits land loopt het aantal besmettingen zo hard op dat ze geen plek hebben voor Nederlanders. Jacobs: ,,Jammer, want daar zouden we graag gebruik van maken.'' Rensen vult aan: ,,Al proberen we patiënten altijd in Ne derland te houden, want zo'n over plaatsing heeft ook enorme impact op de familie. Zeker als je ineens in het Duits moet praten met de art sen." De telefoon rinkelt weer. Het is de regio Limburg, ze hebben een patiënt die naar Noord-Holland kan. ,,Oké, dan gaan we daar het vervoer voor re gelen", reageert geneeskundestudent Thomas (25), die het telefoontje aan nam. Iemand van het Acute Zorgnet- werk in Noord-Holland belt terug. ,,Het wordt toch een ander zieken huis." Want ja, het kan verkeren. Rensen: ,,Soms meldt een ziekenhuis een vrij bed aan, maar komen er ineens vier nieuwe coronapatiënten bij de spoedeisende hulp binnen. En het gebeurt ook dat een aangemelde pa tiënt niet meer vervoerd kan worden. Het ziekteverloop blijft grillig; de ene dag lig je in de kliniek, de volgende op de ic." GO MAANDAG 15 NOVEMBER 2021 Schuiven met patiënten is net een militaire operatie FOTO'S MARLIES WESSELS B Dashboard G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7